Jakie gry planszowe na wakacje?

Wakacje ruszyły z kopyta i choć podróżowanie nadal może być utrudnione, to jednak wiele osób myśli o wyjazdach. Nie ważne, czy za granicę, czy nad polskie morze lub w góry. Ważne, że daleko od domu, aby odpocząć od codzienności. No, a jeżeli mamy odpocząć to doskonale spiszą się do tego gry planszowe. Tylko jakie zabrać na wakacje?


W zeszłym roku popełniłem wpis mówiący o tym, jakie gry na wakacje zabieramy z żoną. Podzieliłem się w nim kilkoma doświadczeniami, rzuciłem parę porad odnośnie pakowania i dobierania tytułów. Tym razem skupię się tylko na grach i podrzucę Wam pomysły na kilka gier, jakie możecie zabrać ze sobą w wakacyjną wyprawę. Głównie będą to tytuły niewielkie, które łatwo spakować. Jednak nadmienię także kilka nieco większych pozycji. Oczywiście to jak duże gry możecie zabrać zależy od środka transportu, jakim się wybieracie w podróż. Może będziecie mieli miejsce na jedno pudełko z grą, a może znajdzie się miejsce na połowę pokaźnej kolekcji. No dobra bez przedłużania! Oto moje propozycje gier na wakacje.


Jakie gry planszowe na wakacje


Wirus! - tej gry chyba nie muszę przedstawiać moim czytelnikom. Mała gra, która skradła nasze serca właśnie przy okazji wakacyjnego wyjazdu. Karcianka, w której zbieramy organy i zarażamy je innym graczom. Bodajże dwa lata temu zabraliśmy Wirus! nad morze jako tytuł do sprawdzenia, a ostatecznie oprócz niego mieliśmy pół bagażnika planszówek. Ostatecznie przez dwa tygodnie graliśmy prawie tylko w tę pozycję.


Recenzja gry Wirus!

Ceneo

Jakie gry planszowe na wakacje?

Założyciele Imperium - na wspomnianym wyjeździe czas gry Wirusowi kradła głównie ta pozycja kafelkowa. Mały tytuł cywilizacyjny, w którym budujemy swoje imperium. Oczywiście to bardzo prosta gra, a samo budowanie imperium jest bardzo umowne, ale zbieramy surowce i rozbudowujemy państewko. Dużym atutem gry była nie tylko rozgrywka, ale także fakt, że w kafelkową grę można było grać przy wietrze tak charakterystycznym dla nadbałtyckich miejscowości.


Recenzja gry Założyciele Imperium

Ceneo

Jakie gry planszowe na wakacje?

Kingdomino - no, a będąc przy kafelkach i odporności na wiatr to Kingdomino spisywało się doskonale. Co więcej mamy tu prostą i przyjemną rozgrywkę, a samą grę da się spakować do jakiegoś woreczka lub dorzucić do innego pudła. To współczesne domino przetrwa nie tylko zderzenie z wiatrem, ale również plażowanie. Sama gra polega na budowaniu małych księstw z kafelków nawiązujących do klasycznego domino. Tylko tu na ich połówkach mamy grafiki krain zamiast cyferek.


Recenzja gry Kingdomino 

Ceneo

Jakie gry planszowe na wakacje?

Kruki - lubicie grać we dwójkę? No to może trochę rywalizacji w wyścigu przez krainę snów? Ta część serii zawierającej jeszcze gry Smoki i Sen jest przeznaczona dla dwóch graczy i pozwala nam na ściganie się ze sobą po torze z kart przedstawiającym krainy snów. Nasze Kruki wprawiamy w ruch zagrywając karty. Jedynym mankamentem jest to, że tor z kart zajmuje sporą przestrzeń i musicie znaleźć nieco szerszy stolik, aby cieszyć się tą pozycją.


Recenzja gry Kruki

Ceneo

Jakie gry planszowe na wakacje?

Złam ten kod - gra logiczna polecana przez Mensa Polska to nie tylko przyjemny trening dla szarych komórek. W ten tytuł zagra każdy, a łamanie kodu sprawia, że mózg mimo przymusu do kombinowania faktycznie odpoczywa. Mnie ta gra zaskoczyła bardzo i będzie z nami jeździć na wypady. Tylko pamiętajcie, żeby sobie kupić ołówki, ponieważ w pudełku ich nie znajdziecie.


Recenzja gry Złam ten kod

Ceneo

Jakie gry planszowe na wakacje?

11.bierze! - zawsze dobrze mieć pod ręką jakąś małą karciankę. Ta pozycja będzie doskonałym wyborem na wakacyjny wyjazd, ponieważ mieści się w kieszeni. To po prostu talia stu kart i zaskakująco przyjemna zabawa liczbami. Gracze wykładają na stosy karty z liczbami rosnąco, a wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się wszystkich kart z ręki. Spokojnie, to wcale nie jest takie łatwe i szybkie do zrobienia.


Recenzja gry 11.bierze!

Ceneo

Jakie gry planszowe na wakacje?

Reef - rafa koralowa to doskonały temat gry na wakacje. Jeżeli do tego dodamy proste zasady, stosunkowo niewielkie pudełko i naprawdę przyjemną rozgrywkę to mamy grę, która naprawdę umili nam wyjazd. Warto zabrać ze sobą na wakacje jakąś abstrakcyjną grę i wiele osób sięgnęło by po którąś z części Azul lub po Sagradę. Ja Wam polecam tę nieco mniej docenioną grę abstrakcyjną. Gracze budują na planszetkach swoje rafy i zgarniają punkty za odpowiednie układy koralików.


Recenzja gry Reef

Ceneo

Jakie gry planszowe na wakacje?

7 Cudów Świata lub Nowy Wspaniały Świat - dobrze mieć na wyjeździe jakąś większą grę karcianą. Te dwa tytuły są do siebie pod wieloma względami podobne, a ja osobiście wolę tę pierwszą pozycję, choć w obie gram z przyjemnością. Dlaczego właśnie te karcianki nadają się do zabrania na wakacje? Przede wszystkim to dobre i wciągające gry, a przy tym zagramy w nie bez problemu z nowicjuszami. W końcu na wakacjach czasem się kogoś poznaje i można go zarazić planszówkowym hobby. 7 Cudów Świata pozwala zagrać w siedem osób, więc tym bardziej możemy zrobić małą imprezkę na ośrodku. Co więcej po wyjęciu insertów z pudełek dostaniemy dodatkową przestrzeń na spakowanie komponentów z innych gier. 


Recenzja gry 7 Cudów Świata 

Ceneo 


Recenzja NWŚ

Ceneo


Tak wygląda kilka moich propozycji gier, które warto zabrać na wakacje. Lista bazuje na moich doświadczeniach oraz mojej kolekcji. Nie mam zamiaru Wam polecać gier, których nie miałem okazji dobrze grać. Na moim kanale YouTube znajdziecie film z większą ilością tytułów oraz wskazówkami na temat przygotowań do wyjazdu z planszówkami. Ot taka hybryda tego wpisu i artykułu, o którym wspominałem Wam na początku tekstu. Film z wakacyjnymi polecajkami znajdziecie w tym miejscu


Pod krótkimi opisami gier znajdziecie linki do recenzji oraz porównywarki cen Ceneo.pl z aktualnymi ofertami. Dzięki temu dowiecie się czym dokładnie są wymienione gry oraz ile trzeba na nie przeznaczyć. Tymczasem dzięki za odwiedzenie mojego bloga i udanych wakacji!