Cezar. Kostki zostały rzucone - recenzja turlanej walki o władzę
Losowość odgrywająca główne skrzypce i matematyka, czyli dwie rzeczy potrafiące zepsuć mi każdą grę. Właśnie na nich opiera się rozgrywka tytułu, który chcę wam dziś zaprezentować. Zapraszam na szybką recenzję gry Cezar. Kostki zostały rzucone!
Wymienione powyżej cechy gry mogą budzić pewne wątpliwości i już na wstępie chciałbym wyjaśnić jedną kwestię. Nie licząc pewnej konkretnej zależności, Cezar. Kostki zostały rzucone jest grą dla dzieci! Wyjaśnię to nieco później. Tymczasem przyjrzyjmy się tej małej planszówce, która zachęca do sięgnięcia po nią swoim pudełkiem.
Jak się gra w Cezar. Kostki zostały rzucone?
Cezar. Kostki zostały rzucone jest grą kościaną dla od 2 do 6 graczy w wieku od 8 lat. Rozgrywka ma zająć ok. 30 minut, choć jest to w dużej mierze uzależnione od szczęścia. W niewielkim pudełku znajdziemy 10 kości, z czego aktywny gracz korzysta zawsze z 5. Oprócz tego mamy zestaw monet brązowych oraz 4 srebrne i 1 złotą.
Na starcie każdy gracz otrzymuje 10 monet brązowych, a rozpoczynająca osoba sięga po 5 kości. Następnie wykonuje nimi rzut i sprawdza wynik. Ten jest liczony poprzez mnożenie liczb rzymskich przez wieńce laurowe, będące symbolami senatorów. Pierwszy gracz wykłada przed siebie kości z ustalonym wynikiem i zostaje kanclerzem. Dodajmy, że kości można przerzucić w dowolnej liczbie trzy razy!
Następnie kolejny gracz bierze pozostałe 5 kości i wykonuje swoje rzuty. Jeżeli jego ostateczny wynik będzie wyższy to zostanie nowym kanclerzem. Jeżeli nie to płaci haracz obecnemu kanclerzowi, a swoją próbę podejmuje kolejny gracz. Kiedy kolej wróci do osoby będącej kanclerzem to zwycięża ona rundę i pobiera srebrną monetę. W ostatniej z pięciu rund pobiera się złotą monetę. Na koniec podliczamy wartości monet i zdobywca największej kwoty zostaje Cesarzem.
Należy jeszcze wspomnieć, że pewne specyficzne wyniki kości dają od razu konkretne wyniki. Na kostkach znajdziemy bomby które w zależności od ich ilości wymuszają na kanclerzu zapłatę monet rzucającemu, lub nawet mogą doprowadzić rzucającego do natychmiastowej wygranej rundy (4 bomby) lub zwycięstwa wszystkich pozostałych rund (5 bomb).
Wrażenia z gry Cezar. Kostki zostały rzucone
Jak widzicie powyżej Cezar. Kostki zostały rzucone jest grą banalnie prostą i losową do bólu. Tutaj po prostu rzucamy kośćmi i porównujemy wyniki. Mamy tu możliwość celowania w różne wyniki co podkręca element push your luck, ale taka forma rozgrywki celuje typowo w młodego odbiorcę. Dzieci bardzo lubią losowe mechaniki, ponieważ budzą one w nich spore emocje. Ten tytuł wykorzystuje to świetnie pod pozorem świadomej walki o władzę.
Jedynym warunkiem do gry dla dzieciaków jest to, aby znały już tabliczkę mnożenia do x4. Zasady są na tyle proste, że bez problemu je ogarną, choć w kilku pierwszych potyczkach będą musiały sprawdzać w instrukcji wyniki dające specjalne efekty. Nie ma tego jednak dużo i szybko przestaną się mylić. Warto wspomnieć, że jest tu wariant rozgrywki na 2 osoby, ale dodany bardzo na siłę. Już sama instrukcja mówi o tym, że zaleca grać co najmniej we 3. Po prostu w duecie gracz rzucający ma dwa ruchy pod rząd, aby mieć większe szanse na obalenie kanclerza. I gra we dwójkę jest koszmarnie nudna!
Czy Cezar. Kostki zostały rzucone ma coś do zaoferowania dla dorosłych? Nie! Większość dorosłych graczy nie znajdzie tu nic interesujące poza jednym wyjątkiem. Osoby podatne na mechaniki hazardowe będą faktycznie emocjonować się kolejnymi rzutami kości. Mimo to raczej bardziej satysfakcjonującą będzie dla nich zabawa z dziećmi niż rozgrywka w gronie dorosłych. Chyba, że wszyscy dorośli przy stole będą podatni na gry hazardowe.
Na koniec wspomnę jeszcze o wykonaniu, które cieszy oko już na etapie pudełka. Jest ono pięknie ilustrowane i naprawdę ma klimacik. Tomasz Kaczkowski wykonał kawał świetnej roboty. Szkoda, że musiał się ograniczyć do pudełka, ponieważ poza tym w grze mamy tylko kości i tekturowe monety. Dodam, że kostki mają dobrą wagę i świetnie się nimi rzuca. Na stronie wydawnictwa Muduko możecie też kupić świetny dice tray do gry Cezar. Kostki zostały rzucone.
Podsumowanie gry Cezar. Kostki zostały rzucone
Cezar. Kostki zostały rzucone jest bardzo prostą i maksymalnie losową grą dla dzieci znających tabliczkę mnożenia. Na pewno nie jest to najlepsza gra Reinera Knizia. Najmłodszym graczom zabawa w rzucanie kostek może się podobać, a i rodzice mogą spędzić ze swoimi pociechami miło czas. O ile są podatni na mechaniki hazardowe. Czy to jest gra dla was, to już musicie zdecydować sami. Jeżeli się namyślicie i zdecydujecie na zakup to najtaniej Cezar. Kostki zostały rzucone znajdziecie na Ceneo.
Dziękuję wydawnictwu Muduko za nadesłanie egzemplarza gry Cezar. Kostki zostały rzucone do zrecenzowania. Opinia wyrażona w tekście jest moja i bazuje na własnych rozgrywkach.
Cezar. Kostki zostały rzucone - kilka suchych faktów:
Polski wydawca: Muduko
Liczba graczy: 2-6
Wiek: od 8 lat
Czas gry: ok 30 min.