Założyciele Imperium - kieszonkowa gra o budowaniu potęgi
Małe gry często zaskakują swoją zawartością. Często niewiele spodziewamy się po pudełku, które możemy zabrać wszędzie ze sobą. Założyciele Imperium co prawda nie są grą kieszonkową, ale w damskiej torebce zmieszczą się bez problemu. Tylko czy w tak małym pudełku znajdziemy dużo gry?

Czym są Założyciele Imperium?


Pudełko tej gry obiecuje nam możliwość wcielenia się w przywódcę rozwijającego się imperium. Mamy budować naszą potęgę i miażdżyć rywali. Tylko opis nie do końca pasuje nam do niewielkiego opakowania. Wszystko się zmienia po jednej rozgrywce. Założyciele Imperium to gra kafelkowa, w której budujemy swoje państwa, zbieramy surowce i podbijamy tereny przeciwnika.

Zadaniem graczy jest odpowiednie dobieranie kafli dających nam konkretne profity. Płytki produkujące różne dobra pozwalają nam na kupowanie kolejnych terenów i dołączanie ich do imperium. Cała rozgrywka jest bardzo prosta i w przypadku gry na dwóch sprawdza się naprawdę dobrze.

Założyciele Imperium - kieszonkowa gra o budowaniu potęgi

Co znajdziemy w pudełku Założycieli Imperium?


Jak już wspomniałem pudełko Założycieli Imperium jest naprawdę małe, ale wydawca zmieścił w nim sporo komponentów. W opakowaniu znajdziemy 97 kafli terenu. Składają się na nie po 24 płytki natury, wsi oraz miast. Do tego dochodzi 25 kafli zwycięstwa generujących punkty. W rozgrywce używamy również 24 żetonów podzielonych na żetony monet, wozów, wojny oraz rzemieślników. Jak widać mamy całkiem sporo elementów, a wszystkie zostały wykonane z wysokiej jakości tektury. Cieszą też grafiki mające dość swojski klimat i w przejrzysty sposób prezentujące przedstawione budowle oraz surowce.

Na uznanie zasługuje również instrukcja dobrze opisująca poszczególne aspekty rozgrywki. Zasady są bardzo proste, a lektura małej książeczki nie przysparza trudności. Niestety pudełko nie posiada wypraski. Pomyślicie, że to nie problem w tak małej grze, ale niestety kafle mogą się niszczyć latając luzem. Co więcej przed każdą rozgrywką musimy podzielić płytki ze względu na rodzaj. Znacznie łatwiej byłoby je wyciągać z wypraski. Jeżeli kupicie Założycieli Imperium to koniecznie zaopatrzcie się w woreczki strunowe.

Założyciele Imperium - kieszonkowa gra o budowaniu potęgi

Jak się gra w Założycieli Imperium?


Przed rozgrywką musimy wyłożyć trzy stosy kafli: natury, wsi oraz miast. Nad nimi umieszczamy odpowiednią dla ilości graczy liczbę odsłoniętych kafli zwycięstwa. Pominę czynności startowe, które dobrze opisuje instrukcja i skupię się na ruchach jakie mamy w czasie rozgrywki.

Gracze podczas swojej tury wykonują trzy czynności:
1. Odsłonięcie kafla - w tym ruchu należy wybrać jeden ze stosów kafli i wyłożyć górną płytkę na tor dobierania.

2. Zagrywanie żetonu - ten ruch wykonujemy tylko w wypadku posiadania żetonu, który akurat chcemy użyć. Zagrywanie żetonów nie jest obowiązkowe i stanowi część strategii. Niewykorzystane żetony na koniec rozgrywki dają nam po punkcie za każdy krążek.

3. Wykładanie kafla - w tym ruchu gracz musi wybrać jeden z kafli na torach dobierania i wyłożyć go w swoim imperium. Płytki natury możemy dokładać dowolnie, ale pozostałe muszą już spełniać pewne warunki. Przede wszystkim, aby wyłożyć kafel musimy produkować odpowiednie surowce w swoim imperium. Kafel należy tak wyłożyć, aby stykał się z terenami produkującymi dane surowce w pionie, poziomie bądź na ukos.

Założyciele Imperium - kieszonkowa gra o budowaniu potęgi

Wiemy już co może robić gracz, ale warto się zaznajomić z żetonami. To one dają nam możliwość budowania strategii i walki z rywalami. Jakie żetony znajdziemy w Założycielach Imperium?

Żeton wojny - pozwala nam on na zaatakowanie terytorium innego gracza. Żeton wykładamy na jedno z najbardziej wysuniętych pól imperium przeciwnika. Od tego momentu kafel nie produkuje swoich surowców oraz nie daje punktów zwycięstwa na koniec gry.

Żeton wozów - ten żeton zagrywamy kładąc między cztery kafle w naszym imperium. Od tego momentu surowce produkowane przez te kafle są transportowane między połączone terytoria. Wykładając żetony wozu w kilku miejscach możemy stworzyć całą sieć transportu surowców. Dzięki temu łatwiej nam budować kolejne obszary.

Żeton monet - czasem nie będziemy posiadać potrzebnego do budowy surowca i wtedy możemy kupić go od innego gracza. Takie zakupy także mają ułamek negatywnej interakcji ponieważ sami wybieramy z jakiego kafla rywala skorzystamy. Kładziemy na nim monetkę i używamy danego surowca dla własnych celów. W kolejnym ruchu opłacony kafel jest dla przeciwnika niedostępny.

Żeton rzemieślników - w tym wypadku żeton umieszczamy na swoim kaflu produkującym dobro odpowiadające umieszczonemu na żetonie. Obszar z rzemieślnikiem przestaje produkować surowiec, ale na koniec daje nam dwa punkty zwycięstwa.

Na koniec warto odnotować, że możemy też zastępować kafle w imperium nowymi. Trzeba jednak pamiętać, że każdy zastąpiony obszar odejmie nam jeden punkt na koniec zabawy.

Założyciele Imperium - kieszonkowa gra o budowaniu potęgi

Czy Założyciele Imperium mają klimat?


Chciałbym powiedzieć, że grając w Założycieli Imperium czułem się niczym Cezar podbijający starożytny świat. Niestety bardziej to przypomina pracę murarza dokładającego kolejne cegiełki. Zasadniczo gra jest takim pasjansem tylko z kafelkami. Nie oznacza to, że zabawa jest zła. Wręcz przeciwnie gra wciągnęła mnie i żonę do tego stopnia, że niemal zdominowała nasz czas gamingowy na wakacjach. Wzięliśmy na dwutygodniowy wyjazd całą torbę gier, a na stół trafiali tylko Założyciele Imperium i Wirus. O tym drugim opowiem przy innej okazji.

W rozgrywce dla dwóch osób mimo wszystko dobrze bawiliśmy się planując kolejne ruchy, podbierając sobie kafle i atakując wzajemnie terytoria. Problem może się pojawić przy rozgrywce na więcej osób. Wtedy dostępne kafle szybciej znikają i ciężko planować ruchy. Zabawa w czterech zmieni się już całkowicie w układanie pasjansa.

Założyciele Imperium - kieszonkowa gra o budowaniu potęgi

Komu polecam Założycieli Imperium?


Gra spisze się jako filer przed rozgrywką w poważniejszy tytuł. Przy dwóch osobach faktycznie można trochę pomóżdżyć i rozruszać szare komórki. Z żoną bardzo chętnie sięgamy po ten tytuł. Założyciele Imperium spiszą się gdy nie ma czasu na dużą grę. To mała gra, która mimo wszystko daje dużo zabawy przy prostej, ale nie prostackiej rozgrywce. Jeżeli lubicie temat budowy swoich państw, ale nie macie głowy do skomplikowanego euro to musicie spróbować Założycieli Imperium.

Założyciele Imperium jest grą, której zakupu nie żałuję i która trafiła na top mojej listy tytułów do podróży.

Założyciele Imperium - kieszonkowa gra o budowaniu potęgi

Założyciele Imperium - kilka suchych faktów:

Polski wydawca: G3
Autor: Alexey Kalinin, Petr Tyulenev
Ilustracje: Andrey Shcherbakov
Liczba graczy: 2-4
Wiek: od 12 lat
Czas gry: ok 30 minut

Zawartość pudełka:
-97 kafli terenu
-24 żetony