DC Batman Metal - recenzja

Jak wiecie ciągle odkrywam gry, które wypadałoby znać, ale mnie ominęły przez fakt, że interesuję się planszówkami stosunkowo niedługo. Do nadrobienia jest zaś sporo. Jedną z serii gier, które do tej pory mnie omijały była "DC Deck Building Game". To się zmieniło za sprawą "DC Batman Metal".

Najnowsza odsłona serii gier karcianych bazujących na mechanice budowania talii szczęśliwie trafiła do mojej kolekcji. Dzięki temu mogę się z Wami podzielić moimi wrażeniami. Niestety nie mogę porównać gry do "DC Pojedynek Superbohaterów" oraz "DC Wieczne Zło". Za to mogę Wam powiedzieć, czy najnowsza karcianka od wydawnictwa Egmont sprawiła, że bawiłem się dobrze i sięgnę po resztę gier z serii. Zapraszam na recenzję "DC Batman Metal".

DC Batman Metal - recenzja


O co chodzi w DC Batman Metal?


Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest "DC Batman Metal"? Mamy tu do czynienia z grą karcianą opartą o mechanikę budowania talii. Oznacza to, że zabawę zaczynamy z bazową talią kart, a z czasem rozbudowujemy ją o pozyskane karty. W ten sposób wzmacniamy talię, przez co stać nas na lepsze karty i możemy pokonać silniejszych wrogów. 

"DC Batman Metal" został oparty o serię komiksów pod tym samym tytułem. Gracze prowadzą superbohaterów do walki z mrocznymi inkarnacjami Batmana z innych wymiarów. Podczas zabawy rozbudowujemy talię w taki sposób, aby móc pokonać kolejnych superłotrów oraz zebrać, jak najwięcej punktów zwycięstwa.

Jak wspomniałem "DC Batman Metal" jest częścią bardzo popularnej serii "DC Deck Building Game". Najnowsza gra może być łączona z poprzednimi zestawami oraz rozszerzeniami. Zresztą wraz z nową grą pojawił się także dodatek "Batman Ninja", ale o nim opowiem Wam innym razem. 


Co znajdziemy w pudełku z DC Batman Metal?


Zacznijmy od tego, że już pudełko gry zachęca do zagłębienia się w temat. Czarne pudło z metalicznymi napisami i Batman, który się śmieje łupiący złowieszczo z płomieni. No sztos! We wnętrzu bardzo dobrze prezentująca się wypraska i oczywiście karty. W grze znajdziemy:


- 11 Superbohaterów

- 7 Superłotrów

- Batmana, który się śmieje

- 36 startowych ciosów

- 16 startowych bezsilności

- 97 kart talii głównej

- 16 Wyłomów

- 30 Słabości


Wszystkie karty cieszą oko fantastycznymi ilustracjami. Gra bazująca na komiksach nie mogła się wyłożyć na grafice i tutaj mamy do czynienia z wysokim poziomem wykonania. W talii znalazły się także karty METAL, które są nowością dla serii. Mogą się one pochwalić metalicznymi napisami oraz obrazkami odbijającymi otoczenie. Wygląda to naprawdę efektownie, niczym karty premium z kolekcjonerskich karcianek. Chociaż powiem szczerze, że mi do gustu przypadły bardziej standardowe karty.  

DC Batman Metal - recenzja


Jak się gra w DC Batman Metal?


Zacznijmy od przygotowania gry. Każdy z graczy otrzymuje talię startową złożoną z 7 Ciosów i 3 Bezsilności. Następnie na środku stołu wykładamy karty Superłotrów od najsłabszych do najsilniejszego Barbatosa. Obok umieszczamy Słabości oraz Wyłomy. Następnie musimy umieścić na stole talię główną i wyłożyć z niej tor dobierania, czyli bank z 5 kart.

Gracze muszą jeszcze wybrać swoich Superbohaterów. Tutaj mały twist. Na stole znajduje się gruba karta Batmana, który się śmieje, a pod nią umieszczamy kartę Batmana. To się wiąże z nowością wprowadzoną w tej odsłonie serii. Mianowicie fabularnie Batman zostaje pojmany, a reszta superbohaterów próbuje go uwolnić. W czasie rozgrywki zaś po zagraniu dwóch Słabości możemy stracić Superbohatera, który zostanie pojmany. Pokonując Superłotra możemy odbić bohatera i dołączyć go do swojej drużyny.

W czasie swojej tury gracz zagrywa pięć kart i rozpatruje ich efekty. Za punkty mocy może zakupić nowe karty lub pokonać Superłotrów. Zdobyte karty umieszczamy w talii kart odrzuconych, którą tasujemy i wprowadzamy do gry po wyczerpaniu talii gracza. Gra kończy się, gdy pokonamy wszystkich złoczyńców lub wyczerpiemy talię główną. Zwycięzcą zostaje gracz mający najwięcej punktów zwycięstwa.

Zasady gry w "DC Batman Metal" opisałem Wam bardzo pobieżnie, ale powinniście mieć już pogląd na to, jak wygląda rozgrywka. Reguły gry nie są skomplikowane i to jest jedną z dużych zalet tego tytułu. No, a jak wrażenia z rozgrywki?

DC Batman Metal - recenzja


Czy DC Batman Metal jest dobrą grą?


Seria "DC Building Game" ma wielu fanów i nieraz mi polecano zagranie, w którąś z odsłon. Teraz w końcu miałem okazję i zrozumiałem, skąd te fascynacje. "DC Batman Metal" jest po prostu świetną grą deck buildingową. 

Rozgrywka jest bardzo dynamiczna i naprawdę cieszy. Rozbudowa swojej talii została zrealizowana świetnie. Oczywiście podlanie wszystkiego sosem superbohaterskiego klimatu wyszło fantastycznie. Nie mogę porównać najnowszej odsłony z poprzednimi, ale podejrzewam, że fani serii będą zadowoleni z tego co dostaną.

Mechanika pojmania Superbohaterów dodaje pikanterii rozgrywce. Pokonując Superłotrów możemy odbić jakiegoś herosa i dołączyć do swojej drużyny, więc ewentualne ataki warto odpowiednio planować. No i w końcu oglądanie kart to czysta przyjemność. Nie jestem jakimś wielkim maniakiem komiksów, ale w uniwersum DC mniej więcej się orientuję i niektórych bohaterów naprawdę lubię. Obcowanie z tą grą zwyczajnie łechtało moje geekowskie serduszko. 

Bałem się także, że "DC Batman Metal" mimo iż jest samodzielną grą to może mieć jakieś braki mające zachęcić gracza do sięgnięcia po inne odsłony. Tymczasem mamy do czynienia z kompletną grą. Ten tytuł działa świetnie samodzielnie i nie musicie sięgać po żadne dodatki oraz inne zestawy startowe, aby cieszyć się pełnią rozgrywki. Nie chcecie to nie. Natomiast jeżeli "DC Batman Metal" Was wciągnie to macie sporo możliwości rozwoju karcianki.

DC Batman Metal - recenzja


Czy polecam DC Batman Metal?


Od dawna nosiłem się z zamiarem zakupu jednej z odsłon serii "DC Building Game". Teraz już wiem, że trzeba było dawno sięgnąć po te karcianki, ponieważ przy "DC Batman Metal" bawiłem się po prostu rewelacyjnie. Gra mnie wciągnęła i zwyczajnie spędzałem przy niej bardzo dobrze czas. Wydaje mi się, że prędzej czy później do kolekcji wpadną wcześniejsze odsłony.

"DC Batman Metal" jest pozycją obowiązkową dla każdego fana serii. Zresztą ci pewnie już kupili swoje egzemplarze. Natomiast jeżeli zastanawiasz się nad najnowszą odsłoną, a nie masz doświadczenia z wcześniejszymi karciankami DC to zachęcam do spróbowania.  Prawdopodobnie nie pożałujesz. Szczególnie jeżeli lubisz gry z budowaniem talii.

Dziękuję wydawnictwu Egmont za dostarczenie gry do recenzji.


DC Batman Metal - kilka suchych faktów:


Wydawca polski: Egmont Polska

Liczba graczy: 2-5

Wiek: +14

Czas gry: ok. 45 min.

DC Batman Metal - recenzja

DC Batman Metal - recenzja