Recenzje gier planszowych

Na co patrzysz szukając gry planszowej? Zapewne zdarza Ci się kierować recenzjami zamieszczanymi w sieci, w końcu jakoś trafiłeś/aś na mój blog. Tylko mam pytanie, czy czytasz te recenzje, czy patrzysz na oceny punktowe? Jeżeli decydująca dla Ciebie jest ocena gry to niestety u mnie takowej nie znajdziesz. W tym artykule wyjaśnię pokrótce, dlaczego nie daję ocen punktowych grom i nie będę tego robił.


Ten wpis jest pokłosiem sugestii, jaką otrzymałem od jednego z widzów na moim kanale YouTube, aby rozważyć stosowanie ocen punktowych. Zresztą wcześniej pojawił się film z odpowiedzią i moim stanowiskiem na ten temat. Możecie go zobaczyć klikając o tutaj.


Dlaczego oceny punktowe gier są złe?


Dziś praktycznie każde medium oceniamy punktowo. Nie ważne, czy mowa o grach planszowych, grach cyfrowych, filmach, serialach czy książkach. Usilnie wszyscy idą w kierunku dawania ocen, a konsumenci kierują się często tylko tym, jaka cyferka widnieje przy danym produkcie. Niestety takie podejście w przypadku tego typu produktów jest błędne. Przynajmniej moim zdaniem i teraz postaram się wyjaśnić, dlaczego tak uważam.


Wymienione media nie są czymś co możemy obiektywnie zmierzyć. Każdy z nas jest inny i ma różne zainteresowania, upodobania oraz pasje. Dotyczy to także recenzentów, którzy nawet bardzo starając się być obiektywnymi i tak w pewnych osądach podświadomie pokierują się swoimi upodobaniami. Samo to delikatnie wypaczy ocenę, nie mówiąc już o tym, że wiele ocen będzie efektem zwyczajnej subiektywnej opinii.


Efekt jest taki, że sama ocena nie powie Ci, czy dana gra jest dla Ciebie. No dobrze, ale powiesz, że na serwisach pokroju BGG oceny są generowane na podstawie ocen wszystkich głosujących, więc raczej dobrze obrazują grę. Tak i nie.


Owszem jeżeli większość graczy zachwyca się daną pozycją i daje jej same oceny 9-10 to zapewne mamy do czynienia z tytułem wybitnym. Możemy być pewni, że mechanika będzie fantastyczna, wykonanie wyśmienite, a klimat będzie się wylewał z pudełka niczym piana z przelanego piwa. Tylko, czy ta gra się Tobie spodoba?


Jeżeli fantastyczne oceny zgarnia Terraformacja Marsa i świat się nią zachwyca, a wydawnictwa nie wyrabiają z dodrukami to oznacza, że będzie grą dla Ciebie? No, a jeżeli nienawidzisz sci-fi, gier karcianych i budowania silniczka to kupując taką grę na podstawie wysokich ocen zwyczajnie szlag Cię trafi. W końcu numerek nie powiedział Ci, że w grze znajdują się rzeczy, których Ty zwyczajnie nie lubisz.

Recenzje gier planszowych


Dlaczego nie będę dawał ocen punktowych grom?


Chyba już nakreśliłem problem ocen punktowych. One zwyczajnie nie mówią nam jaka jest dana gra. Tylko tyle, że komuś innemu się podoba lub nie. Sam mam gry, nad którymi wylewały się zachwyty, a mi one nie podeszły oraz takie, które zjechano nie raz, a zwyczajnie lubię do nich zasiąść.


Moim zdaniem recenzja powinna być szczegółowym opisem gry zwracającym uwagę, na to co w danym tytule działa dobrze, a co źle. Za swoje zadanie obrałem przedstawianie Wam gier i pokazywanie ich różnych aspektów. W swoich recenzjach zawsze opowiadam nie tylko o swoich wrażeniach, ale też staram się przedstawić opinie moich współgraczy, z którymi ogrywam tytuły. Zawsze moja opinia jest subiektywna, ale staram się, aby moje recenzje dawały obraz tego, czym jest dana gra.


Nie mam zamiaru umieszczać w moich postach oraz filmach ocen punktowych. Nie chciałbym, aby ktoś zerknął na ocenę i tylko na jej podstawie wybrał tytuł, który potem go zawiedzie. Fakt, taki wybór gry jest bardzo nierozsądny, ale nie zamierzam nikomu pomagać w podejmowaniu nierozsądnych decyzji. Jeżeli chcecie wiedzieć, jakie są gry, to zapraszam do moich materiałów. 


Natomiast, jeżeli szukacie ocen gier, aby sprawdzić, jak szersza publika ocenia konkretne tytuły to odwiedźcie www.gramywplanszowki.pl. Kilku pozytywnych fanów planszówek zdecydowało się założyć serwis będący polskim odpowiednikiem BGG. Szeroka baza gier wydanych w Polsce oraz zbiór najważniejszych informacji o tym naszym hobby w jednym miejscu.

Recenzje gier planszowych

Recenzje gier planszowych

Recenzje gier planszowych

Recenzje gier planszowych