Jakie dodatki do Sagrady?

 Sagrada jest fantastyczną grą abstrakcyjno-logiczną, która spisuje się zarówno jako tytuł familijny, jak i pozycja dla osób lubiących pomóżdżyć. Mimo sporej regrywalności warto z czasem ją rozbudować o nowe dodatki. Na rynku znajdziemy już pakiety Jeszcze więcej szkła, Pasja, Życie i Chwała. Jaki dodatek do Sagrady wybrać i co poszczególne pakiety dają?

Wszystkie dodatki do Sagrady są w zasadzie zestawami modułów, które możemy dołączać do podstawowej gry rozbudowując jej mechaniki. Najpierw wyszło Jeszcze więcej szkła, a kolejne trzy dodatki pojawiły się stosunkowo niedawno jako seria tryptyku Wspaniałe Fasady. Poniżej opiszę Wam co poszczególne dodatki wnoszą, a następnie podsumuję całość moim całkowicie subiektywnym rankingiem. Zapraszam do lektury! 

Jakie dodatki do Sagrady?
 

Sagrada: Jeszcze więcej szkła, czyli dodatek na 5 i 6 graczy


W rozszerzeniu Sagrada: Jeszcze więcej szkła znajdziemy komponenty pozwalające na rozgrywkę dla 5 i 6 graczy, co przynajmniej dla mnie było bardzo ważnym elementem i szybko ten dodatek wzbogacił moją kolekcję. Jednak to nie dodatkowe planszetki i kostki są tu głównym daniem. W pudełku znajdziemy nowe karty celów wskazujące pola dające dodatkowe punkty z kostek oraz nowe planszetki witraży. Do tego dochodzą plansze warsztatów do gromadzenia prywatnych zasobów. O co w tym chodzi? Na starcie rozgrywki gracze dobierają 10 kostek, po dwie w każdym kolorze, wykonują nimi rzuty, a następnie umieszczają na okrągłych warsztacikach.

W czasie rozgrywki do woreczka trafia o połowę mniej kostek, a gracze w rundzie wykonują tylko jedną turę, a nie dwie. W czasie tury mogą wykonać trzy ruchy, czyli dobrać kostkę z puli wyboru i umieścić ją w witrażu. Umieścić w witrażu kostkę z prywatnego zasobu oraz ewentualnie skorzystać z narzędzia. Jak widać dodatek wprowadza zupełnie nowe opcje strategiczne i zmienia w dość znacznym stopniu sposób prowadzenia rozgrywki. Dodatek Sagrada: Jeszcze więcej szkła dopełnia tekturowa tacka na kości do samodzielnego złożenia, którą zdobią ilustracje witraży. Pozwala ona wygodnie operować kostkami w czasie gry.

Jakie dodatki do Sagrady?

 

Zawartość dodatku Sagrada: Jeszcze więcej szkła:

    2 plansze witraży,
    40 kostek,
    12 znaczników uznania,
    2 znaczniki punktów graczy,
    6 kart wzorów witraży,
    6 kart celów indywidualnych,
    6 planszetek prywatnych zasobów,
    2 karty narzędzi,
    tacka na kości.


Jakie dodatki do Sagrady?

 

Sagrada: Pasja – pierwsza część Wspaniałych Fasad


Wspaniałe Fasady to seria trzech dodatków w niewielkich pudełkach, które wprowadzają do rozgrywki po kilka modułów. Pasja była pierwsza z tryptyku i wprowadziła do rozgrywki kostki rzadkiego szkła. Specjalne kości w rozgrywce nie posiadają koloru, ale są wykorzystywane w realizacji celów podstawowych oraz nowych kart celów indywidualnych. Każdy gracz może mieć tylko jedną kość rzadkiego szkła, a te pozyskuje się spełniając warunki z wystawionych planszetek i opłacając ich koszt. Plansza z zasobem rzadkiego szkła jest dobierana zamiast jednego z narzędzi, czyli można z niej skorzystać jak z narzędzia.

Oprócz wspomnianych kości i przeznaczonych dla nich planszetek oraz celów indywidualnych Sagrada: Pasja wprowadza również dwa inne moduły. Pierwszym są specjalne karty celów grupowych skupiające się na symetrii w witrażach. Znacznie więcej w zabawie mieszają karty inspiracji losowane na początku rozgrywki. Dają one graczom unikatowe akcje, czyli wprowadzają pewną asymetrię. Niektóre inspiracje można wykorzystać raz na rundę, a inne raz na rozgrywkę. Pozwalają one przykładowo pobrać do trzech znaczników uznania z jakiegoś narzędzia, czy przechować kość z puli wyboru na później.

Jakie dodatki do Sagrady?
 

Zawartość dodatku Sagrada: Pasja:

    6 kostek rzadkiego szkła,
    6 planszetek rzadkiego szkła,
    6 kart inspiracji,
    7 kart celów indywidualnych,
    6 kart celów grupowych.

 Jakie dodatki do Sagrady?


Sagrada: Życie – pakiet rozbudowanych modułów


Druga odsłona tryptyku Wspaniałych Fasad, czyli Życie oferuje mniej modułów, ale za to są one naprawdę rozbudowane. Pierwszym z nich są karty czeladników, które do rozgrywki wymagają użycia specjalnych wzorów witraży. Na tych są naniesione specjalne symbole. Kiedy przykryjemy taki symbol kostką, to możemy dobrać wspomnianą kartę. Wybieramy dwie z zakrytego stosu i jedną pozostawiamy dla siebie, a drugą odrzucamy lub pobieramy górną kartę ze stosu odrzuconych kartoników. W ten sposób pozyskujemy dodatkowe umiejętności i możliwości strategiczne do wykorzystania w czasie rozgrywki.

Kolejnym modułem są mistrzowskie kości. W tym wypadku do gry rozkładamy specjalną planszę z zasobem pomarańczowych kostek. Ich zdobycie wymaga wydania wskazanych przez planszę kostek. Muszą one mieć konkretny kolor lub wartość. Kości mistrzowskie mogą być ułożone na planszy symbolami wskazanymi przez planszę lub możemy je dołożyć losowo. W grze do 3 graczy wykorzystujemy 6 kostek, a w grze od 4 graczy mamy do dyspozycji 12 kości. Tylko, co one w ogóle robią? Na kostkach mistrzowskich znajdują się strzałki wskazujące wyzwania. Część z wzorów mówi nam, że wskazane kości przez strzałki muszą być tej samej wartości lub koloru. Dwa rodzaje pokazują, że kości stykające się ze ścianką muszą być różnych kolorów bądź różnych wartości. Zrealizowany cel daje nam 5 punktów, a niezrealizowany odbiera 2 punkty. Dodatek uzupełniają wymagające cele grupowe, które wymuszają stworzenie bardziej skomplikowanych układów kości w witrażach.

 

Jakie dodatki do Sagrady?

Zawartość dodatku Sagrada: Życie:

    22 karty czeladników,
    12 kart wzorów witraży,
    12 mistrzowskich kości,
    2 karty narzędzi,
    mistrzowska plansza,
    6 kart wymagających celów grupowych. 
 
Jakie dodatki do Sagrady?


Sagrada: Chwała – nutka rywalizacji


Ostatnia odsłona Wspaniałych Fasad, czyli Chwała podkręca aspekt rywalizacyjny. Zacznijmy jednak od szarych kości, które uzupełniają pulę wyboru i współpracują ze specjalnymi kartami celów grupowych. Oprócz tego na każdą rozgrywkę losujemy planszetkę wskazującą ograniczenia umieszczania szarych kości. W efekcie ich umieszczanie wymaga nierzadko niezłego kombinowania. Prawdziwe fajerwerki do gry wprowadzają nowe zestawy kart. Moduł rozkwitu to komplet celów indywidualnych, których wykonanie przyniesie punkty, ale nie spełnienie ich warunków odbiera wskazaną ilość oczek. Karty rywalizacji to zaś cele grupowe porównujące wyniki graczy w różnych zadaniach, a więc ilość zdobytych oczek zależy od tego, jak gracz wypada na tle rywali.

Prawdziwy wyścig o realizację celów i dodatkowe punkty wprowadza moduł pionierów. Mamy tu do czynienia z celami grupowymi, za które punkty zgarniają gracze, którzy jako pierwsi je zrealizują. Na koniec swojej rundy sprawdzamy, że nasz witraż spełnia warunki punktowania i jeżeli tak jest to zgarniamy kartę i co za tym idzie cenne punkty.

Jakie dodatki do Sagrady?
 

Zawartość dodatku Sagrada: Chwała:

    18 kostek szarego szkła,
    6 planszetek ograniczeń,
    3 karty szarego szkła,
    3 karty grafitowych narzędzi,
    12 kart rozkwitu,
    9 kart rywalizacji,
    15 kart pionierów.


Ranking dodatków do Sagrady


Moje zestawienie dodatków jest całkowicie subiektywne i bardzo możliwe, że zupełnie inaczej będzie wyglądać wasza topka dodatków do Sagrady. Musicie wiedzieć, że poszczególne moduły można ze sobą mieszać, ale nie da się ograć wszystkich razem. Część kart i mechanik zwyczajnie się wyklucza, co jest również wspominane w instrukcjach. No to bez owijania w bawełnę wypunktujmy sobie te rozszerzenia!

4.Na czwartym miejscu znalazł się dodatek Jeszcze więcej szkła. Choć tak naprawdę jest to rozszerzenie, które praktycznie zawsze jest na stole. Moim współgraczom nie do końca spasował koncept prywatnych zasobów szkła. Taka zmiana mechaniki nie wszystkim spasowała, więc rzadko bawimy się z warsztacikami. Natomiast ten dodatek trafił do mnie po to, żeby móc grać w szóstkę. Co więcej lubię cele indywidualne z niego, ponieważ wymuszają kombinowanie przestrzenne, a nie dobieranie kostek w jednym kolorze. No i w końcu uwielbiam tackę na kości, która znacząco zwiększyła nam komfort rozgrywki. Zdecydowanie wolę takie rozwiązanie niż kości wyrzucone gdzieś na stole i nachylanie się nad nimi. Tutaj sobie podajemy tackę i jest cudo! Tak naprawdę dla Sagrady: Jeszcze więcej szkła to 4 miejsce wynika z mieszanych uczuć wobec prywatnego zasobu szkła, ponieważ równocześnie jest dodatkiem, którego nie wyobrażam sobie nie mieć!

3.Sagrada: Pasja wprowadza ciekawe moduły, ale szczerze podczas rozgrywki nie wzbudziły one u nas wiele emocji. Zwyczajnie dostaliśmy więcej tego co było i nowe kostki, których jest mało. To taki dodatek, który naturalnie rozwija formułę, zwiększa regrywalność i w sumie jest trochę nijaki. Po prostu jego ogrywaniu nie towarzyszą pamiętne zdarzenia. Solidna pozycja dla największych fanów Sagrady.

2.Wybór zwycięzcy nie był łatwy, ponieważ starły się ze sobą dwa naprawdę dobre dodatki. Ostatecznie to Sagrada: Chwała zajęła drugą pozycję. Mamy tu do czynienia z modułami zmieniającymi rozgrywkę w bardziej agresywną. Mierzymy się bezpośrednio z rywalami w realizacji celów. Modułów jest kilka i wszystkie budzą emocje w czasie zabawy. Trzeba przyznać, że Chwała jest najbardziej rozbudowanym dodatkiem z tryptyku i naprawdę może się podobać. Mam jednak wrażenie, że zmienia nieco charakter gry i oddala ją od sielankowego klimatu. Wprowadzenie do gry wszystkich modułów wprowadza też nieco chaosu. Nie każdy może lubić takie rozwiązania, z drugiej strony dla wielu graczy to rozszerzenie może być prawdziwym powiewem świeżości. W gronie moich współgraczy bardzo solidne drugie miejsce ocierające się o zwycięstwo!

1.No i zwycięzcą zostaje Sagrada: Życie. Te pomarańczowe kostki są śliczne, fantastyczne i dają sporo niezwykle przyjemnego kombinowania podczas układania swoich witraży. Zwyczajnie czuję się bardzo przyjemnie ogrywając ten dodatek. Oczywiście nie tylko mistrzowskie kostki robią tu robotę. Mamy jeszcze karty czeladników, które potrafią bardzo dobrze mieszać w rozgrywce i świetnie rozbudowują możliwości strategiczne. Życie ma najmniej modułów, ale przy tym są one bardzo rozbudowane i naprawdę solidnie modyfikują Sagradę.

Wszystkie dodatki do Sagrady mają swoje zalety, ale jeżeli szukacie tego jednego to Życie może być idealnym wyborem na początek. Chociaż tak jak pisałem ze względu na kilka elementów to Jeszcze więcej szkła może się okazać dodatkiem, bez którego nie będziecie sobie wyobrażali gry.

Dziękuję wydawnictwu FoxGames za przekazanie mi dodatków Pasja, Życie i Chwała do realizacji artykułu. Opinia wyrażona w powyższym tekście jest moja i nikt nie miał na nią wpływu!


Poniżej linki do najlepszych ofert dodatków na Ceneo.pl:

Sagrada: Jeszcze więcej szkła

Sagrada: Pasja

Sagrada: Życie

Sagrada: Chwała