Ekosystem 2: Rafa koralowa - czy morskie zwierzaki są lepsze od leśnych? Recenzja karcianki
Ekosystem był śliczną i niezwykle prostą grą karcianą bazującą na drafcie. Jej kontynuacja może zostać określona tymi samymi słowami. Zapraszam na recenzję gry Ekosystem 2: Rafa koralowa, z której dowiecie się co nowego przyniósł sequel.
Oczywiście nie będzie dla was żadnym odkryciem, że w Ekosystem 2: Rafa koralowa zmieniła się szata gry. Tym razem trafiamy na dno oceanu, gdzie będziemy tworzyć środowiska podwodne. Oprawa pudełka i podtytuł są dość jasne w swoim przekazie. Nie będę też odkrywczy pisząc, że Martyna Szpil wywiązała się ze swojego zadania perfekcyjnie i stworzyła ponownie piękne ilustracje. To co was powinno zainteresować to ewolucja, jaką przeszła rozgrywka. Zapraszam do recenzji!
Co nowego w grze Ekosystem 2: Rafa koralowa?
Ekosystem 2: Rafa koralowa jest grą karcianą opartą o mechanikę draftu dla od 1 do 6 graczy w wieku od 8 lat. Pojedyncza rozgrywka powinna trwać ok. 15-20 minut. Warto podkreślić, że zasady gry nie należą do skomplikowanych, a wiek na pudełku jest głównie podyktowany umiejętnościami liczenia i konkretnego logicznego myślenia.
Gra polega bowiem na tworzeniu przed sobą ekosystemu z kart w siatce 5x4 karty. Gracze w każdej turze wybierają jedną kartę z ręki, a resztę podają rywalowi obok. W pierwszej rundzie podajemy w lewo, a w drugiej w prawo. Ostatecznie przed każdym z graczy znajdzie się siatka z 20 kart. Kiedy to nastąpi wszyscy podliczają punkty. Karty układamy w taki sposób, aby zebrać punkty za warunki na kartach. Przykładowo punkty będą zależne od tego z jakimi kartami dane zwierze sąsiaduje, lub ile konkretnych gatunków znajduje się w danym rzędzie, kolumnie i tak dalej. Schemat bardzo dobrze znany z pierwszej części. A co z nowościami? Tych jest kilka.
W grze znajdziemy kartę ośmiornicy, która pozwala nam zmienić miejscami karty w naszym układzie. Karta wieloryba powoduje straty na koniec gry, ponieważ przed podliczaniem punktów zjada ona jedną sąsiednią kartę. Największą nowością jest jednak podział gatunków na gromady, które zapewniają dodatkowe punkty na koniec gry i balansują rozgrywkę. Oprócz tego w pudełku znajdziemy również dwa dodatki pod postacią kart wraków, pozwalających dobierać karty z widocznej puli oraz celów, które wskazują układy kart za jakie dostaniemy dodatkowe punkty. Nowości jest kilka i mają bardzo znaczący wpływ na rozgrywkę!
Wrażenia z gry w Ekosystem 2: Rafa koralowa
Jeżeli nie lubicie losowości, push your luck i gier z draftem kart no to nie macie tu czego szukać. Ekosystem 2: Rafa koralowa jest prostą grą, która wręcz potrafi relaksować na stole. Nie znajdziecie tu wiele strategii, a raczej będziecie reagować na to co dał wam los. No i trochę po ciuchu będziecie liczyć na to, że przyjdzie jeszcze karta, która pozwoli wam zrealizować wielki plan punktowania. W tym miejscu możecie sobie pomyśleć, że ok, to jest dokładnie to samo co pierwszy Ekosystem, ale z rybkami. No nie do końca!
Wprowadzone nowości faktycznie robią różnicę. Już karta ośmiornicy daje nam narzędzie do naprawy błędnych ruchów, czy dostosowania układu do tego co nam wypadło. Z jej pomocą możemy zamienić miejscami dwie karty lub przełożyć jedną. To naprawdę mocne narzędzie. Wieloryb z kolei sprawia, że do końca nie wiemy czy nie stracimy jakichś punktów, ale też mamy szansę podrzucić go rywalowi. To nie będzie raczej strategiczne zagranie wynikające z naszej woli i przemyślana negatywna interakcja, ale jak tak się stanie to radość z twarzy nie schodzi. Karty z dodatków również urozmaicają zabawę. Wraki minimalnie niwelują losowość i dają jakieś poczucie większego wyboru, a karty celów zwiększają poziom łamigłówki w łamigłówce.
Moim zdaniem absolutnie fantastycznym posunięciem było wprowadzenie gromad zwierząt. Większość kart jest przypisana do jednej z trzech gromad. Na koniec oprócz punktów za poszczególne karty podliczamy ile łącznie punktów przyniosła nam dana gromada. Następnie najniższy wynik zapisujemy na poczet naszych punktów. Ekosystem 2: Rafa koralowa zyskał w ten sposób fantastyczne narzędzie wymuszające na graczach balansowanie ich łańcuchów pokarmowych. Nie możemy sobie pozwolić, aby w swój układ pompować tylko jedną lub dwie gromady bo niski wynik ostatniej nas pogrąży. To świetne rozwiązanie, które sprawia, że gameplayowo Ekosystem 2: Rafa koralowa jest zwyczajnie dużo lepszy i bardziej angażujący niż poprzednia odsłona!
Podsumowanie Ekosystemu 2: Rafa koralowa
Ekosystem 2: Rafa koralowa jest przykładem przemyślanej ewolucji rozgrywki. Tytuł pod każdym względem wypada lepiej od poprzedniczki i daje większą satysfakcję z rozgrywki. Jeżeli podobała wam się pierwsza część to po kontynuację sięgajcie śmiało. Nie zawiedziecie się! Gra pozostaje nadal bardzo prosta i spokojnie można w nią grać z osobami niedoświadczonymi we współczesnych grach planszowych. Równocześnie zdaje się być bardziej kompletna niż jej pierwowzór.
Z mojej perspektywy Ekosystem 2: Rafa koralowa jest też ładniejszy od pierwszej części. To jednak bardzo subiektywne odczucie, ponieważ morskie żyjątka naprawdę uwielbiam. Natomiast przy wszystkich ostatnich grach o naturze taka błękitna szata graficzna jest miłą odskocznią od wszechobecnej zieleni. Najważniejsze, że to jedna z tych gier, które doskonale nadadzą się na mikołajkowe prezenty. To też kolejna karcianka, która moim zdaniem najlepiej się sprawdza w dużym gronie. Draftowanie we dwójkę jest nudne, a w tryb solo nie grałem.
Jeżeli gra was zainteresowała to Ekosystem 2: Rafa koralowa znajdziecie najtaniej na Ceneo.pl. Sprawdzając oferty pod linkiem wspieracie moją pracę!
Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za nadesłanie egzemplarza gry Ekosystem 2: Rafa koralowa do recenzji. Opinia przedstawiona w tekście bazuje na moich prywatnych przemyśleniach opartych na rozgrywce.
Ekosystem 2: Rafa koralowa - kilka suchych faktów:
Polski wydawca: Nasza Księgarnia
Liczba graczy: 1-6
Wiek: od 8 lat
Czas gry: ok 15-20 min.