Terraformacja Marsa

Dzień Chłopaka jest świętem obchodzonym głównie przez nastolatków, choć i dorosłe kobiety w tym dniu obdarowują swoich facetów. Tak czy inaczej jeżeli jeszcze nie wiesz co dać swojemu chłopakowi, mężowi, czy przyjacielowi to może planszówka będzie dobrym wyborem?

Jakie planszówki będą najlepsze na Dzień Chłopaka? Odpowiedź na to pytanie może zająć sporo czasu patrząc na ofertę gier planszowych na rynku. Nie mówiąc już o prywatnych predyspozycjach każdego chłopaka. Dziś zaproponuję Wam pięć gier na bazie mojej kolekcji, które powinny okazać się całkiem dobrym prezentem na Dzień Chłopaka.

1. Star Realms/Hero Realms - klimatyczne budowanie talii


Osobiście posiadam Star Realms, które otrzymałem od kolegi Bartka. Ten pozbył się karcianki, ponieważ klimat sci-fi został u niego wyparty przez potyczki fantasy w Hero Realms. Czym są w zasadzie te gry? Mamy do czynienia z niewielkimi karciankami polegającymi na budowaniu talii i toczeniu pojedynków.

Rozgrywka naprawdę wciąga i gra wywołuje syndrom jeszcze jednej partii. Star Realms pozwala nam walczyć w przestrzeni kosmicznej z pomocą kilku frakcji. W czasie zabawy kupujemy nowe karty i wystawiamy swoje statki do walki. Hero Realms opiera się o podobny schemat, ale przenosi nas do świata fantasy i ten czynnik powinien być decydujący przy wyborze gry. To Ty wiesz lepiej jaki klimat woli Twój facet. Warto też nadmienić, że Star Realms jest w podstawowej wersji grą dla dwóch osób, a Hero Realms umożliwia zabawę czwórki graczy.

Hero Realms


2. Star Wars: X-Wing - kosmiczne bitwy na stole


Figurkowa gra bitewna w klimatach Star Wars, czyli prawdziwy synonim idealnego prezentu dla chłopaka. Gry figurkowe są uznawane za doskonałe pozycje dla facetów, ponieważ dzięki nim mogą się oni tłuc na stole z pomocą miniaturowych pojazdów i postaci. Taka zabawa wyzwala wewnętrzne dziecko. Star Wars: X-Wing posiada wszystko co jest potrzebne do dobrej zabawy i zaspokajania nerdowskich potrzeb. W grze wykorzystujemy gotowe modele statków z Gwiezdnych Wojen i toczymy zażarte pojedynki naszymi eskadrami. Należy jednak zdawać sobie sprawę z kilku kwestii.

Obecnie w sprzedaży znajduje się druga edycja gry, która różni się od pierwszej. Najłatwiej poznać edycje po kolorze opakowań. Pierwsza edycja posiada szare pudełka, a druga czarne. Istotną różnicą jest także cena. W sklepach można znaleźć jeszcze zestawy startowe i dodatki do starszego wydania, które są znacznie tańsze od nowych. Ja właśnie tak zakupiłem dwa zestawy startowe pierwszej edycji oraz dodatki uzupełniające kolekcję eskadr. Zakupiłem je za śmieszne pieniądze, ponieważ wiem, że gra nieczęsto trafi na stół i też nie planuję bawić się w grę turniejową. Musicie więc zdecydować, czy potraktować grę jako gadżet i kupić tanio zestaw podstawowy pierwszej edycji Star Wars: X-Wing, czy też pomyśleć o tym jak o prezencie rozwojowym i zainwestować w zestawy podstawowe drugiej edycji. Bez względu na wybór, jeżeli Wasz chłopak lubi Star Wars to będzie zachwycony.

Star Wars: X-Wing

3. Terraformacja Marsa - budowa nowego świata na Czerwonej Planecie


Pozostajemy w klimatach kosmicznych, choć nieco bliższych naszej rzeczywistości. Budowa ludzkiej kolonii na Marsie staje się powoli faktem, ale nim się zrealizuje możemy zaludnić Czerwoną Planetę na planszy. Terraformacja Marsa to bezapelacyjny hit i jedna z najpopularniejszych gier ostatnich lat.

Gracze za pomocą kart projektów budują nowy dom dla ludzkości na Marsie. Na planecie stawiamy miasta, sadzimy lasy i tworzymy oceany. Realizując liczne projekty powoli przeprowadzamy terraformację Marsa, czyli przystosowujemy planetę do utrzymania życia. Wydawałoby się, że gracze muszą współpracować, ale tak naprawdę wcielają się w prezesów korporacji, które na całym procesie próbują jak najwięcej zarobić. Przy stole dzieje się wiele, a sama gra choć ma proste zasady to zalicza się do naprawdę dużych pozycji. Gorąco polecam tę kosmiczno-korporacyjną przygodę.

Moja recenzja gry Terraformacja Marsa

Terraformacja Marsa

4. 7 Cudów Świata - starożytne imperia na kartach


Oderwijmy się na chwilę od kosmicznych tematów i przenieśmy w daleką przeszłość. 7 Cudów Świata jest grą, która w dużej mierze rozpropagowała draft kart. Mamy więc do czynienia z karcianką pozwalającą graczom na stworzenie własnych starożytnych imperiów.

Zabawa toczy się w trakcie trzech er, podczas których musimy zbudować swoje państwo-miasto z kart oraz w miarę możliwości stworzyć jeden z legendarnych starożytnych 7 Cudów Świata. W czasie zabawy będziemy nie tylko budowali, ale także handlowali i walczyli ze współgraczami. Mimo dużego pudełka gra ma proste zasady i szybką rozgrywkę. Niedawno do sklepów trafiło odświeżone wydanie 7 Cudów Świata, o czym warto pamiętać szukając ciekawych ofert.

Moja recenzja gry 7 Cudów Świata

7 Cudów Świata

5. Colt Express - western na planszy


Zastanawiałem się, jaką grę wrzucić na piątą pozycję i doszedłem do wniosku, że postawię ponownie na podróż w przeszłość. Colt Express jest dowodem na to, że na planszy może dziać się naprawdę wiele. Szczególnie jeżeli planszą jest trójwymiarowy model pociągu, a my wcielamy się w bandziorów na Dzikim Zachodzie organizujących skok na ów pociąg. Gracze najpierw planują swoje działania, a następnie oglądają co z tych planów wyszło. Jeżeli Twój chłopak lubi akcję i ma poczucie humoru to przy Colt Express może się bawić naprawdę przednio.

W naszym towarzystwie gramy w ten sposób, że talię planu odczytuję zawsze ja, komentując przy tym jak najzabawniej rozgrywające się wydarzenia. Można powiedzieć, że przybieram w ten sposób rolę mistrza gry. Właśnie tworzenie takich pojechanych opowiadań generuje najwięcej zabawy przy Colt Express. No i gra po rozłożeniu robi wrażenie na każdym.

Moje recenzja gry Colt Express

Colt Express

Tak się prezentuje moje TOP 5 gier na Dzień Chłopaka. Pominąłem kilka pozycji, które również powinny się spodobać facetom i to jest dobre miejsce na ich wyróżnienie. Wydaje mi się, że spokojnie można sięgnąć po gry Brzdęk! W kosmosie, Pandemic, czy Osadnicy: Narodziny Imperium. Oczywiście wszystkie gry wybrałem na podstawie mojej kolekcji, więc na rynku znajdziecie znacznie więcej interesujących pozycji. Więc jak, jeszcze nie masz prezentu na Dzień Chłopaka? No to możesz już iść do najbliższego sklepu z grami planszowymi.


Odwiedź mnie na Facebooku!

Odwiedź mnie na YouTube!

Znudziło Cię szukanie prezentu dla chłopaka i chcesz poszukać czegoś dla siebie? Może zainteresują Cię piękne sukienki w sklepie Dorothy Fashion? 

Osadnicy: Narodziny Imperium

Star Wars: X-Wing

Brzdęk! W kosmosie

Pandemic