Koszulki na karty, organizery, inserty do gier planszowych
Planszówki niestety nie są tanim hobby jeżeli gramy dużo i chcemy mieć mega kolekcję gier na każdą okazję. Właśnie dlatego ważne jest, aby gry chronić przed zniszczeniem. W czasie rozgrywki elementy się zużywają nie wspominając o zagrożeniach w postaci tłustych paluchów czy naczyń z płynami. Warto więc zadbać o bezpieczeństwo naszych gier.

Tym razem opowiem Wam jak zabezpieczam swoje gry oraz na co warto zwrócić uwagę. Większość swoich gier korzystających z kart zabezpieczam koszulkami nazywanymi też protektorami. Stosuje także organizery do przechowywania żetonów z gier. Te pozwalają nie tylko na zabezpieczenie elementów gry, ale także znacząco usprawniają przygotowanie do zabawy oraz samą rozgrywkę.

Koszulki na karty, organizery, inserty do gier planszowych

Dlaczego warto używać koszulek do kart?


Koszulki na karty niosą za sobą wiele pozytywnych efektów. Przede wszystkim chronią karty przed zabrudzeniem oraz zużyciem. Częste granie powoduje wycieranie się grafik, a światło słoneczne prowadzi do wyblaknięcia kart. Protektory zapobiegają tym efektom, co jest szczególnie ważne w przypadku gier kolekcjonerskich. Zakoszulkowana karta będzie też trudniejsza do złamania czy zalania. Oczywiście jeżeli ktoś się postara to uszkodzi w ten sposób kartę, ale nie stanie się to przy zwykłym użytkowaniu.

Nie musicie zabezpieczać kart ze wszystkich gier. Szczególną ochroną warto objąć tytuły często trafiające na stół oraz te, w których karty głównie trzyma się na ręce. Dobrze dobrane koszulki ułatwią też tasowanie, ponieważ karty sprawniej będą się wciskać między siebie.

Osłonki na karty sprawdzą się idealnie w przypadku gier opartych o scenariusze, które po przejściu można odsprzedać. Wtedy zaoferujemy potencjalnemu klientowi idealny egzemplarz, a co za tym idzie droższy. Koszulki mają też sens gdy planujemy zakup dodatków do danej gry. Wtedy protektory zapobiegną odbarwianiu się rewersów i tym samym wyeliminują możliwość rozpoznania dotasowanych kart z dodatku. Na rynku znajdziemy także protektory z rewersami opatrzonymi grafikami zasłaniającymi tył karty. Takie koszulki mogą wpłynąć pozytywnie na estetykę oraz przesłonić odbarwione czy uszkodzone karty.

Koszulki na karty, organizery, inserty do gier planszowych

Jakie minusy mają koszulki na karty?


Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Nie inaczej jest w przypadku protektorów. Kupując koszulki na karty musimy sobie zdawać sprawę z kilku rzeczy. Przede wszystkim na początku karty będą się ślizgać, więc nie spiszą się przy pewnych mechanikach rozgrywki. Jeżeli musimy wykładać karty na siebie, bądź budować stosy to mogą nam się rozjeżdżać w trakcie gry. Z czasem problem powinien zaniknąć.

Niedawno przy rozgrywce w Osadników: Narodziny Imperium napotkałem zaskakujący problem. Koszulki na kartach zamiast się ślizgać tak się namagnetyzowały, że ciężko było rozdzielić karty. W efekcie rozgrywka stała się dość nieprzyjemna, a ostatecznie wszystkie karty opuściły koszulki. Spotkałem się już z klejącymi się do siebie kartami w osłonkach, ale tym razem skala zjawiska mnie przerosła.

Największym problemem protektorów na karty jest brak wyobraźni wydawców. Musicie wiedzieć, że talia po zakoszulkowaniu znacząco zwiększa swój rozmiar. Oznacza to, że nie zawsze zmieści się w przygotowaną wypraskę. Coraz więcej wydawców przygotowuje odpowiednio więcej miejsca. Niemniej taka przykra niespodzianka spotkała mnie w grach z serii Timeline. W Kolejce zaś karty po zakoszulkowaniu wystają nieco ponad wypraskę i trzeba spinać pudełko gumką, aby się nie otwierało.

Koszulki na karty, organizery, inserty do gier planszowych

O czym pamiętać wybierając koszulki na karty?


Przede wszystkim musicie znać rozmiar kart. Niektórzy wydawcy umieszczają stosowną informację na pudełku bądź w instrukcji. Oczywiście najskuteczniej będzie zmierzyć karty. Pomocna może się okazać wyszukiwarka kart wydawnictwa Rebel.pl. Przed zamówieniem pamiętajcie dokładnie policzyć ilość potrzebnych protektorów. Najczęściej producenci oferują paczki po 50 bądź 100 koszulek.

Warto też rzucić okiem na materiał z jakiego koszulki zostały wykonane oraz ich grubość. Zdecydowanie przy droższych grach oraz karciankach kolekcjonerskich można rozważyć zakup droższych modeli zapewniających większą ochronę.

Koszulki na karty, organizery, inserty do gier planszowych

Jak jeszcze chronić gry planszowe i karciane?


Woreczki strunowe to fantastyczny wynalazek i prawdziwy przyjaciel miłośników porządku. Plusy tych prostych opakowań dostrzegli także wydawcy gier planszowych. Niektóre firmy dorzucają do pudełek woreczki pozwalające nam na posegregowanie i przechowywanie poszczególnych elementów. W woreczkach strunowych możemy umieścić zarówno talie kart, jak i rozmaite żetony czy kości.

Niestety nie wszyscy wydawcy dbają o dobre wypraski bądź dorzucenie woreczków strunowych. Warto mieć spory zapas w różnych rozmiarach jeżeli często przynosicie do domu nowe gry. W większości moich gier komponenty są pochowane w te opakowania. Nie tylko w transporcie mają ochronę przed lataniem po całym pudełku. Wszystkie komponenty i talie staram się tak pakować, aby sprawnie rozkładać gry. Po co się męczyć przed każdą partią skoro można dać każdemu współgraczowi jego zestaw zabawek i powiedzieć wszystkim jak mają rozłożyć własne komponenty.

Pamiętajcie żeby dobrze dobrać rozmiar woreczków do komponentów. Nie chcemy żeby żetony latały po woreczku i się ścierały. Zbyt ciasne opakowanie będzie też niszczyć rogi kart przy wkładaniu. W końcu za duży woreczek będzie niepotrzebnie zajmował miejsce w pudełku.

Koszulki na karty, organizery, inserty do gier planszowych

Organizery, czyli praktyczne pudełka na drobiazgi.


Ostatnio zacząłem korzystać z jeszcze jednego nie do końca planszówkowego gadżetu. Chyba każdy miał kiedyś kontakt z różnego rodzaju organizerami. Niewielkie pudełka na drobiazgi ułatwiają przechowywanie wielu różnych rzeczy. Najczęściej stosuje się je w warsztatach, ale upodobali sobie je także wędkarze, modelarze czy chorujący jedzący kilka tabletek dziennie.

Okazuje się, że takie pudełeczko może być cennym opakowaniem na gry. Ja wykorzystuje organizery w grach 7 Cudów Świata oraz Osadnicy: Narodziny Imperium. W czasie rozgrywki konieczne jest dobieranie różnych żetonów oraz dóbr. Zamiast każdorazowo wykładać je na stół, a po rozgrywce segregować wystarczy że wyjmę przygotowany organizer. W pudełku znajdują się już posegregowane żetony i znaczniki. Podczas rozgrywki gracze czerpią zapasy z odpowiednich przegródek, a gdy muszą je wydać to odkładają na miejsce. To znacząco usprawnia rozgrywkę oraz samo przygotowanie i spakowanie gry.

Szukając organizera musicie wziąć pod uwagę kilka ważnych rzeczy. Najpierw przemyślcie do jakiej gry wykorzystacie organizer. To ważne ponieważ będziecie wiedzieć ile przegród powinien mieć. W sklepach znajdziemy pudełka, w których można modyfikować przestrzeń więc będą one bardziej uniwersalne. Problemem może być ich rozmiar.

Tu przechodzimy do drugiej ważnej sprawy. Chcąc sobie ułatwić transport gier warto kupić organizer mieszczący się w pudełku z grą. Inaczej będziecie musieli nosić na spotkania planszówkowe oddzielnie pudełko z kartami i planszą, a oddzielnie opakowanie z żetonami. Na koniec sprawdźcie czy organizer posiada dobre zamknięcie oraz czy otwiera się w wygodny sposób.


Koszulki na karty, organizery, inserty do gier planszowych

Mata do gry w karcianki.


Sprzedawcy gier planszowych mają w ofercie liczne akcesoria w tym maty do gier. Te powstają głównie dla tytułów karcianych i mają dwa zastosowania. Pierwszy to dbanie o klimat oraz wskazanie miejsc na rozłożenie kart. Drugi to wygoda w grze oraz dbanie o bezpieczeństwo kart. Mata wykonana z miękkiego materiału sprawia, że łatwiej się podnosi małe kartoniki.

Pewnie chcielibyście żebym polecił konkretną matę jaką stosuję. W zasadzie nie stosuję maty przeznaczonej do planszówek. Te są ograniczone rozmiarem, a ja szukałem czegoś uniwersalnego na większość stołów. Tak trafiłem na dobrze znany portal aukcyjny i wyszukałem ofertę na materiał welurowy o flokowanej fakturze. Jeszcze tylko kolor, który ze względu na dekoracje w salonie musiał być czerwony. Tak, w pewnych kwestiach żona ma decydujące zdanie.

Materiał spisuje się fantastycznie. Zresztą robi on za tło dla wielu zdjęć na moim blogu. Minusem jest to, że po złożeniu zostają na nim widoczne zagięcia, ale póki co nie przeszkadzały w rozgrywce.

Koszulki na karty, organizery, inserty do gier planszowych

Tak wyglądają moje sposoby na dbanie o bezpieczeństwo gier. Pewnie z czasem poznam kolejne techniki i rozwiązania. Już teraz interesują mnie inserty do gier zastępujące oryginalne wypraski. Trzeba jednak zaznaczyć, że często taka wypraska ma cenę równą grze, więc jako miłośnik modelarstwa chyba spróbuję wykonać insert do którejś gry sam. Jeżeli się uda to z pewnością zdam Wam relację z budowy. Pamiętajcie o jeszcze jednej rzeczy. Grając po prostu uważajcie na elementy gry i wyczulcie na to współtowarzyszy. Ja już oglądałem żeton łupu z Colt Express lądujący w kubku z herbatą o czym wspominałem w recenzji gry. Swoją drogą nadal jestem pełen podziwu, że tekturowy żeton worka przeżył i ma się dobrze.

Odwiedź mnie na Facebooku!

Odwiedź mnie na Instagramie!


Koszulki na karty, organizery, inserty do gier planszowych

Koszulki na karty, organizery, inserty do gier planszowych

Koszulki na karty, organizery, inserty do gier planszowych

Koszulki na karty, organizery, inserty do gier planszowych

Koszulki na karty, organizery, inserty do gier planszowych

Koszulki na karty, organizery, inserty do gier planszowych

Koszulki na karty, organizery, inserty do gier planszowych


Koszulki na karty, organizery, inserty do gier planszowych