Reef - recenzja gry

Chciałbym kiedyś zobaczyć na własne oczy rafę koralową. Pływać między tymi wszystkimi imponującymi stworzeniami udowadniającymi, jak niesamowita potrafi być natura. Niestety fakt, że mam lęk przed otwartą przestrzenią i odczuwam duży dyskomfort na rozległej wodzie może być przeszkodą. Na szczęście w to magiczne miejsce może mnie zabrać gra planszowa, jaką jest Reef.


No dobra, Reef może nie zastąpi nurkowania w barwnych głębinach ciepłych oceanów, ale za to pozwoli nam stworzyć rafę koralową. Ta prosta gra abstrakcyjna od wydawnictwa Foxgames ma stanowić przyjemną do opanowania pozycję rodzinną. Kolorowe elementy, ciekawy temat oraz mechanika łatwa do przyswojenia zdają się być przepisem na idealny tytuł dla początkujących. Pytanie tylko czy Reef to faktycznie dobra gra planszowa?

Reef - recenzja gry rodzinnej


O co chodzi w grze Reef?


Reef zabiera nas w podróż do głębin oceanu, gdzie możemy zaobserwować piękno rozrostu raf koralowych. Przynajmniej taki jest temat, a że mamy do czynienia z abstrakcyjną grą logiczną to równie dobrze moglibyśmy układać słoiki z konfiturami. Jednak po kolei. W tej grze przyjdzie nam zbierać elementy rafy koralowej i wykładać je na własną planszetkę przedstawiającą dno oceanu. Wykładając kolejne klocki reprezentujące koralowce możemy zebrać punkty. Gracz, który zbierze najwięcej punktów zwycięstwa wygra zabawę.


Zarys prezentuje się dość prosto i faktycznie zasady gry należą do tych łatwiejszych, które wytłumaczymy w chwilę. Zasadniczo instrukcję można przyrównać do czytelnej i dobrze zaprojektowanej ulotki. Co więc będziemy robić w Reef?

Reef - recenzja gry rodzinnej


Zasady gry Reef


Tak jak wspomniałem zasady gry Reef są bardzo proste. Gracze otrzymują na starcie planszetki dna oceanu, cztery koraliki w różnych kolorach oraz po dwie karty na rękę i trzy żetony punktów o nominale „1”. W czasie swojej tury możemy wykonać jedną z dwóch akcji:


1. Dobieranie karty na rękę - na stole tworzymy stos dobierania z kartami awersem do góry i przy nim wykładamy trzy także odkryte karty. Gracz może dobrać jedną z trzech wyłożonych kart lub kartę z wierzchu stosu. W drugim przypadku konieczne jest położenie jednego punktu na karcie o najniższym nominale punktowym spośród pozostałych kartoników. Na ręce możemy mieć maksymalnie cztery karty. Osiągając limit jesteśmy zmuszeni do wykonania drugiej akcji.


2. Zagranie karty - drugą możliwą akcją jest zagranie karty z ręki. W tym ruchu wybieramy kartę i wykładamy ją przed siebie. Następnie dobieramy dwa korale widoczne w górnej części karty i dokładamy je na planszetkę. Jeżeli udało nam się ułożyć wzór na planszetce z dolnej części karty to możemy zgarnąć punkty widoczne w dolnym rogu karty. W takiej sytuacji dobieramy odpowiednie żetony do swojej puli.

Reef - recenzja gry rodzinnej


Wykładanie korali i punktowanie - oddzielnie omówmy wykładanie kolejnych korali. Te musimy umieścić na planszetce zawsze po zagraniu karty z ręki. Umieszczamy je na pustych polach lub na już wyłożonych koralach bez względu na kolory. Ważne, aby powstające kolumny nie przekroczyły wysokości 4 poziomów. Punkty zdobywamy za układy przedstawione na kartach. Wzory porównujemy patrząc na rafę od góry. Na kartach znajdziemy oznaczenia wskazujące również na jakiej wysokości muszą się znajdować kafelki. Wszystkie warianty punktowania są świetnie opisane w instrukcji, więc nie będę opisywał każdego przykładu.


Gra kończy się, gdy wyczerpiemy jeden kolor korali z dostępnych elementów. Gdy jeden z graczy sięgnie po ostatni element danego korala runda zostaje przeprowadzona do końca i rozgrywka się kończy. Po wykonaniu tury ostatniego gracza można jeszcze zdobyć punkty za karty pozostałe na ręce, ale tylko za pojedyncze układy z tych kart. To wszystkie zasady gry Reef. Jak widać są one naprawdę proste i szybko przyswoi je sobie zarówno dziecko, jak i dorosły nie mający żadnego doświadczenia ze współczesnymi planszówkami. 


Reef - proste zasady i wciągająca rozgrywka


Tym razem zacznę od wrażeń z rozgrywki, a nie wykonania gry. Budowanie plastikowej rafy koralowej na stole jest naprawdę bardzo prostą zabawą. Zasady można poznać w dosłownie chwilę i wręcz można by równocześnie czytać instrukcję pierwszy raz i grać. Czy taka prostota zasad Reef oznacza, że mamy do czynienia z prostacką grą? Nie! 


Reef zalicza się do grupy gier, które ostatnio naprawdę bardzo lubię. Mamy tu niezwykle proste zasady, dzięki czemu tytuł szybko i sprawnie wpada na stół z nowymi graczami, a przy tym daje nam wiele kombinowania. Musimy odpowiednio planować dalsze ruchy i decydować, czy daną kartę lepiej zagrać bez punktowania, ale zadbać o układ dla kolejnej, czy może warto zgarnąć punkty od razu. Karty na torze dobierania się ciągle zmieniają, więc mimo planowania w przód musimy często zmieniać strategię. Niby prosta gra wyglądająca, jak zabawka dla 5-latków, a jednak ma w sobie niesamowitą głębię. Tutaj da się naprawdę solidnie pomóżdżyć.


Szczególnie w czterech graczy sytuacja z kartami zmienia się bardzo dynamicznie, a rozgrywka staje się dość zacięta. We dwójkę mamy zaś bardziej sielankową zabawę, przy której łatwiej się planuje ruchy w przód. Niestety cała interakcja między graczami ogranicza się do zdania, "...ale ja chciałem tę kartę". Przypadkowe podebranie komuś karty, na którą polował jest największą interakcją. 

Reef - recenzja gry rodzinnej


Wykonanie gry Reef


Cóż, chciałbym na coś ponarzekać, ale nie bardzo jest na co. Może karty są nieco zbyt cienkie, albo wypraska mogłaby być z grubszego tworzywa. Jednak byłoby to tylko czepialstwo. Reef zaczyna się od fantastycznie zilustrowanego pudełka, które na półce wygląda wyśmienicie i zachęca do sięgnięcia po grę. 


Po jej otwarciu mamy insert z miejscem na każdy element. Jeżeli tekturki po wypchaniu żetonów dacie pod wypraskę to w pozycji pionowej żadne elementy nie opuszczą swoich miejsc. Chyba jedynym zastrzeżeniem w stronę wypraski jest umieszczenie kieszeni na karty pod koralikami, co jest mało praktyczne. Planszetki i żetony punktów wykonano z solidnej tektury i powinny sporo przetrwać. Oczywiście kwintesencją Reef jest tytułowa rafa koralowa. Korale wykonano z plastiku i zadbano o ich wypełnienie, aby miały odpowiedni ciężar. Jakby tego było mało mają one żywe kolory, różne kształty oraz system połączeń umożliwiający sprawne ich układanie w kolumny. Dzięki różnym kształtom bez przeszkód w Reef zagrają osoby mające problem z rozróżnieniem kolorów. 


Także instrukcja nie budzi żadnych zastrzeżeń i w przejrzysty sposób tłumaczy wszystkie zasady. Dostajemy dosłownie składaną ulotkę z regułami i przykładami. Reef to po prostu świetnie wykonana gra, którą można stawiać za przykład.

Reef - recenzja gry rodzinnej


Czy polecam grę Reef?


Zdecydowanie tak i to nie tylko początkującym graczom. Ten kolorowy tytuł na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie zabawki dla dzieci. Faktycznie już najmłodsi gracze będą mogli układać sobie koraliki z rodzicami. Zaawansowani gracze będą mieli za to okazję nieźle rozruszać szare komórki przy planowaniu kolejnych ruchów i jak najbardziej optymalnym wykorzystaniu kart trafiających na rękę.


W Reef zagraliśmy zarówno z mniej doświadczonymi graczami, jak i ze średnio zaawansowanymi i za każdym razem zabawa była przednia. Na pewno jest to bardzo dobry tytuł startowy i świetny filler przed cięższą rozgrywką. Z instrukcją poradzą sobie osoby bez doświadczenia, a nowym graczom wyjaśnimy zasady w czasie rozkładania gry, które trwa chwilę.


Reef jest kolejną grą abstrakcyjną w mojej kolekcji, która okazała się fantastyczną pozycją. Chwilowo budowanie rafy koralowej wyparło na moim stole Azula i Sagradę, ale pozostaje pytanie, czy jest to gra lepsza od wspomnianych tytułów? Cóż na pewno muszę się nad tym zastanowić. Póki co Reef zrobił świetne wrażenie. Jeżeli szukacie prostej i łatwej w nauce gry, ale dającej spore wyzwanie, gdy się chce wymaksować wyniki to Reef będzie trafionym pomysłem.

Reef - recenzja gry rodzinnej


Reef - kilka suchych faktów:


Polski wydawca: Foxgames.pl

Autor: Emerson Matsuuchi

Ilustracje: Chris Quilliams

Liczba graczy: 2-4

Wiek: +8

Czas gry: ok. 30 - 45 min.


Zawartość pudełka: 


- 112 elementów rafy koralowej

- 60 kart

- 4 plansze graczy

- 88 żetonów punktów zwycięstwa

- instrukcja


Reef - recenzja gry rodzinnej

Reef - recenzja gry rodzinnej

Reef - recenzja gry rodzinnej

Reef - recenzja gry rodzinnej

Reef - recenzja gry rodzinnej