Jakie planszówki dla dwojga na prezent?


Listopad dobiega końca, a to oznacza, że najwyższa pora pomyśleć o prezentach pod choinkę. Oczywiście ja polecam zakup planszówek. Gry bez prądu dają sporo radochy, zacieśniają więzy i są świetnym sposobem na spędzanie czasu z bliskimi. Tylko jakie gry planszowe dla dwojga na prezent pod choinkę?

Planszówki mają najróżniejsze mechaniki i tematy. Każda osoba ma też swój gust, więc dobór gry jest naprawdę ciężki. W tym wpisie zaproponuję Wam kilka tytułów dwuosobowych, które moim zdaniem będą świetnym wyborem. Zestawienie opieram o swoją kolekcję oraz tytuły, które w jakiś sposób zrobiły wrażenie na mnie i moich współgraczach. Zapraszam Was także do zeszłorocznego zestawienia gier na prezenty świąteczne. To nadal aktualny spis gier, które nam się bardzo podobają. No dobra, ale przejdźmy do teraźniejszego zestawienia. Zapraszam do wyliczanki.

Jakie planszówki dla dwojga na prezent?


Mr. Jack / Mr. Jack Nowy Jork

Niedawno w moje ręce wpadły gry dedukcyjne dla dwóch osób z serii "Mr. Jack". Obie okazały się fantastyczne i z miejsca trafiły do czołówki moich ulubionych gier dla dwóch graczy. Zresztą mogliście o tym przeczytać w mojej recenzji i posłuchać w wideorecenzji na kanale YouTube. 

"Mr. Jack" pozwala wcielić się jednemu graczowi w detektywa, a drugiemu w tytułowego Kubę Rozpruwacza. Pierwszy musi odgadnąć pod kogo na planszy podszywa się zabójca, a drugi musi zbiec z oblężonej dzielnicy. Mamy tu fantastyczny pojedynek umysłów i zabawę w kotka i myszkę. W tych grach odpowiada mi praktycznie wszystko. Musicie wiedzieć, że "Mr. Jack Nowy Jork" jest minimalnie trudniejszy przez fakt, że mamy więcej opcji strategicznych. No i rozgrywa się w ośnieżonym Manhattanie, co mnie kupiło klimatem. Osobiście gorąco polecam.

Mr. Jack (Mr. Jack Nowy Jork) / 2 osoby / od 9 lat (od 14 lat) / ok. 30 min. / Wydawca: Rebel

Mr. Jack na Ceneo.pl / Mr. Jack Nowy Jork na Ceneo.pl

Jakie planszówki dla dwojga na prezent?


Tajne Agentki

W zeszłym roku polecałem Wam "Gejsze" od wydawnictwa Nasza Księgarnia, a w tym roku w zestawieniu planszówek dla 2 graczy na prezent wrzucam "Tajne Agentki" od Lucrum Games. Co te gry mają wspólnego? Bohaterki! Oba tytuły należą do jednej serii, choć u nas pojawiły się nakładem dwóch różnych wydawnictw. O tym, która jest lepsza będziecie mogli wkrótce się przekonać, albo już możecie. 

"Tajne Agentki" przypominają pojedynek szachowy podrasowany ciekawymi mechanikami. Gracze muszą przeprawić przez planszę swoje agentki z tajnymi dokumentami. Oczywiście nawzajem sobie przeszkadzają i pojmują pionki rywali. Tylko w tych starciach muszą uważać. Jeżeli gracz pojmie dwie agentki z prawdziwymi dokumentami to wygra, ale jeśli zgarnie trzy agentki z fałszywymi papierami to przegra. W tej grze dzieje się dużo w głowach i nad stołem. Mnie ta gra naprawdę wciągała i dostarczyła sporo zabawy. To pozycja dla graczy lubiących nieco bardziej pokombinować nad planszą.

Tajne Agentki / 2 osoby / od 10 lat / ok. 15-30 min. / Wydawca: Lucrum Games

Tajne Agentki na Ceneo.pl

Jakie planszówki dla dwojga na prezent1?


Kruki

Pozycja z zeszłorocznej listy, ale nie mogłem jej tu nie umieścić. "Kruki" są grą wyścigową, w której gracze ścigają się przez krainy snów. Wydawnictwo Nasza Księgarnia zmieniło nieco temat oryginalnego "Odin's Ravens" i włączyło grę do serii zawierającej "Sen" oraz "Smoki".

Razem z żoną uwielbiamy od czasu do czasu zasiąść do tego niecodziennego wyścigu. Planszę stanowią pięknie ilustrowane karty, po których przemieszczamy się drewnianymi figurkami kruków. Ruchy wykonujemy przez zagrywanie kart lokacji. Całość jest bardzo prosta, szybka i po zakończeniu rozgrywki odczuwamy bardzo dużą chęć odegrania się na rywalu. Zdaję sobie sprawę, że nie każdemu ta gra się spodoba, ale warto dać jej szansę. W mojej wideorecenzji "Kruków" możecie sprawdzić, czy to coś dla Was.

Kruki / 2 osoby / od 10 lat / ok. 15-30 min. / Wydawca: Nasza Księgarnia

Kruki na Ceneo.pl

Jakie planszówki dla dwojga na prezent?


Spór o bór

Najnowsza pozycja dwuosobowa w mojej kolekcji, której recenzji jeszcze nie stworzyłem. Ta wymaga wielu rozgrywek, ale pierwsze wrażenia sprawiają, że "Spór o bór" może spokojnie znaleźć się na tej liście. To po prostu bardzo ciekawa gra o prostych zasadach, dynamicznej rozgrywce i fantastycznej oprawie graficznej.

Wydawnictwo Muduko wzięło na tapet bardzo cenioną grę karcianą Schotten Totten i zmieniło jej setting. W efekcie powstała piękna gra będąca ucztą dla dwóch osób. Z pewnością jest to tytuł, który warto ograć. Natomiast na moją recenzję musicie jeszcze chwilkę poczekać. Dodam tylko, że w "Spór o bór" walczymy o kontrolę nad polanami zagrywając karty. Ten Wielki Pojedynek wyłoni nowego władcę Wielkiej Puszczy.

Spór o bór / 2 osoby / od 8 lat / ok. 20 min. / Wydawca: Muduko

Spór o bór na Ceneo.pl

Jakie planszówki dla dwojga na prezent?


Kolejowy Szlak

"Kolejowy Szlak" zasadniczo pasowałby do zestawienia gier imprezowych. W końcu mamy do czynienia z tytułem na nawet 6 osób. Co więcej łączenie kolejnych egzemplarzy gier pozwala na zwiększanie ilości graczy. Mimo to my z żoną uwielbiamy po prostu usiąść sobie we dwójkę do rysowania szlaków komunikacyjnych.

W mojej kolekcji znajduje się "Kolejowy Szlak: Głęboki błękit", a na rynku znajdziecie jeszcze "Kolejowy Szlak: Płomienną czerwień". Mogliście już zobaczyć moją wideorecenzję oraz przeczytać recenzję. Wiecie z nich, jak bardzo lubimy tę grę. Całą zabawa polega na turlaniu kośćmi i rysowaniu elementów na planszach. W ten sposób musimy utworzyć połączenia torów i dróg zgarniając przy tym punkty. Gry roll&write ogólnie działają świetnie na dwóch graczy i ta pozycja jest na to idealnym przykładem.

Kolejowy Szlak / 1-6 osób / od 8 osób / ok. 15-30 min. / Wydawca: FoxGames

Kolejowy Szlak: Głęboki błękit na Ceneo.pl

Kolejowy Szlak: Płomienna czerwień na Ceneo.pl

No i to by było na tyle. Tak się prezentują moje propozycje gier planszowych dla dwojga na prezent pod choinkę. Mam nadzieję, że polecajka była choć trochę pomocna, a obdarowana osoba ucieszy się z prezentu. Generalnie w mojej kolekcji znajduje się niewiele tytułów typowo dwuosobowych, a chcę Wam polecać gry, które znam. W innych zestawieniach znajdziecie większe pozycje, z których wiele również działa dobrze na dwie osoby. Zapraszam do przeglądania bloga.