Najlepsze gry planszowe Star Wars

Dzień Gwiezdnych Wojen już za nami, a ja jak zwykle jestem nie w czas! Artykuł miał powstać wcześniej, ale myślę, że i tak będzie latami uzupełniany, więc bez zbędnych wstępów. Chciałbym Wam przedstawić najciekawsze gry planszowe Star Wars.


Ten artykuł będzie mieszanką mojego TOP gier Star Wars i opisu tytułów, w które jeszcze nie miałem okazji zagrać, ale patrząc na opinie graczy, warto je poznać. Umówmy się, że z czasem po zagraniu w kolejne gry gwiezdnowojenne będę aktualizował ten wpis o moje wrażenia i bardziej szczegółowe informacje na ich temat. No dobra to bez owijania w bawełnę przyjrzyjmy się planszówkom z uniwersum Star Wars, które warto poznać!

Moje TOP gier planszowych Star Wars


Zacznijmy od planszówek, które ogrywałem i z czystym sumieniem Wam polecam. Poniższe gry nie tylko łechczą geekowskie serduszka, ale zwyczajnie są bardzo dobrymi grami. Niekiedy nawet znacznie lepszymi od pierwowzorów.

Najlepsze gry planszowe Star Wars

Star Wars: Wojny Klonów – rozbudowany Pandemic


Seria Pandemic jest polecana w dwóch aspektach. Po pierwsze jako świetny tytuł na początek, a po drugie, jako dobra gra na pierwszy kontakt z planszową kooperacją. Star Wars: Wojny Klonów zostały oparte o mechanikę Pandemii, ale przenoszą nas w świat wykreowany przez George'a Lucasa. Tutaj muszę podkreślić, że gra bazuje na licencji serialu animowanego, a nie kinowej trylogii prequeli. To ważny szczegół, ponieważ w grze pojawiają się bohaterowie i antagoniści znani z małych ekranów.

Planszówka pozwala graczom na wcielenie się w rycerzy Jedi dowodzących armiami Klonów. W czasie zabawy można poprowadzić m.in. Anakina Skywalkera, Obi-Wana Kenobi, czy Ahsokę Thano. Rozgrywka toczy się na planszy przedstawiającej galaktykę z Gwiezdnych Wojen. Gracze przemieszczają swoich bohaterów na planety i stawiają czoła namnażającym się falom bojowych droidów Separatystów. Oczywiście na planszy może się także pojawić złoczyńca pod postacią Hrabiego Dooku, Asajj Ventress, Generała Grievous, czy Dartha Maul. Na każdą rozgrywkę wybiera się innego złoczyńcę, a ci mają faktyczny wpływ na sytuację na mapie. Także walka z każdym wygląda inaczej. Zadaniem graczy jest zaś wykonanie losowo dobranych misji i przetrwanie często niełatwych bojów. Star Wars: Wojny Klonów robi fantastyczne wrażenie swoim wykonaniem, jakością figurek i klimatem wylewającym się z pudełka. Co więcej moim zdaniem jest to najlepszy z Pandemiców, w jakie grałem ze względu na różnych bossów, którzy mają realny wpływ na rozgrywkę. 

Najlepsze gry planszowe Star Wars

Star Wars: The Deckbuilding Game – generyczna nazwa i klimatyczna rozgrywka


Autorzy gry Star Wars: The Deckbuilding Game z pewnością nie wykorzystali kreatywności przy doborze nazwy. Z drugiej strony ta mówi nam wszystko o grze, czyli mamy do czynienia z karcianką bazującą na budowaniu talii, którą osadzono w świecie Gwiezdnych Wojen. Rzut okiem na pudełko i wiemy, że akcja rozgrywa się w czasie oryginalnej trylogii. Czy to oznacza, że sama gra też jest generyczna do bólu i niczym nie zaskakuje? No właśnie nie!

Star Wars: The Deckbuilding Game jest grą dla dwóch osób. Gracze obejmują dowództwo nad Rebelią i Imperium. Rozgrywkę wygra strona, która zniszczy ustaloną przed grą liczbę baz rywala. Mechanicznie gra nie odbiega od standardu gatunku, a więc zagrywamy karty, aby atakować rywala i kupować nowe karty wzmacniające naszą talię. Jednak pojawiło się kilka interesujących mechanik. Pierwszą jest możliwość kupowania jedynie kart swojej frakcji. Wyjątkiem są piloci wyjęci spod prawa. Karty w rynku należące do rywala można atakować i niszczyć, co podkręca wojenny klimat. W końcu mamy mechanikę sprzyjania mocy, co ma wpływ na pewne bonusy w swojej turze. Gra ma w sobie sporo klimatu Star Wars i pewne odświeżające rozwiązania. Niemniej nie jest to rewolucja w gatunku, co przy dość wysokiej cenie sprawia, że osoby mające nadmiar gier deckbuildingowych i nie będące fanami Star Wars raczej nie potrzebują sięgać po Star Wars: The Deckbuilding Game. Reszcie gorąco polecam!


Najlepsze gry planszowe Star Wars

Star Wars: Pałac Jabby – list miłosny dla fanów Gwiezdnych Wojen


Mały, chyba aksamitny woreczek, nieco ponad 20 kart i kilkanaście żetonów punktowania. Tak wygląda cała gra Star Wars: Pałac Jabby, która zmieści się w kieszeni i jest prawdziwym listem miłosnym do fanów uniwersum Gwiezdnych Wojen. W zasadzie to naprawdę gra karciana List Miłosny tylko ze zmianą tematu i kilkoma dodatkowymi kartami.

Zasady rozgrywki są bardzo proste. W talii znajduje się określona liczba kart bohaterów. Gracz w swoim ruchu dobiera kartę na rękę i spośród dwóch posiadanych kart zagrywa jedną, po czym wykonuje akcję opisaną na niej. I tu się zaczyna zabawa pełna kombinowania, blefowania i strategicznych zagrywek godnych największych generałów. Gra przy całkowitej prostocie zasad i minimalizmie zawartości miażdży swoimi możliwościami. To jeden z tytułów, które wprawiają w osłupienie pomysłem na siebie. Star Wars: Pałac Jabby jest o tyle lepszy od Listu Miłosnego, że posiada cztery karty celów. Na każdą rozgrywkę losujemy jedną, co zwiększa regrywalność w porównaniu do pierwowzoru z jednym celem. Naprawdę jest to gra, którą warto poznać. Tym bardziej, że jest bardzo tania.

Najlepsze gry planszowe Star Wars

Star Wars: X-Wing – gra figurkowa na wystawę


Star Wars: X-Wing jest już martwym systemem bitewnym. Nadal możemy znaleźć do niego dodatki, ale zestawy startowe zarówno pierwszej, jak i drugiej edycji są niedostępne. A jeżeli się trafią to są absurdalnie drogie. Szkoda, ponieważ to naprawdę przyjemna gra figurkowa o walkach myśliwców. System został dobrze zorganizowany i przemyślany, a potyczki dają wiele przyjemności. Szczególnie cieszą same statki, które wyglądają obłędnie. Poziom detali zachwyca i tak po szczerości to ja kupiłem kilka lat temu zestawy startowe i kilka dodatków właśnie dla tych figurek.

Od początku wiedziałem, że nie będę miał wiele okazji do gry w Star Wars: X-Wing. Nie myliłem się i tytuł zaledwie kilka razy zagościł na stole, choć jak mówię zabawa była przednia. Niemniej figurki X-Wingów, Tie Fighterów i Sokoła Millenium zdobią moją witrynę z geekowskimi zabawkami. O ile raczej marne szanse żebyście zdobyli zestawy startowe to jeśli szukacie świetnych figurek ze świata Star Wars to zachęcam do rzucania okiem na dodatki do Star Wars: X-Wing.

Najlepsze gry planszowe Star Wars

Star Wars: Rebelia – dwuosobowy kolos strategiczny


Tutaj małe oszustwo, ponieważ w Star Wars: Rebelia jeszcze nie grałem, ale długo marzyłem o tej grze i w końcu po nią sięgnąłem. Wierząc graczom jest to najlepsza gra w świecie Gwiezdnych Wojen i jeden z najlepszych tytułów dwuosobowych. Co prawda jest wariant na czterech graczy, ale sam nie wiem, czy to ma sens.

W Star Wars: Rebelia gracze wcielają się w dowódców Imperium i Rebelii, a ich zadaniem w zależności od strony jest obalenie Imperium lub stłumienie Rebelii. Proste prawda? Rozgrywka toczy się na dużej mapie galaktyki. W grze znajdziemy całą masę figurek jednostek kosmicznych i naziemnych. A rozgrywka pozwoli rozegrać wydarzenia z oryginalnej trylogii, ale decyzje graczy zaowocują alternatywnymi wydarzeniami. No po prostu miodzio i jak tylko ogram to napiszę Wam coś więcej o grze!Gry planszowe Star Wars warte poznania


Oczywiście gier planszowych na licencji Star Wars jest znacznie więcej. Wśród nich nie brakuje tanich i generycznych planszówek nie odbiegających standardem od najgorszych licencjonowanych produkcji. Niemniej znajduje się na rynku kilka naprawdę ważnych tytułów ogólnie uznanych przez graczy. Jednym z nich jest Star Wars: Zewnętrzne Rubieże, w którym gracze mogą się wcielić w łowców nagród lub przemytników i przeżywać różne przygody. Gra jawi się niczym symulator Hana Solo, czy Boba Fett.

Nie brakuje interesujących systemów bitewnych. Najnowszą grą tego typu z masą figurek i zaporowymi cenami jest Star Wars: Shatterpoint. Planszówka pozwala na toczenie potyczek między bohaterami jasnej i ciemnej strony mocy z wykorzystaniem różnych modeli postaci i otoczenia. Wcześniej na rynku były dostępne takie pozycje, jak Star Wars: Legion, czy Star Wars: Armada skupiające się na odpowiednio bitwach lądowych i kosmicznych. Miłośnicy gier TCG mogą sięgnąć po karciankę Star Wars: Unlimited. Warto też wspomnieć o niedostępnej już grze Star Wars Carcassonne, czyli ciekawym reskinie popularnej gry familijnej. Niewykluczone, że uda Wam się kiedyś trafić na używany egzemplarz i skorzystacie z okazji jeśli lubicie proste gry kafelkowe.

Tak się prezentują najciekawsze gry planszowe Star Wars. Jak wspomniałem we wstępie wraz z kolejnymi ogranymi tytułami tekst będzie się rozwijał, więc za jakiś czas możecie sprawdzić, czy przypadkiem nie pojawiło się coś nowego i ciekawego.

Najlepsze gry planszowe Star Wars

Najlepsze gry planszowe Star Wars

Najlepsze gry planszowe Star Wars

Najlepsze gry planszowe Star Wars

Najlepsze gry planszowe Star Wars