Monopoly - standard edition


Z okazji Światowego Dnia Planszówek postanowiłem przygotować specjalny tekst i przez dłuższy czas myślałem, co by to mogło być. Rozważałem opis kultowych planszówek, albo przybliżenie sylwetek najbardziej cenionych projektantów gier. Ostatecznie zdecydowałem się na coś szalonego, czym jest próba opisu serii Monopoly.

Nie da się ukryć, że Monopoly jest prawdziwym fenomenem na rynku gier planszowych. Tak, wiem że wielu graczy uznaje Monopoly za zło wcielone i twór, którego nie chcą widzieć na oczy. Mimo to każdy otarł się kiedyś o Monopoly. Gra jest bestsellerem od 31 grudnia 1935 roku, gdy została oficjalnie opatentowana.

Monopoly jest tytułem, o którym nie myślę w kategorii gry mającej dołączyć do mojej kolekcji. Jednak muszę przyznać, że gdy ktoś zechce zagrać ze mną w tę grę to nie tylko zasiądę do planszy, ale też pewnie będę się dobrze bawił. Bo w planszówkach dla mnie najważniejsza jest zabawa i spędzanie czasu z innymi, a Monopoly właśnie to oferuje. Mimo iż mechanicznie gra nie oferuje wiele, to może się pochwalić naprawdę pokaźną liczbą wersji i to na nich się dziś skupimy.

Monopoly Standard
Monopoly Standard

Monopoly - historia gry i moja z nią przygoda


Zanim przejrzymy wersje gry Monopoly, warto zapoznać się z jej historią. Przede wszystkim należy wiedzieć, że na początku było The Landlord's Game, czyli gra ekonomiczna stworzona w 1903 roku przez Lizzie Magie. Projektantka oparła swój pomysł na rozgrywkę właśnie o koncepcję ekonomicznego monopolu oraz opracowała dwie wersje zasad obejmujące system podatkowy oraz współczesne reguły rynkowe. W 1935 roku prawa patentowe do mechaniki przejęło wydawnictwo Parker Brothers, które zdecydowało się wydać i opatentować Monopoly. W 1991 roku firma Parker Brothers została wchłonięta przez Hasbro. Potentat świata zabawek tym samym zdobył prawa do jednej z najpopularniejszych gier planszowych i rozpoczął prawdziwą ekspansję zalewając rynek licznymi wersjami Monopoly.

Jaka jest moja historia z Monopoly? Gry nie posiadam w swojej kolekcji i raczej nie będę jej miał. Jednak wiele lat temu bawiłem się przy niej naprawdę fantastycznie. Egzemplarz Monopoly miał mój przyjaciel z podstawówki i to u niego pierwszy raz zobaczyłem to cudo. W latach 90-tych minionego stulecia, dla kogoś znającego tylko Chińczyka, Grzybobranie czy Węże i drabiny ta gra robiła fantastyczne wrażenie. Monopoly miało dodatkowe karty, pieniądze, budynki i te fantastyczne pionki. To był szok. Rozegraliśmy z Przemkiem wiele partii, a Monopoly wygrywało nieraz nawet z Amigą. Kto wie, może to właśnie wtedy w moim mózgu zasiało się ziarenko, które miało po dwóch dekadach wykiełkować w formę nerdowskiego "ja".

Tak czy inaczej wtedy przy Monopoly bawiłem się fantastycznie i nie dziwie się, że osoby nie zarażone współczesnymi planszówkami dziś również bawią się dobrze. Ja już sam do tej gry nie będę ciągnął, ale to nie znaczy, że komuś odmówię wspólnej zabawy. Ba, powinniśmy docenić, że jakaś gra planszowa ma taki marketing i sprzedaż. Osoba nakręcona przez Monopoly będzie podatna do zarażenia innymi, jeszcze bardziej wciągającymi planszówkami.

 

Monopoly Classic Edition
Monopoly Classic


Monopoly - standardowe wersje gry


Monopoly Standard i Monopoly Classic - podstawowa wersja gry jest najbardziej znaną odsłoną dostępną na całym świecie. Warto nadmienić, że wydawca przygotowując wersje językowe na dany kraj umieszcza w nich ulice z miast stołecznych. Oznacza to, że polska edycja może się pochwalić najbardziej znanymi warszawskimi drogami. Gracze mogą więc przebyć drogę od "słoika" do prawdziwej szychy.

Jak zauważyliście Monopoly w wersji podstawowej występuje pod dwiema nazwami. Edycja Standard to odsłona, która swoją premierę miała w 1992 roku. Wersja Classic przeszła mały lifting i oferuje między innymi nowe pionki. Zasady obu gier oraz układ planszy pozostają jednak takie same. Jeżeli podstawowa oprawa to dla Was za mało, a w klatce piersiowej bije patriotyczne serce, to Hasbro przygotowało coś specjalnego.

Monopoly - polskie wersje gry


Wiemy już, że w podstawowym Monopoly dostępnym na terenie naszego kraju spróbujemy zmonopolizować rynek nieruchomości w Warszawie. Wydawca gry przygotował jednak kilka innych pozycji dedykowanych potomkom Słowian.

Monopoly Polska - gra zadebiutowała we wrześniu 2011 roku i zawiera na planszy 22 miasta, które wygrały w internetowym plebiscycie. Gracze będą mogli zainwestować w: Białystok, Gorzów Wielkopolski, Poznań, Gdynie, Kraków, Kalisz, Wrocław, Piotrków Trybunalski, Tarnów, Bydgoszcz, Zieloną Górę, Szczecin, Elbląg, Chojnice, Łódź, Rybnik, Toruń, Katowice, Lublin, Warszawę, Bełchatów i Świętochłowice.

Monopoly Polska jest piękna - wyjątkowa wersja gry zawierająca najpiękniejsze miejsca w kraju nad Wisłą. Gracze poruszają się po polach nawiązujących do cudów natury i wyjątkowych miejsc stworzonych przez człowieka. Wzrok przykuwa specjalna oprawa graficzna na planszy.

Monopoly Polska jest piękna
Monopoly Polska jest piękna


Monopoly Gdańsk - w 2014 roku miasto portowe mające ważne miejsce w historii naszego kraju otrzymało swoją wersję gry. Wydawca w 2018 roku zdecydował się na odświeżenie wydania i wprowadzenie nowych obiektów na planszę.

Monopoly Kraków - stolica Małopolski otrzymała swoją wersję gry Monopoly w 80 rocznicę marki. O wartości poszczególnych nieruchomości decydowali między innymi słuchacze Radia Kraków oraz czytelnicy Gazety Wyborczej.

Monopoly Wrocław - stolica Dolnego Śląska również doczekała się swojej wersji gry, co miało miejsce w 2016 roku.

Monopoly Toruń - miasto znane z postępowego Kopernika, pierników i pewnego kontrowersyjnego interesu religijnego także otrzymało własną wersję popularnej planszówki.

Monopoly Recykling w Sosnowcu - patrząc na pozostałe wydania poświęcone miastom, chyba nikt się nie spodziewał w tym towarzystwie Sosnowca. Śląska miejscowość stała się jednak symbolem pierwszej ekologicznej wersji Monopoly, w której gracze zamiast nieruchomości sadzą i pielęgnują lasy sosnowe.

Monopoly Warszawa dwudziestolecie międzywojenne - specjalne wydanie poświęcone okresowi międzywojennemu i stolicy Polski z tych czasów. Gracze inwestują w rozbudowę polskiego miasta w czasach świeżo odzyskanej niepodległości.

Monopoly Tatry i Zakopane
Monopoly Tatry i Zakopane


Monopoly Tatry i Zakopane - bądź jak prawdziwy góral i oskub do cna turystów. Seria trafiła na bardzo tematyczny grunt. Gracze mają możliwość kupowania obiektów znanych z zimowej stolicy Polski, a następnie kasowania opłat za odwiedziny od innych towarzyszy zabawy. Bądź jak Biały Miś na Krupówkach!

Monopoly Rzeszów - kolejna i nie ostatnia wersja poświęcona polskiemu miastu. Gra skupia się na obiektach i budynkach znanych z rzeszowskich ulic.

Monopoly Poznań - jedna z dwóch wersji przeznaczonych dla poznaniaków. Tradycyjnie zmiany dotyczą budynków na planszy oraz kilku drobnych detali wpływających na klimat.

Monopoly Zielona Góra - miasto znajdujące się niedaleko granicy z Niemcami, słynące z zamiłowania do żużlu także doczekało się swojej wersji Monopoly. Podobnie, jak w innych wersjach poświęconych miastom gra nie wprowadza nowych zasad.

Monopoly PRL - coś dla starszych graczy pamiętających czasy socjalizmu w Polsce. Niestety w tym wypadku pozostaje już tylko pozyskanie gry z drugiej ręki. Główną zmianą jest oprawa graficzna oraz obiekty na planszy ze złotych czasów PRL'u. Osobiście zamiast szukania tego wydania polecałbym zagrać w Kolejkę, która naprawdę uderza w sentymentalne tony.

Monopoly PRL
Monopoly PRL

Monopoly - najciekawsze wersje gry


Hasbro oraz firmy współpracujące z wydawcą i zajmujące się marką Monopoly ciągle pracują nad usprawnianiem serii. Dziś już nie możemy mówić o jednej grze, ale o całej rodzinie Monopoly. W sklepach można znaleźć różne wersje, które często w interesujący sposób modyfikują mechanikę rozgrywki lub dodają ciekawe elementy. Poniżej prezentuje najbardziej wyróżniające się odsłony Monopoly jakie znajdziemy w sprzedaży.

Monopoly Ultra Banking - w życiu nie korzystacie już z gotówki tylko z kart płatniczych? Okazuje się, że także w Monopoly można płacić kartą. Wydawca stworzył specjalną edycją z płatnościami bezgotówkowymi. Zamiast banknotów w pudełku znajdziemy plastikowe karty płatnicze oraz terminal do ich sczytywania.

Monopoly Super Electronic - jeżeli pomysł z terminalem i kartami płatniczymi Wam się spodobał to w tej wersji pomysł jeszcze rozszerzono. Zmieniła się część zasad i pojawiły się unikatowe premie.

Monopoly Ultra Banking
Monopoly Ultra Banking


Monopoly dla Pechowców - specjalne wydanie dla graczy, którzy nie mają szczęścia w kościach. Wszystkie porażki mogą zostać przekute w zwycięstwo dzięki zdobywanym żetonom i możliwości wielkiego powrotu na planszę w chwale.

Monopoly Speed - Monopoly słynie z tego, że rozgrywka może się nie skończyć, a przynajmniej zazwyczaj trwa zbyt długo. Wersja Speed ma być rozwiązaniem. Gracze rozgrywają 4 rundy, podczas których rzucają kośćmi równocześnie i ścigają się z czasem odliczanym na zegarze dołączonym do gry.

Monopoly Cheaters Edition - macie w swoim towarzystwie graczy, którzy lubią oszukiwać? Ta wersja jest dla nich. Wszystkie chwyty są dozwolone, a za sprawne oszukiwanie czekają nagrody. Jednak gracz złapany na gorącym uczynku poniesie surową karę.

Monopoly Pizza - gra spakowana w pudełko z pizzy. W tej wersji gracze wejdą w branżę gastronomiczną i będą walczyć o kawałki pizzy. Jedno jest pewne, przy tej odmianie warto zamówić prawdziwą pizzę. Zresztą jeden egzemplarz ostatnio spotkałem w pewnej pizzerii, gdzie można było sobie zagrać wcinając włoskiego placka.

Monopoly Pizza
Monopoly Pizza

Panna Monopoly - feministyczna wersja gry mająca podkreślić zasługi kobiet. Gracze zamiast kupowania nieruchomości inwestują i rozwijają wynalazki wymyślone przez przedstawicielki płci pięknej. Kamizelka kuloodporna, WiFi czy ciasteczka z kawałkami czekolady to tylko część imponujących osiągnięć kobiet. Niestety przy okazji premiery wystąpiły małe kontrowersje, ponieważ panie przechodząc przez pole Start miały otrzymywać większy bonus finansowy. Miał być łady ukłon w stronę kobiet, a przez przypadek wypaczono walkę o równouprawnienie. Zdarza się.

Monopoly dla Milenialsów - specjalna wersja dla młodego pokolenia graczy urodzonego po 2000 roku. Jak w życiu tak i w grze macie mało pieniędzy, a nocowanie u rodziców może się okazać sposobem na przetrwanie.

Monopoly Jackpot - edycja gry przeznaczona dla osób z hazardową żyłką. Zamiast klasycznych kart pojawiła się ruletka przypominająca popularne Koło Fortuny. Szczęście może zadecydować, czy gracz stanie się milionerem czy bankrutem.

My Monopoly - nie podobają się Wam istniejące wersje gry? Zawsze można sięgnąć po wariant pozwalający modyfikować wygląd gry. W tym wydaniu gracze będą sami tworzyć wygląd pionków czy lokacje na mapie. Trzeba jednak zaznaczyć, że My Monopoly trafi w gusta raczej młodszych graczy.

Panna Monopoly
Panna Monopoly


Monopoly - wersje dla kibiców sportowych


Nie da się ukryć, że posiadając w swoim portfolio niezwykle dochodową markę można ją wykorzystać do stworzenia jeszcze bardziej dochodowych połączeń. Od dawna na rynku obserwujemy wciskanie różnych tematów do popularnych produktów. Nie inaczej jest z serią Monopoly, która doczekała się imponującego wachlarza edycji specjalnych poświęconych innym popularnym produktom, mediom oraz drużynom sportowym. Zacznijmy wyliczankę od wersji dedykowanych fanom sportów. Jak pewnie się domyślacie mowa o piłce nożnej.

Monopoly PZPN/Łączy nas piłka - jesteś fanem reprezentacji Polski w piłce nożnej? Jeżeli tak to oto Monopoly dla Ciebie. Grę poświęcono polskiej piłce nożnej i na planszy znajdziemy największe stadiony biało-czerwonych oraz zawodników z kadry Adama Nawałki. Rozgrywka jest taka jak zawsze, ale całość przesączono piłkarskim klimatem.

Monopoly Lech Poznań - kolekcjonerska wersja gry dla kibiców poznańskiego Lecha. W grze stawiamy trybuny oraz stadiony, ale zasady w większości nie odbiegają od klasycznego Monopoly.

Monopoly Legia Warszawa - kolejna wersja kolekcjonerska dla miłośników polskiego klubu. Tym razem dla kibiców warszawskiej Legii.

Monopoly FC Barcelona - coś dla fanów "Barcy" i jej największych gwiazd.

Monopoly Real Madryt - kibice piłkarscy mogą sięgnąć także po Monopoly dedykowane "królewskim".

Monopoly Manchester United Legendy - wśród piłkarskich wersji nie mogło zabraknąć jednej z najbardziej znanych drużyn świata. Nawet jak się nie interesujesz piłką nożną to słyszałeś o Manchesterze United.


Monopoly PZPN
Monopoly PZPN

Monopoly - wersje na licencji filmów, seriali oraz bajek


Zawsze, gdy jakiś serial albo film uzyska dużą popularność to na rynek wylewa się multum gadżetów z nim związanych. Można odnieść wrażenie, że wytwórnie filmowe węsząc sukces od razu dzwonią do Hasbro i podpisują kontrakt na odpowiednią wersję Monopoly. Rzućmy okiem na część z nich.

Monopoly Stranger Thinghs - serial Netflixa oczarował widzów na całym świecie. Fantastyczny klimat, groza i rewelacyjna realizacja. To musiało się skończyć wydaniem odpowiedniej wersji Monopoly. Cóż, serial uwielbiam, ale kolekcji o to Monopoly nie uzupełnię.

Monopoly Gra o Tron - o finale Gry o Tron można rozprawiać długo, ale dziś nie o tym. Serial HBO nie mógł się rozminąć z popularnością Monopoly i doczekał się stosownej wersji. W sprzedaży możemy znaleźć dwa wydania, drogie i jeszcze droższe. W tym drugim znajdziemy lepiej wymodelowane domki i warownie oraz monety zamiast banknotów. Najważniejsze, że w obu wydaniach znajdują się specjalnie zaprojektowane pionki, co zresztą jest domeną większości specjalnych wersji Monopoly.

Monopoly Star Wars - te dwie marki musiały wejść w mariaż i zrobiły to wielokrotnie. Na polskim rynku możemy znaleźć kilka wersji. Starsze mają podobne zasady co pierwowzór, ale nowsze wydanie rozgrywa się na okrągłej mapie, a gracze toczą bój o kontrolę nad planetami. Pojawiła się również edycja poświęcona filmowi Gwiezdne Wojny Historie: Solo. Mam dziwne przeczucie, że na świecie znajdziemy naprawdę dużo edycji poświęconych Star Wars.

Monopoly Teoria Wielkiego Podrywu - Big Bang Theory jest jednym z dwóch seriali, które mogę oglądać w kółko. Ba, ja naprawdę oglądam go w kółko, ponieważ leci mi w tle przy pracy. Popularność serialu musiała się przełożyć na produkcję masy gadżetów dla fanów, a jednym z nich jest odpowiednia wersja Monopoly. Na planszy znajdziemy między innymi lokacje znane z serialu.

Monopoly Przyjaciele - z mojego wpisu o Trivial Pursuit: Przyjaciele wiecie, że serial Friends jest mi naprawdę bliski. Nie tak, żebym zapchał mieszkanie gadżetami z nim związanymi, ale myśl o grze, w której pionki odnoszą się bezpośrednio do cech bohaterów tego serialu przyprawia mnie o przyjemne ciarki. Twórcy obiecują, że w czasie gry przeżyjemy przygody z serialu. Obietnica raczej nad wyrost, ale dla fana Friends to może być niezły prezent.

Monopoly Przyjaciele
Monopoly Przyjaciele


Monopoly The Walking Dead - pora na coś mroczniejszego, czyli najpopularniejszą markę poświęconą żywym trupom. Zombie doczekały się w ramach marki The Walking Dead seriali, filmów, gier i oczywiście kultowych komiksów. Nie mogło więc zabraknąć gry z serii Monopoly. Planszówkowi fani mogliby zresztą powiedzieć, że gry polegające na rzucaniu kostką w celu przemieszczania się zmieniają ludzi w zombie przy stole, więc mariaż trafiony.

Monopoly Disney - coś nie tylko dla najmłodszych. W sumie patrząc na to, że gra została poświęcona klasycznym animacjom Disneya to wręcz można by powiedzieć, że jest to wersja dla takich starych dziadów, jak ja. Co tu dużo pisać. Na planszy kadry z kultowych bajek i nawiązujące do nich pionki. Kiedyś to było! Nowe aktorskie wersje baśni Disneya to nie moja bajka niestety.

Monopoly Toy Story - animacja studia PIXAR o żyjących zabawkach była fenomenalna. Ten film pokazywał fantastyczny kunszt animacji i opowiadał rewelacyjną historię. Pierwsze Toy Story do dziś miło wspominam i nie dziwię się, że seria filmowa doczekała się swojego Monopoly.

Monopoly Rick and Morty - serial animowany o szalonym naukowcu i jego młodym pomocniku można kochać albo nienawidzić. Naprawdę on nie wywołuje uczuć pośrednich. Mam jednak wrażenie, że dla fanów tej totalnie pokręconej animacji Monopoly jest zbyt małym wysiłkiem umysłowym.

Monopoly Rick and Morty
Monopoly Rick and Morty


Monopoly Riverdale - serial oparty o popularną na świecie serię komiksów całkowicie nie trafił w mój gust. W efekcie poświęcony mu Monopoly wywołuje u mnie tyle emocji, co edycje poświęcone miastom, w których nie mieszkam.

Monopoly Kraina Lodu 2 - jeżeli jakaś bajka Disney'a trafia na rynek to za nią idzie fala gadżetów, zabawek, ubrań i produktów do wszystkiego z podobiznami bohaterów tejże animacji. Niemal na pewno pojawi się także Monopoly w stosownej wersji. Tak było w przypadku Frozen 2.

Monopoly Dragon Ball Z - w przeszłości oglądałem Dragon Ball Z, ale nie zostałem fanem tego anime. Muszę jednak przyznać, że ta marka oraz Monopoly mają w sobie coś wspólnego. W anime walki ciągnęły się przez wiele odcinków, podobnie jak rozgrywka w Monopoly może trwać długimi godzinami.

Monopoly Pokemon - Pokemony niedawno zdawały się wyskakiwać nawet z lodówki. W sumie za sprawą pewnej gry mobilnej dosłownie mogły, ale dziś nie o tym. Seria o Pokemonach jest niezwykle popularna na świecie i choć nigdy nie złapała mnie za serducho to jednak trochę odcinków oglądnąłem. W Monopoly Pokemon zdecydowanie zaletą są pionki w formie tych uroczych stworków. Reszta to zwykła zmiana oprawy graficznej.

Monopoly Sailor Moon - Tak! Oglądałem Czarodziejkę z Księżyca. Miałem szczęście, a może nieszczęście dorastać w czasach, gdy w telewizorze można było znaleźć tylko cztery stacje. Ta niepubliczna ze słoneczkiem w logo puszczała bajki, a jedną z nich była właśnie Czarodziejka z Księżyca. Cóż fanem może i nie zostałem, ale ubolewam nad faktem, że żona nie chce dostać stroju Czarodziejki z Marsa. Tak czy inaczej dla fanek i fanów tej kultowej animacji znalazła się stosowna wersja Monopoly.

Monopoly Czarodziejka z Księżyca
Monopoly Sailor Moon

Monopoly DC Universe - ta wersja bazuje co prawda na komiksach, a nie serialach czy filmach, ale to dobre miejsce żeby o niej wspomnieć. Podobnie, jak w powyższych przypadkach do rozgrywki przypasowano nowy temat i tym razem sięgnięto po superbohaterów ze stajni DC. Gra nie wprowadza nic ciekawego, ale rolę pionków pełnią popiersia superbohaterów, więc mamy ciekawy gadżet na półkę nerda.

Monopoly Avengers - jeżeli DC ma swoje Monopoly to Marvel też musi. W tym wypadku jednak mamy do czynienia z grą dedykowaną filmowym Avengersom znanym z MCU.

Monopoly - wersje dla graczy


Spokojnie, wersje dla graczy nie oznaczają poważnych zmian mechanicznych sprawiających, że Monopoly można postawić przy najlepszych grach euro. Chodzi o tytuły na licencji popularnych gier komputerowych i konsolowych. Trzeba jednak przyznać, że w części z nich zmiany w mechanice są dość ciekawe. Miłośnicy cyfrowej rozrywki także mogą sięgnąć po swoje edycje Monopoly i takie coś może być okazją do przeciągnięcia graczy komputerowych na stronę gier bez prądu.

Monopoly Fortnite - chyba każdy słyszał o Fortnite nawet jeżeli dalej nie wie co to jest. Popularna gra sieciowa pobiła wiele rekordów, a przy okazji zaliczyła crossovery z licznymi markami. Pojawienie się w sklepach dedykowanej wersji Monopoly nie jest niczym zaskakującym. Zaskoczeniem są jednak modyfikacje zasad pozwalające graczom na toczenie potyczek. Co więcej w pudełku znajduje się aż 27 pionków postaci.

Monopoly Fortnite
Monopoly Fortnite

Monopoly Gamer i Monopoly Gamer Mario Kart - Hasbro i Nintendo połączyły siły tworząc jedne z najciekawszych wersji Monopoly. Gracze biorą udział w swoistych wyścigach rodem z konsolowych gier. Zbierają punkty i walczą ze sobą na planszy. Obie wersje zbierały wiele pozytywnych ocen, co sprawia że sam jestem zainteresowany tą pozycją. Szczególnie w wersji Mario Kart. No i po planszy przesuwamy się figurkami postaci z gier o znanym hydrauliku.

Monopoly Skyrim - The Elder Scrolls V: Skyrim to jedna z najpopularniejszych gier w historii. RPG zyskało status gry kultowej, a jej nieznajomość jest wręcz nietaktem. Monopoly poświęcone grze nie wprowadza nic świeżego do rozgrywki i zdaje się być gadżetem dla największych fanów Skyrim.

Monopoly Fallout - jeżeli jesteśmy przy grach studia Bethesda to nie sposób nie wspomnieć o serii Fallout. Ta także doczekała się swojej wersji Monopoly. Ponownie mamy do czynienia ze zmienioną oprawą graficzną i miejscówkami z gier. Nic, co byłoby warte większej uwagi.

Monopoly Uncharted - niestety o ile seria Uncharted jest przełomowa pod wieloma względami to jej wersja Monopoly przynosi tylko drobny lifting standardowej gry. Największą zmianą są dedykowane pionki.

Monopoly Gamer Mario Kart
Monopoly Gamer Mario Kart

Monopoly - wersje dla melomanów


Nie od dziś wiadomo, że wytwórnie muzyczne poświęcają sporo finansów na promocję swoich twórców, a gdy ci uzyskają status kultowych to doją fanów na potęgę. Legendarne zespoły rockowe doczekały się wielu ciekawych oraz dziwnych gadżetów. Do tej drugiej grupy należy dodać serię gier Monopoly, bo czy naprawdę fan muzyki ucieszy się z planszówki z wizerunkami swoich ulubionych artystów? Z drugiej strony przy jednej partyjce Monopoly można przesłuchać całą dyskografię kapeli oraz kilka innych przy okazji.

Generalnie Monopoly w wersjach dedykowanych zespołom muzycznym nie oferują nic poza zmianami oprawy i dostosowaniem pól do dokonań danego zespołu. Rzućmy więc szybko okiem, jakie zespoły doczekały się swoich Monopoly:

- Monopoly AC/DC
- Monopoly Rolling Stones
- Monopoly The Beatles
- Monopoly Metallica
- Monopoly Queen

Monopoly Queen
Monopoly Queen


Monopoly dla dzieci


Seria Monopoly doczekała się również pod-marki jaką jest Monopoly Junior. Jak się domyślacie są to wersje przeznaczone dla najmłodszych fanów planszówek. Seria posiada zarówno standardową wersję, jak i różne tematyczne wydania. Oczywiście te są poświęcone najróżniejszym bajkom.

Najważniejsze w serii Monopoly Junior jest to, że gra została dostosowana do najmłodszych graczy. Twórcy przygotowali kolorowe plastikowe pionki w postaci różnych figurek. Kupowane budynki to ulubione miejsca dzieci, a w przypadku licencjonowanych wersji lokacje z bajek. Koszt zakupu miejscówek nie przekracza 5M, a pieniądze mają wartość 1M. W ten sposób najmłodsi mogą spokojnie poradzić sobie z liczeniem.

Jakie wersje Monopoly Junior można kupić?

- Monopoly Junior
- Monopoly Junior Iniemamocni 2
- Monopoly Junior Wrocławskie Krasnale
- Monopoly Junior Banking
- Monopoly Junior My Little Pony
- Monopoly Junior Świnka Peppa
- Monopoly Junior Frozen
- Monopoly Junior Shopkins
- Monopoly LOL

Monopoly Junior
Monopoly Junior


Jakie jeszcze można znaleźć wersje Monopoly?


Jeszcze Wam nie mało? Tak więc rzućmy okiem na kilka innych, niesklasyfikowanych wersji serii Monopoly. W sklepach z grami można bowiem znaleźć jeszcze kilka interesujących pozycji zaliczanych do tej marki.

Monopoly Koty kontra Psy - pora rozstrzygnąć odwieczny spór między kociarzami i psiarzami. Ta wersja Monopoly ma się skupiać właśnie na rywalizacji między domowymi futrzakami, a w zasadzie między ich fanami. Z pewnością wzrok przykuwają pionki odzwierciedlające słodkie czworonogi.

Monopoly Deal - szybka karcianka oparta o serię Monopoly? Tak! Mała gra zawierająca 110 kart i rozgrywająca się w czasie około 15 minut. Gracze zbierają karty nieruchomości i zagrywają karty akcji. Opinie w sieci są dość pochlebne i wygląda na to, że warto spróbować.

Monopoly Deal Shuffle - seria Monopoly spotkała się z serią Shuffle, czyli mamy tu ponownie grę karcianą, ale w praktycznym opakowaniu oraz z opcją wspomagania aplikacją na smartfony. W tej serii ukazały się róże wersje Monopoly Deal w tym edycja Junior.

Monopoly Koty kontra Psy
Monopoly Koty kontra Psy


 

Starałem się ująć w większości wersje Monopoly, które można bez problemu dostać na naszym rynku. To nie oznacza, że wymieniłem wszystkie edycje, jak choćby Monopoly Świat czy Monopoly Europa itp. Tych na świecie jest cała masa, a marka z roku na rok rośnie w siłę. Można naprawdę nie lubić Monopoly, ale trzeba przyznać, że gra jest fenomenem i mimo wszystko przyciąga nowych graczy do świata planszówek. Nawet jeżeli nie ma nic wspólnego ze współczesnymi grami to zdecydowanie może być wprowadzeniem do czegoś więcej niż Chińczyk.

No i Monopoly doczekało się wielu naśladowców. Tylko w Polsce powstało kilkanaście tytułów korzystających garściami z mechaniki Monopoly, jak prześladujący mnie ostatnio Eurobusiness. Mamy także Anty-Monopoly, które zrodziło się jako bezpośredni konkurent i swoista odpowiedź na Monopoly. Ty grasz czasem w Monopoly? Jeżeli pominąłem jakąś edycję to dajcie znać w komentarzu.Monopoly Deal
Monopoly Deal

Odwiedź mnie na Facebooku!

Odwiedź mnie na Instagramie!

 

Szukasz wygodnych i szałowych ubrań na planszówkowe spotkania?  Sprawdź koniecznie ofertę ślicznych sukienek w sklepie Dorothy Fashion!

Monopoly Cheaters Edition

Monopoly Pizza

Monopoly Polska jest piękna

Monopoly Speed

Monopoly Warszawa

Monopoly Wrocław

Monopoly Super Electronic Banking