Jak podrasować Kingdomino: Dwór?
Kingdomino jest naprawdę dobrą grą rodzinną w nowoczesny sposób serwującą nam mechanikę klasycznego Domino. Gracze budują swoje małe królestwa z płytek domino, na których cyfry zostały zastąpione różnymi rodzajami terenów. Nieco więcej na temat Kingdomino znajdziecie w tym miejscu, zaś dziś słów kilka o dodatku Dwór.

Rozszerzenia Dwór nie znajdziecie w sprzedaży, ponieważ jest to dodatek udostępniony za darmo w tak zwanej wersji "print & play". Twórcy gry Kingdomino, Bruno Cathala pracował nad dodatkiem przed wybuchem epidemii koronawirusa. Po ogłoszeniu pandemii projektant postanowił, że szybciej dokończy prace nad dodatkiem i Dwór udostępni graczom za darmo. Nie pozostaje nam nic, jak serdecznie podziękować za ten gest. Podziękowania należą się także wydawnictwu Foxgames.pl, które spolszczyło rozszerzenie i udostępniło je w sieci.

Dziś opowiem Wam kilka słów o dodatku Dwór oraz o moim pomyśle na usprawnienie zabawy. Nie, nie zmieniałem żadnych zasad, ale zamieniłem papierowe płytki w coś bardziej praktycznego. Tak, znów w ruch poszła pianka pod panele, ale o tym za chwilę.


Jak podrasować Kingdomino: Dwór?

O co chodzi w Kingdomino: Dwór?


Dodatek, który można pobrać z sieci zawiera jedną planszetkę, 59 żetonów surowców oraz 25 kafelków usprawnień. Na te ostatnie składają się budynki oraz postaci. Dwór wprowadza ciekawą mechanikę pogłębiającą doznania z zabawy w Kingdomino.

Gracze na starcie zabawy wykładają na planszetce zasłonięty stos usprawnień i odkrywają trzy kafelki. Ogólna rozgrywka nie zmienia się znacząco. Różnica polega na tym, że po wyłożeniu domino na stół przed wyborem należy umieścić na płytkach odpowiednie surowce. Na łąkach kładziemy baranki, na polach zboże, na wodzie ryby, a na lasach drewno. Surowce wykładamy tylko na polach pozbawionych koron.

Kolejną różnicą jest to, że na koniec swojego ruchu gracz może wymienić dwa różne surowce ze swojego królestwa na jeden z odkrytych kafli ulepszeń bądź cztery różne surowce na jedną wybraną płytkę z zakrytego stosu. Płytki usprawnień dzielą się na budynki z koronami oraz postaci dające punkty za spełnienie różnych warunków. Kafle usprawnień dokładamy na puste pola w naszym królestwie. Oto całe zasady wprowadzone przez dodatek Dwór do Kingdomino.

Jak podrasować Kingdomino: Dwór?


Czy Kingdomino: Dwór to dobry dodatek?


Krótko mówiąc, tak. Podstawowe Kingdomino nadal trafiało na nasz stół, ale zdecydowanie rzadziej niż na początku. Mimo wszystko prosta formuła trochę się przejadła i po paru rozgrywkach konieczne były dłuższe przerwy. Dwór wprowadza nowy element główkowania. Odpowiednie wydanie surowców pozwala nabić niezłe combo punktowe. Oczywiście losowość jest spora i wiele zależy od tego, jakie kafelki trafią na tor odsłonięty. Z drugiej strony przy zebraniu czterech różnych surowców można wybierać z całej puli.

Dwór nie zmienia Kingdomino w tytuł mózgożerny czy bardziej skomplikowany. Wprowadza za to przyjemny powiew świeżości dzięki czemu gra będzie nieco dłużej cieszyła. To ciągle lekka produkcja pełniąca rolę świetnego filerka. Na pewno polecam zagranie każdemu posiadaczowi Kingdomino. Tym bardziej, że rozszerzenie możecie pobrać za darmo.


Jak podrasować Kingdomino: Dwór?

Jak podrasowałem Kingdomino: Dwór?


Cechą dodatków "print & play" jest to, że je ściągamy, drukujemy i wycinamy. W efekcie dostajemy elementy gry w postaci odpowiednio wyciętych karteczek. W przypadku gry kafelkowej te karteczki są mało praktyczne. Właśnie dlatego zdecydowałem się na wprowadzenie małej modyfikacji. Tak jest ona banalna, ponieważ zwyczajnie nakleiłem karteczki na piankę stosowaną pod panele.

Na początku miałem wykorzystać tekturę, ale ostatecznie wybór padł na piankę, którą wcześniej wykorzystywałem do stworzenia insertu dla Carcassonne. Pokrótce, odpowiednie elementy wyciąłem z papieru i nakleiłem je na piankę. Następnie wyciąłem odpowiednio elementy z pianki. Do klejenia wykorzystałem cienką taśmę dwustronną. Tutaj podziękowania za pomysł dla żonki, która pamiętała, że taka taśma jeszcze leży w odmętach naszego kramiku. Klej do papieru nie łączy się z pianką, zaś mocniejsze kleje są mało praktyczne do wykorzystania z papierowymi elementami. W celu wygodnego wycięcia elementów najpierw na arkusze z wydrukowanymi elementami nakleiłem taśmę, a następnie wyciąłem elementy.

Podobnie, jak w przypadku insertu do Carcassonne tak i tym razem wygląd nie jest może fenomenalny, ale praktyczna strona projektu wygrywa. Pianka do paneli nie jest najlepszym materiałem, ale w obecnej sytuacji wyprawa do marketu budowlanego po coś lepszego nie jest wyższą potrzebą. Na zdjęciach możecie zobaczyć, jak wygląda gotowy dodatek. Tak zrobione kafle i żetony zmieściły się do pudełka z Kingdomino, więc można to także zaliczyć pod sukces.

Tak na poważnie to gra samymi karteczkami jest trochę niewygodna i szybko nasze wycięte elementy mogą się zniszczyć. Nie mówiąc już o kichnięciu przy stole i kartonikach latających po całym pokoju. No i teraz mając trochę więcej czasu niż zazwyczaj do głowy wpadają różne pomysły. Zostało mi jeszcze trochę pianki, więc kto wie co będzie następne.


Jak podrasować Kingdomino: Dwór?

Jak podrasować Kingdomino: Dwór?

Jak podrasować Kingdomino: Dwór?

Jak podrasować Kingdomino: Dwór?

Jak podrasować Kingdomino: Dwór?

Jak podrasować Kingdomino: Dwór?

Jak podrasować Kingdomino: Dwór?

Jak podrasować Kingdomino: Dwór?

Jak podrasować Kingdomino: Dwór?

Jak podrasować Kingdomino: Dwór?

Jak podrasować Kingdomino: Dwór?

Jak podrasować Kingdomino: Dwór?

Jak podrasować Kingdomino: Dwór?

Jak podrasować Kingdomino: Dwór?