Władca Pierścieni na planszy. Przegląd gier planszowych w świecie Śródziemia
Dokładnie 25 marca każdego roku od 2003 roku obchodzi się Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Z tej okazji postanowiłem przybliżyć kilka ciekawych gier planszowych w świecie Śródziemia, które mogą wam umilić świętowanie. Na rynek trafiło parę naprawdę zacnych pozycji, choć nie brakuje też dość prostych gier o mało wyszukanych tytułach. Sprawdźmy razem najlepsze gry planszowe na podstawie Władcy Pierścieni.
Niemniej, jeżeli chcielibyście spędzić Światowy Dzień Czytania Tolkiena nie tylko z nosem w książkach, choć gorąco polecam lekturę Hobbita, czyli tam i z powrotem, Władcy Pierścieni i Silmarillionu to możecie sięgnąć po gry bez prądu. Jeśli macie ochotę na inne rozrywki związane z twórczością J.R.R. Tolkiena to zachęcam do lektury artykułu na moim partnerskim serwisie www.piwnica.wtf o zajęciach na Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Tymczasem rzućmy okiem na najciekawsze gry na licencji Władcy Pierścieni.
Wojna o Pierścień – rozbudowana strategia dla wymagających
Wojna o Pierścień jest grą przytłaczającą swoim rozmachem. Można wręcz powiedzieć, że to planszowy odpowiednich filmowej trylogii Petera Jacksona. Potężna mapa Śródziemia, ponad 200 figurek jednostek i wymagające strategiczne wyzwanie. Rozgrywka zaczyna się w momencie wyruszenia Drużyny Pierścienia z Rivendell. Jeden gracz wciela się w Wolne Ludy i próbuje oprzeć się armiom sił ciemności, a przy okazji utorować powiernikowi pierścienia drogę do Mordoru. Drugi gracz stoi po stronie Cienia i stara się zalać mrokiem cały świat i powstrzymać Froda przed zniszczeniem artefaktu. Ta gra jest strategicznym majstersztykiem i dla wielu stanowi najlepszy tytuł na licencji twórczości Tolkiena. Warto nadmienić, że z czasem pojawił się prequel Bitwa Pięciu Armii, ale obecnie nie jest dostępny.
wyd. Galakta / 2-4 graczy / od 12 lat / ok. 180 min. / Link do Ceneo
Wojna o Pierścień: Gra Karciana – osobliwa strategia karciana
Kolejną grą w zestawieniu jest Wojna o Pierścień: Gra Karciana, czyli jak sama nazwa wskazuje karciana adaptacja pierwszej pozycji. Ponownie gracze ścierają się ze sobą obejmując stronę Wolnych Ludów i Cienia. W przypadku rozgrywki czteroosobowej gracze działają parami kontrolując talie różnych frakcji. Gra ma na siebie kilka ciekawych pomysłów, ale zdecydowanie wymaga sporego doświadczenia i zaangażowania. Przeniesienie strategii na formę karcianki nie oznacza tutaj ułatwień. Wręcz przeciwnie w trakcie rozgrywki nie buduje się talii, ale pozbywa się kart, co dla wielu graczy może być dość problematyczne. Niewątpliwie Wojna o Pierścień: Gra Karciana jest pozycją klimatyczną, ale na pewno nie dla każdego, o czym mogliście się przekonać w moim filmie na temat tej planszówki.
wyd. Galakta / 2-4 graczy / od 12 lat / ok. 90-120 min. / Link do Ceneo
Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie – przygodowa gra planszowa
Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie jest grą przygodową wykorzystująca aplikację. Gracze tworzą swoje postaci i przeżywają różne przygody wzorem sesji RPG. Tytuł bazuje na scenariuszach i pozwala przejść określoną kampanię. Przygodę można rozszerzyć o dodatki. Pod względem klimatu oryginalnych dzieł Tolkiena opinie są zróżnicowane. Niemniej gra pozwala wcielić się w postać odbywającą niebezpieczną podróż w Śródziemiu, więc w dużej mierze od graczy zależy jak bardzo wczują się w świat przedstawiony. Zbudowanie gry nieco na bazie klasycznych RPG, gdzie rolę mistrza gry pełni aplikacja nie jest pomysłem nowym, ale w przypadku tej gry został on naprawdę dobrze zrealizowany. To ciekawa pozycja dla osób, które chciałyby zagrać w RPG w świecie Władcy Pierścieni, ale boją się wchodzić w rozbudowany system.
wyd. Rebel / 1-5 graczy / od 14 lat / ok. 60 min. / Link do Ceneo
Jedyny Pierścień – klasyczne papierowe RPG
Osoby nie bojące się zanurzyć w system RPG mogą sięgnąć po Jedyny Pierścień. Nie będę tu zgrywał znawcy i pisał jakie podręczniki należy kupić i jak zacząć. Zamiast tego zwrócę uwagę na Jedyny Pierścień: Zestaw startowy, czyli pakiet pozwalający zapoznać się w przystępny sposób z uniwersum i zasadami rozgrywki. W pudełku znajdziemy wszystko co jest nam potrzebne do rozpoczęcia zabawy. Same przygody jakie przeżyjemy będą dość sielankowe i rozegrają się w Shire. Tutaj podobno zachodzi ciekawy dysonans między kompletnym systemem, a zestawem startowym. Po przejściu przygód w Shire i zagłębieniu się w świat Śródziemia można podobno dostać szoku kiedy nagle lekka przygoda zmienia się w brutalną rzeczywistość walki Wolnych Ludów z Cieniem. Niemniej warto pomyśleć nad przeżyciem takiej przygody.
wyd. Black Monk / Link do Ceneo
Poszukiwania Pierścienia – ucieczka Froda przed Nazgulami
Poszukiwania Pierścienia to intrygująca w swoim zamyśle gra planszowa opowiadająca o pierwszym etapie podróży Froda. Gra dzieli się na dwie fazy i w pierwszej gracz kierujący Hobbitami ucieka do Bree, a w drugim kontynuuje podróż do Rivendell. Pozostali gracze w roli Nazguli starają się odkryć miejsce pobytu Froda i zdobyć jedyny pierścień. Mamy tu do czynienia z mechaniką ukrytych ruchów i odrobiną dedukcji. Co ciekawe wyniki potyczek można przenieść do Wojny o Pierścień, co stanowi interesujący zabieg. Niemniej gra nie odbiła się dużym echem, co częściowo może być spowodowane przekombinowaniem zasad. Po napisaniu tekstu okazało się, że jednak gra nie jest już dostępna w sprzedaży.
wyd. Galakta / 2-5 graczy / od 14 lat / ok. 90 min.
Władca Pierścieni: Konfrontacja – wymagająca strategia dla 2 graczy
Władca Pierścieni: Konfrontacja jest grą dwuosobową i serwuje graczom niezwykle wymagający pojedynek umysłów. Ponownie zadaniem gracza po stronie Wolnych Ludów jest doprowadzenie Frodo do Mordoru, zaś przeciwnik musi powstrzymać powiernika. Z tym, że gracze początkowo nie wiedzą jakie jednostki znajdują się na planszy. Poruszanie się wymaga dobrej strategii i umiejętnego przewidywania ruchów rywala. Postaci posiadają unikatowe umiejętności, a sytuację na planszy dodatkowo modyfikują zagrywane karty. To pozycja dla osób lubujących się w strategicznym myśleniu, którym nie straszne kombinowanie godne szachowej potyczki.
wyd. Galakta / 2 graczy / od 14 lat / ok. 30 min. / Link do Ceneo
Niedostępne gry na licencji Władcy Pierścieni
Powyższe planszówki znajdują się obecnie w sprzedaży i nie powinniście mieć problemu z ich znalezieniem i ograniem w Światowy Dzień Czytania Tolkiena. To jednak nie jedynie pozycje, jakie w przeszłości pojawiły się na rynku. Trzeba jednak przyznać, że większość niedostępnych już gier to pozycje niższych lotów, które po prostu żerowały na znanej marce. Niemniej jeśli znajdziecie używane egzemplarze to mogą one być ciekawym doznaniem dla fanów Tolkiena.
Przygody Bilba Bagginsa doczekały się trzech bardzo prostych gier: Hobbit, Hobbit: Gra karciana i Hobbit: Wyprawa po skarb. Tytuły bazowały na nieskomplikowanych zasadach i raczej nie serwowały angażującej rozgrywki nadając się bardziej do zabawy z dziećmi. Podobnie sytuacja miała się w przypadku gier Władca pierścieni: Bitwa o Śródziemie i Władca Pierścieni: Wyprawa do Mordoru. Pierwsza z gier jest prostą karcianką polegającą na tworzeniu zestawów wojowników, a druga turlanką wymagającą wyrzucenia jak najszybciej symboli pozwalających dojść graczowi na koniec toru.
Znacznie lepiej prezentowała się gra o wyjątkowym tytule Władca Pierścieni od wydawnictwa Bard. Gracze wcielali się w niej w Hobbitów i próbowali pokonać cztery plansze zagrywając w przemyślany sposób karty. W grze znalazło się wiele smaczków odzwierciedlonych w mechanice, jak choćby spaczenie powiernika pierścienia jeżeli grający się zbytnio ociągali w podróży. Na naszym rynku pojawił się także eksperyment pod tytułem Władca Pierścieni: Gra karciana od wydawnictwa Galakta. Tytuł miał pełnić rolę karcianki LCG, ale ostatecznie system umarł.
Jak widać nie brakuje gier planszowych na podstawie Władcy Pierścieni, a nie wymieniłem wszystkich tytułów, jakie były dostępne na polskim rynku. Nie wspominając też o grach wydawanych za granicą. Jeśli będziecie mieli ochotę spędzić Światowy Dzień Czytania Tolkiena przy grze bez prądu to macie w czym wybierać.