Jakie rodzinne gry planszowe na prezent?

Święta niby dopiero za miesiąc, ale natłok zadań towarzyszący tej porze roku sprawi, że zasiądziemy do wigilijnego stołu w mgnieniu oka. To znaczy, że najwyższa pora na rozglądnięcie się za świątecznymi prezentami. Ja tradycyjnie polecam Wam zakup planszówki, tylko jaką grę planszową wybrać na prezent pod choinkę?

Wybór odpowiedniej gry jest naprawdę ciężkim zadaniem. W tym wpisie skupię się na kilku pozycjach w kategorii gier rodzinnych. Przedstawię Wam planszówki, które powinny się spodobać osobom lubiącym spędzać czas w gronie najbliższych. Zapraszam także do przeczytania moich propozycji gier dla dwojga na prezenty oraz zeszłorocznego zestawienia świątecznego. W ten sposób poszerzycie sobie listę pomysłów na prezenty. No to przejdźmy do konkretów.

Jakie rodzinne gry planszowe na prezent?


Pradawny las

Cztery Duchy natury ruszają do walki ze złym Onibi chcącym zniszczyć Święte Drzewo i zabić tym samym magiczny pradawny las. Brzmi poważnie, ale "Pradawny las" jest tak naprawdę kolorową, strategiczną grą rodzinną. Ten tytuł jest moim odkryciem roku w kategorii tytułów familijnych będących doskonałymi grami do wprowadzania nowych graczy.

Bardzo proste zasady, pięknie wykonana i ilustrowana gra oraz różne drogi do zwycięstwa. Jeżeli szukacie prezentu dla mało doświadczonych graczy i osób chcących grać ze swoimi pociechami to "Pradawny las" będzie strzałem w dziesiątkę. Podczas zabawy możemy gasić płomienie trawiące Święte Drzewo, zbierać święte kwiaty lub sadzić drzewa obronne. Wszystko za pomocą kart Strażników, którzy dadzą nam siły żywiołów. W mojej wideorecenzji możecie sprawdzić, czy to pozycja, której poszukujecie.

Pradawny las / 2-4 osób / od 10 lat / ok 40 min. / Wydawca: Rebel

Pradawny las na Ceneo.pl

Jakie rodzinne gry planszowe na prezent?


Wyprawa do El Dorado

Weźmy popularną mechaniką budowania talii kart, te wykorzystajmy do poruszania pionków po modularnej planszy i całość skąpmy w sosie przygody odkrywców. "Wyprawa do El Dorado" posiada wszystko czego potrzebuje dobra gra rodzinna. Nie wspomniałem jeszcze, że mamy do czynienia z wyścigiem do tytułowego Złotego Miasta, a plansze dają nam możliwość stworzenia 100 000 układów. Tak, regrywalność to tu jest.

Co najważniejsze pod kątem omawianej kategorii to prostota zasad. Nikt nie powinien mieć większych problemów z przyswojeniem zasad rozgrywki, a sama zabawa jest bardzo szybka i przyjemna. Całość dopełnia kolorowa oprawa graficzna przywodząca na myśl przygody Indiany Jonesa. "Wyprawa do El Dorado" jest grą, którą naprawdę warto znać. Zapraszam do przeczytania mojej recenzji.

Wyprawa do El Dorado / 2-4 osób / od 10 lat / ok. 30-60 min. / Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Wyprawa do El Dorado na Ceneo.pl

Jakie rodzinne gry planszowe na prezent?


Quetzal: Miasto Świętych Ptaków 

Niektóre gry mają w sobie to coś, co sprawia że nie mogę od nich oderwać wzroku. Takie coś ma "Quetzal: Miasto Świętych Ptaków", czyli gra stawiająca na mechanikę worker placement. Tytuł ten wyróżnia się piękną oprawą graficzną oraz rzucaniem meplami. Zainteresowani?

W "Quetzal: Miasto Świętych Ptaków" wcielamy się w archeologów zbierających zestawy artefaktów. Gromadzimy je poprzez wysyłanie robotników na planszę. Przed rozpoczęciem każdej rundy rzucamy meplami niczym kośćmi do gry, aby ustalić ich role. Różne lokacje przyjmują różne postaci, więc rzuty definiują nam możliwości, jakie będziemy mieli w trakcie rozgrywki. Najważniejsze to fakt, że mamy do czynienia z bardzo prostymi zasadami i grą doskonale wprowadzającą w mechanikę worker placement. Rzućcie okiem na moją wideorecenzje, aby się przekonać z czym mamy do czynienia.

Quetzal: Miasto Świętych Ptaków / 2-5 osób / od 10 lat / ok. 30-75 min. / Wydawnictwo: G3

Quetzal: Miasto Świętych Ptaków na Ceneo.pl

Jakie rodzinne gry planszowe na prezent?


Everdell

Pozostańmy nadal w leśnych i magicznych klimatach. "Everdell" jest prawdziwym hitem, który większość graczy kocha. Ta gra jest po prostu piękna, a przy tym posiada ciekawą rozgrywkę mieszającą ze sobą worker placement i zarządzanie ręką. Zabawa rozgrywa się na planszy z wielkim tekturowym drzewem, a każdy nawet najmniejszy element po prostu zachwyca swoim wyglądem.

"Everdell" prawdopodobnie spodoba się każdemu kogo obdarujecie. Same zasady nie są skomplikowane, acz jako pierwsza gra w rodzinie może na początku przysporzyć malutkich problemów. Po kilku rozgrywkach jednak wszystko będzie jasne. Musicie się tylko wystrzegać jednego. Możliwe, że obdarowany zachoruje na everdellową manię i przepuści nie jedną wypłatę na dodatki. Ja się ciągle bronię... tylko jak długo?

Everdell / 1-4 osób / od 13 lat / ok. 40-80 min. / Wydawca: Rebel

Everdell na Ceneo.pl

Jakie rodzinne gry planszowe na prezent?


Ubongo / Ubongo Lines

Nie raz polecałem Wam różne gry korzystające z motywu klocków a la Tetris. Tymczasem dopiero tej jesieni miałem okazję pierwszy raz zagrać w grę "Ubongo" i przy okazji w najnowszą odsłonę serii "Ubongo Lines". No i zrozumiałem, dlaczego ta seria sprzedaje się tak dobrze. To po prostu fantastyczne układanki familijne.

Banalne zasady i rozgrywka przystępna niemal dla każdego. Szukając prezentu dla kogoś, kto w nic nie gra, "Ubongo" będzie fantastyczne. W podstawowej odsłonie zapełniamy planszetki wylosowanymi tekturowymi kafelkami. W "Ubongo Lines" układamy już przestrzenne formy z plastikowych klocków. To sprawia, że gra jest minimalnie trudniejsza, ale moim zdaniem nadal bardzo przystępna. Zapraszam do mojego porównania obu gier. To nie są gry dla wymagających graczy, ale nawet oni nie będą się tu nudzić przy zabawie z dzieciakami.

Ubongo (Ubongo Lines) / 1-4 osób / od 8 lat / Wydawca: Egmont

Ubongo na Ceneo.pl

Ubongo Lines na Ceneo.pl

Jakie rodzinne gry planszowe na prezent?


Reef

Wiele gier abstrakcyjnych cechuje się pięknym wykonaniem i nieskomplikowanymi zasadami. Polecałem Wam nieraz Azula czy Sagradę, a tym razem zaproponuję coś bardziej kolorowego. "Reef" pozwala nam zbudować na stole swoją rafę koralową. Cała zabawa polega na dobieraniu kart na rękę lub zagrywaniu ich. Zagranie pozwala nam zabrać do swojej rafy dwa koraliki w podanych kolorach i zapunktować za widoczny na naszej planszy układ.

Zasady ogarniecie w dwie minuty, a zabawa choć bardzo prosta to potrafi wysmażyć szare komórki. Mamy tu dość dużo decyzji do podjęcia, jak na tak lekką grę. W "Reef" możemy grać sielankowo z najmłodszymi lub wytężać umysł, aby wymaksować punkty. Dla mnie jest to idealna gra rodzinna i to jeden z powodów, dla których to właśnie "Reef" był pierwszą zrecenzowaną grą na moim kanale.

Reef / 2-4 osób / od 8 lat / ok. 30-45 min. / Wydawca: FoxGames

Jakie rodzinne gry planszowe na prezent?


TERRA Jak dobrze znasz świat?

Nie lubię gier quizowych! No, a przynajmniej większości z nich, ponieważ całkiem niedawno miałem okazję poznać grę "TERRA Jak dobrze znasz świat?" i zostałem miło zaskoczony. Mogliście o tym posłuchać w mojej wideorecenzji tego tytułu. Natomiast gry quizowe są dobrym pomysłem na prezent dla rodzin, które nie grają w planszówki, ale lubią wspólne zabawy. 

Quizy są w zasadzie zabawą, a nie grą. "TERRA Jak dobrze znasz świat?" do tego wszystkiego jest tytułem szanującym gracza. Tutaj obstawiamy przybliżone wyniki, a do tego w każdej turze mamy trzy pytania odnośnie danego miejsca, zdarzenia czy krainy. Całość sprawia, że siadając do tej gry nie musimy mieć niesamowitej, precyzyjnej wiedzy. Wręcz grając nauczymy się wiele ciekawych rzeczy. "TERRA Jak dobrze znasz świat?" jest grą quizową, którą faktycznie polecam jeżeli szukacie czegoś do familijnej zabawy, ale nie stricte gry.

TERRA Jak dobrze znasz świat? / 2-6 graczy / od 10 lat / ok. 45 min. / Wydawnictwo: Egmont

Terra Jak dobrze znasz świat? na Ceneo.pl

Jakie rodzinne gry planszowe na prezent?


Nowy Wspaniały Świat

W zeszłym roku polecałem Wam zakup 7 Cudów Świata i swojego zdania nie zmieniam. To nadal świetna gra, która doczekała się nowego wydania w tym roku. Co więcej na rynku jest wersja dwuosobowa Pojedynek oraz wersja familijna Architekci 7 Cudów Świata. Natomiast na moim kanale porównywałem tego klasyka do nowszej pozycji, jaką jest gra "Nowy Wspaniały Świat".

"Nowy Wspaniały Świat" jest świetną pozycją do zaznajomienia się z mechaniką draftu kart. W grze budujemy swoją cywilizację poprzez odpowiednie budowanie silniczka z kart. Całość jest przyjemna i wymaga niezłego kombinowania nad swoimi ruchami. Familijnej rozgrywce sprzyja tu brak negatywnej interakcji. Każdy gra na siebie, nie ma żadnych potyczek, więc po prostu można się skupić nad swoim małym imperium przyszłości.

Nowy Wspaniały Świat / 1-5 osób / od 14 lat / ok. 45 min. / Wydawca: FoxGames  

Tak się prezentują moje propozycje gier planszowych dla rodzin na prezenty pod choinkę. Mam nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie, a w zasadzie dla osób, które chcecie obdarować planszówką w te święta. Zapraszam również do rzucenia okiem na inne moje polecajki i topki.