Czym jest deck building?

Na czym polega mechanika deck building?
To jedno z pytań, jakie można sobie zadać na początku swojej przygody z grami planszowymi. Wiele popularnych tytułów korzysta z tej mechaniki, więc dobrze wiedzieć, w jaki sposób ona działa i czy to będzie coś dla Ciebie.

Zapraszam Cię na kolejny wpis z cyklu artykułów opisujących mechaniki i pojęcia ze świata planszówek. Mam nadzieję, że ten tekst pozwoli Ci na lżejsze wejście w to wciągające hobby. Polecam także zajrzeć do mojego słownika pojęć planszówkowych, w którym znajdziesz krótkie opisy wszystkich najważniejszych zagadnień. Tymczasem zapraszam do lektury o mechanice deck building, czyli budowania talii.


Na czym polega mechanika deck building?


Deck building to w wolnym tłumaczeniu budowanie talii. Co to oznacza? Zazwyczaj w grach opartych o tę mechanikę gracze rozpoczynają zabawę z jakąś podstawową talią kart. W trakcie rozgrywki za pomocą tych kart mogą wykonywać akcje dające punkty zwycięstwa lub przybliżające w jakiś sposób do wygranej. Jednak za te same karty mogą dokonywać zakupu nowych kart z dostępnej ogólnej puli. Nowo zakupione karty są mocniejsze niż te podstawowe, czyli dają większe możliwości podejmowania akcji. 

Jak wygląda rozgrywka w grach deck buildingowych? Gracze ze swojej talii startowej na stosie dobierania biorą na rękę określoną ilość kart. Następnie w swoim ruchu zagrywają te karty. W tym momencie decydują, jakie akcje mogą wykonać z kart, a następnie dokonują zakupów za walutę określoną na kartach. Zagrane karty oraz te nowo zakupione trafiają na stos kart odrzuconych. Gracze po swoim ruchu dobierają na rękę odpowiednią ilość kart ze stosu dobierania.

Kiedy w naszej talii zabraknie kart, które moglibyśmy dołożyć na rękę, tasujemy stos kart odrzuconych i tworzymy z niego stos dobierania. W ten sposób zakupione, mocniejsze karty wchodzą do gry. Jak widać nasza talia się rozrasta i wzmacnia przez karty z nowymi, silniejszymi akcjami. Ważnym elementem budowania talii jest także możliwość usuwania słabszych kart za pomocą pewnych akcji. Tak zwiększamy prawdopodobieństwo, że na rękę trafią nam silniejsze karty.


Czym jest deck building?


Jakie wady i zalety ma mechanika deck building?


Niewątpliwą zaletą mechaniki budowania talii jest to, że cała gra może być naprawdę mała. Wystarczy talia kart, aby cieszyć się interesującą rozgrywką. Musicie bowiem wiedzieć, że deck building to prosta w założeniach, ale bardzo wymagająca mechanika.

Budowanie talii wymaga odpowiedniej strategii i planowania. Musimy nie tylko panować nad dobrym rozwojem naszej talii, ale także brać pod uwagę działania przeciw rywalom. W końcu ta talia musi nam pomóc w zwycięstwie, a za pomocą kart możemy robić najróżniejsze rzeczy. Deck building jest angażujący i wymagający. W czasie rozgrywki nie raz będziemy stać przed wyborem zakupu tańszych kart wspierających nas już lub droższej, ale mogącej nas poważnie wzmocnić na późniejszym etapie rozgrywki.  

Mimo bardzo strategicznego oblicza deck building jest prosty do przyswojenia i nie powinien przysporzyć problemów w zrozumieniu zasad konkretnych gier. 

Niestety budowanie talii nie jest bez wad. Chyba największa jest losowość. Może się zdarzyć, że będziemy mieli fatalny dociąg kart na rękę, co nam pokrzyżuje plany. Także w ogólnodostępnym zasobie mogą się pojawić karty, które niezbyt będą nam pasowały do naszej talii. Niestety z takimi problemami trzeba się liczyć przy wszystkich grach karcianych.

Gry wykorzystujące budowanie talii promują także doświadczonych graczy. Osoby znające karty i to, w jakie kombosy mogą się one łączyć będą mieć przewagę nad nowicjuszami. Najlepiej, więc takie tytuły działają w towarzystwie na podobnym poziomie znajomości danej gry. To też powód, dla którego "czyste" deck buildery są tak dobrymi grami turniejowymi.

Czym jest deck building?


Jakie gry wykorzystują mechanikę deck building?


Zgłębiając temat budowania talii możliwe, że trafisz na wzmiankę o grze Dominion, która w dużej mierze odpowiada za rozpropagowanie tej mechaniki. Ja za to opowiem Ci o grach, które posiadam i mam z nimi pewne doświadczenie. 

Na początek warto wspomnieć o perfekcyjnym reprezentancie gatunku małych karcianek opartych o deck building. Star Realms to przykład doskonały. Gra składa się z talii kart, a gracze pojedynkują się dążąc do zbicia wszystkich punktów rywala. Ja posiadam starszą wersję, która była przeznaczona tylko dla dwóch graczy i zawierała się w małym, wręcz kieszonkowym pudełku. Obecnie tytuł wychodzi w nieco większym opakowaniu zawierającym karty do rozgrywki dla maksymalnie czterech osób. Star Realms jest grą osadzoną w settingu sci-fi, a jeżeli wolicie fantasy to musicie sięgnąć po siostrzaną grę Hero Realms. To niemal to samo tylko w świecie pełnym magii i maszkar.

Tytułem dla początkujących, który wykorzystuje deck building w ciekawy sposób jest Wyprawa do El Dorado. Ta popularna gra wyścigowa zabiera nas na wyprawę do dżungli. Gracze ścigają się o to, kto pierwszy dotrze przez modułową mapę do tytułowego Złotego Miasta. Poruszamy się zagrywając karty, a za niezagrane kartoniki możemy wzmocnić naszą talię. Ciekawym twistem jest to, że sklep z kartami ma ograniczoną ilość miejsca do 6 mini talii (po trzy takie same karty), z których możemy dobierać kartoniki. Kiedy jakaś talia się wyczerpie to gracz robiący zakupy może wprowadzić do sklepu nową, a jego wybór wpływa na wszystkich.

Podobnie poruszać się po planszy za pomocą kart możemy w grze Brzdęk! W! Kosmosie! Tutaj ścigamy się po pokładzie statku kosmicznego w celu zwędzenia, jak najkosztowniejszych artefaktów. Oprócz poruszania się karty pozwalają nam także walczyć z napotkanymi niemilcami. Seria Brzdęk doskonale łączy zabawę na planszy z budowaniem talii. To jedna z moich ulubionych gier i ponownie jeżeli wolicie klimat fantasy to docenicie Brzdęk! Nie drażnij smoka.

Niedawno opisywałem Wam grę Diuna: Imperium. To kolejna pozycja mieszająca deck building z innymi mechanikami. W tym wypadku budowanie talii zmieszano z mechaniką worker placement, co moim zdaniem wyszło naprawdę interesująco. Sama gra co prawda nie złapała mnie za serce, ale zagrywanie kart w celu wysyłania agentów na planszę okazało się naprawdę ciekawym rozwiązaniem.

To niestety wszystkie gry z budowaniem talii, z jakimi miałem okazję obcować. Na pewno nie ostatnie, ponieważ naprawdę lubię tę mechanikę i z przyjemnością sięgnę po kolejne tytuły. Chodzą za mną m.in. DC Pojedynek Superbohaterów i DC Wieczne Zło.  

Jeżeli chcesz znaleźć gry z mechaniką deck building to sprawdź katalog BGG oraz polską bazę gramywplanszowki.pl. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Czym jest deck building?

Czym jest deck building?

Czym jest deck building?