Carcassonne: Węże i drabiny - dodatek

Co może wyjść z połączenia klasycznej gry Węże i drabiny z kultowym Carcassonne? Okazuje się, że coś naprawdę ciekawego. Chociaż kiedy pierwszy raz usłyszałem o tym dodatku, uznałem go za żart. Po chwile namysłu objawił mi się geniusz tego pomysłu. Zapraszam na coś w rodzaju recenzji dodatku Carcassonne: Węże i drabiny.


Carcassonne: Węże i drabiny to w zasadzie nowy tor punktacji, który na pierwszy rzut oka jest zabawnym mini dodatkiem do kafelkowego klasyka. Niemniej szybko się okazuje, że to rozszerzenie może naprawdę namieszać w rozgrywce. Postaram się wyjaśnić w jaki sposób zmienia on diametralnie grę i czym w ogóle jest.

Czym jest Carcassonne: Węże i drabiny?


Jak wspomniałem mamy do czynienia z dodatkiem, albo raczej mini-dodatkiem do gry Carcassonne. Ba, w zasadzie to zamawiając to rozszerzenie otrzymujemy po prostu naklejkę na planszę punktacji. Dodatek został wydany przez Hans Im Gluck i dołączona do niego instrukcja jest w języku niemieckim i angielskim. Do tego znajduje się na niej kod QR odsyłający do zasad gry w Carcassonne: Węże i drabiny. Sama instrukcja na tyle naklejki informuje jedynie, jak nakleić tor punktacji. Aktualnie dodatek jest dostępny jedynie w sklepie Mepel.pl, gdzie go znalazłem i zakupiłem, więc to nie jest tekst sponsorowany. Tak tylko wyjaśniam dla jasności.

Jak wspomniałem dodatek jest naklejką z torem punktacji, którą naklejamy na tylną część oryginalnej planszy punktacji z gry. Ta jest minimalnie mniejsza od planszy, ale nakleja się ją bardzo dobrze. Sama naklejka jest z dość cienkiego papieru i chyba nie wróżę jej zbyt długiego życia. Acz mam nadzieję, że się mylę. Nie zdziwcie się za to jeśli zamówicie Carcassonne: Węże i drabiny i dostaniecie kartkę papieru. Tak wygląda ten dodatek! Na samym torze znajdują się tytułowe węże i drabiny. Łącza one ze sobą konkretne pola. Dokładniej mamy po trzy takie obiekty na planszy.

W czasie rozgrywki w Carcassonne: Węże i drabiny gracze bawią się zgodnie ze standardowymi regułami. W momencie kiedy pionek punktacji zakończy swój ruch na polu z drabiną i chłopem to przechodzi drabiną wyżej na torze punktacji, czyli zyskuje punkty. W momencie kiedy mepel zakończy ruch na głowie węża to ten go zjada i no cóż, wydala na polu o niższej wartości punktowej. Jak widać rozgrywka na torze punktacji przypomina turlanego klasyka. Pozostaje pytanie, po co to komu?

Carcassonne: Węże i drabiny - dodatek

Dlaczego Carcassonne: Węże i drabiny to świetny pomysł?


Główną zmianą w Carcassonne: Węże i drabiny względem turlanki jest to, że nie rzucamy kośćmi. A to oznacza, że mamy kontrolę nad tym, kiedy wejdziemy na dane pole punktacji. Możemy więc dość łatwo unikać węży i celować w pola z drabiną. Wyeliminowanie losowości to duży plus, ale nie ze względu na to, że sami możemy się wspinać.

Zdecydowanie więcej emocji dostarcza zrzucanie rywali na torze punktacji. Pamiętajcie, że w Carcassonne możemy zamykać obszary dając punkty rywalom. W efekcie możemy tak rozegrać swój ruch, że mepel rywala zakończy ruch na polu z głową węża i poleci w dół! Czyż to nie jest genialne? Nie tylko zyskujemy bardzo emocjonującą negatywną interakcję, ale też sama gra staje się bardziej angażująca, ponieważ cały czas musimy się orientować w sytuacji i podczas ruchów rywali przeliczać punkty. Carcassonne: Węże i drabiny sprawia, że kafelkowa gra nabiera rumieńców.Czy warto kupić Carcassonne: Węże i drabiny?


Jak wspomniałem powyżej Carcassonne: Węże i drabiny znajduje się aktualnie w ofercie jednego polskiego sklepu. Ja za niego zapłaciłem 13 zł i jeśli doliczymy do tego koszt przesyłki to zakup naklejki może się wydawać niezbyt opłacalnym interesem. Niemniej przy okazji innych zakupów, albo jeśli uda się wyhaczyć dodatek na jakimś konwencie to może to być niezła inwestycja. Oczywiście o ile lubicie Carcassonne. W przeciwnym razie dodatek raczej nie zmieni waszego podejścia do gry. Decyzje o opłacalności musicie podjąć sami!

Poniżej znajdziecie link do oferty i do strony wydawcy z zasadami gry. Co ciekawe oprócz Carcassonne: Węże i drabiny na stronie wydawcy znajdziecie mapy do wydrukowania. Te ograniczają obszar rozgrywki co również podkręca negatywną interakcję i emocje w czasie zabawy.

Link do oferty z dodatkiem Carcassonne: Węże i drabiny

 
Zasady gry Carcassonne: Węże i drabiny i mapy do wydruku

Carcassonne: Węże i drabiny - dodatek