Jakie planszówki dla początkujących?

W zeszłym roku na swoim kanale YouTube popełniłem materiał z grami planszowymi dla początkujących. W tym roku zdecydowałem się na zaserwowanie Wam zaktualizowanej listy. Jednak wiem, że nie wszyscy lubią mnie oglądać, a część z Was woli sobie poczytać. Właśnie dlatego zapraszam na pisaną wersję mojej listy najlepszych gier dla początkujących w edycji 2022.

Zebrałem kilka pozycji, które powinny trafić w gusta różnych osób. Starałem się, aby każda gra wyróżniała się czymś interesującym i w miarę możliwości wprowadzała graczy w pewne konkretne mechaniki rozgrywki. W tym miejscu zapraszam Was do mojego słownika pojęć. Dowiecie się z niego najważniejszych rzeczy, które ułatwią Wam wejście w świat planszówek. No, ale nie przeciągając oto propozycje gier dla nowicjuszy w oparciu o moją kolekcję.

Pradawny las


Pradawny las

Jedno z największych zaskoczeń minionego roku. Przynajmniej dla mnie, ponieważ Pradawny las był przedstawiany, jako rodzinna gra strategiczna. Czy dobra strategia może być grą rodzinną, albo gra rodzinna dobrą strategią? Okazuje się, że ten tytuł robi większość rzeczy naprawdę dobrze.

W Pradawnym lesie musimy wybrać, jaką drogę do zwycięstwa obrać i realizować skrupulatnie ten cel. Poza tym mamy tu wprowadzenie do mechaniki deck buildingu. Całość zaś została podana w kolorowej oprawie graficznej idealnie pasującej do rodzinnej rozgrywki. W grze wcielamy się w duchy lasu, które próbują obronić święte drzewo przed siłami zła. Budujemy swoją talię i dzięki niej wykonujemy liczne akcje. Wszystko zaś jest bardzo lekkie w odbiorze, jak na grę strategiczną. Minusem jest spory czas rozkładania gry, ale sama zabawa wynagradza żmudne rozkładanie elementów.


Pradawny las / 2-4 osób / od 10 lat / ok. 40 min. / Wydawca: Rebel

Pradawny las na Ceneo.pl 

Quetzal


Quetzal: Miasto świętych ptaków

Quetzal: Miasto świętych ptaków na pierwszy rzut oka jest dużą grą, która może przytłoczyć. Jednak lektura przejrzystej instrukcji sprawia, że szybko przestaniemy się bać dużej planszy. W efekcie dostajemy naprawdę prostą grę worker placement, w której poznamy dość dobrze tę mechanikę. Urozmaiceniem zabawy jest twist w postaci rzucania meplami przed każdą rundą. W ten sposób ustalamy, jaką rolę będą pełnić.

W grze zostajemy kierownikami ekspedycji archeologicznej i ruszamy badać świątynie tytułowego miasta. Naszym zadaniem jest zbieranie zestawów artefaktów, za które otrzymamy punkty. Robimy to poprzez wysyłanie pracowników na odpowiednie pola planszy. Całość bardzo sympatyczna, kolorowa i niezwykle przyjemna w odbiorze.


Quetzal / 2-5 osób / od 10 lat / ok. 30-75 min. / Wydawca: G3

Quetzal na Ceneo.pl

DC Batman Metal


Batman Metal

Lubicie superbohaterów? Jeżeli tak to DC Batman Metal będzie świetną grą na start, a w zasadzie każda z odsłon serii DC Deck Building Game. W skład serii wchodzi wspomniana najnowsza odsłona oraz Pojedynek Superbohaterów i Wieczne Zło. Wszystkie gry z tej serii bazują na mechanice budowania talii i można je ze sobą łączyć na różne sposoby.

To co najważniejsze to zasady wyłożone w bardzo przystępny sposób. Batman Metal jako najnowsza gra posiada pewną nową mechanikę, ale nadal pozostaje bardzo łatwą grą do nauczenia. Za to deck building sprawia, że za każdym razem rozgrywka będzie trochę inna. Cała zabawa skupia się na rozbudowie talii przez zakup nowych kart i biciu złoczyńców. Wszystko opatrzono fantastycznymi grafikami wyglądającymi na wyrwane wprost z komiksów. Co ważne rozgrywka nie jest przekombinowana i powinna się spodobać również graczom nie gustującym w komiksowych historiach.


Batman Metal / 2-5 osób / od 14 lat / ok. 45 min. / Wydawca: Egmont

Batman Metal na Ceneo.pl

TERRA. Jak dobrze znasz świat?


Terra. Jak dobrze znasz świat?

Wiele osób nie chce siadać do gier planszowych, ponieważ uważają je za dziecinne hobby. Za to uwielbiają oni sprawdzać swoją wiedzę. Tutaj doskonale spiszą się gry quizowe, których nienawidzę. Jedna gra z tego gatunku przykuła jednak moją uwagę i okazała się naprawdę niezła. Terra. Jak dobrze znasz świat? przede wszystkim szanuje graczy.


Podczas, gdy wiele tytułów quizowych wymaga perfekcyjnych odpowiedzi to Terra. Jak dobrze znasz świat? jest zabawą w obstawianie przybliżonych odpowiedzi. W efekcie każdy gracz ma szansę walczyć o czołowe lokaty, a poczucie niewiedzy towarzyszy nam dość rzadko. Warto nadmienić, że grę naprawdę świetnie wykonano. Duża plansza i obstawianie za pomocą pionków może zainteresować naszego żółtodzioba sięgnięciem po inne gry planszowe.



Terra. Jak dobrze znasz świat? / 2-6 osób / od 10 lat / ok. 45 min. / Wydawca: Egmont

Terra. Jak dobrze znasz świat? na Ceneo.pl

Ubongo i Ubongo Lines


Ubongo i Ubongo Lines

W zeszłym roku pierwszy raz zetknąłem się z grą Ubongo i przy okazji ograłem także Ubongo Lines, czyli najnowszą odsłonę serii. Omijałem te tytuły, ponieważ bardzo często spotykałem je na regałach w marketach. Wiecie jak to bywa z planszówkami w dużych sklepach. Często jest to barachło. No i przyznaję, myliłem się bardzo.

Ubongo to fantastyczna rodzinna zabawa w układanie kolorowych płytek rodem z Tetris. W podstawowej grze zapełniamy planszetki płaskimi kafelkami. W Ubongo Lines tworzymy przestrzenne konstrukcje z plastikowych klocków. W każdym przypadku mamy do czynienia z zabawą prostą w zasadach, ale przyjemnie wymagającą. Bardzo przydaje się wyobraźnia przestrzenna, choć moja żona udowodniła mi, że nie jest ona potrzebna aby komuś solidnie skopać tyłek. Ta bardzo popularna seria doskonale nadaje się do wciągnięcia kogoś w świat planszówek.


Ubongo / 1-4 osób / od 8 lat / ok. 25 min. / Wydawca: Egmont

Ubongo na Ceneo.pl

Ubongo Lines na Ceneo.pl

Spór o bór


Spór o bór

Jaką grę dla dwóch osób? W mojej kolekcji znajduje się niewiele gier dwuosobowych. Spór o bór jest jedną z nich i z czystym sumieniem mogę ją polecić każdemu. Dlaczego? Mamy tu fantastyczną oprawę graficzną i mechanikę dostarczającą wiele zabawy. 

W Spór o bór walczymy o kontrolę nad polanami. Robimy to zagrywając karty na polany. Jeżeli nasza ekipa wojowników będzie silniejsza to przejmujemy kontrolę. Zasady są niezwykle banalne i pierwsze rozgrywki wydają się wręcz za proste. Szybko jednak zauważamy pewne zależności, uczymy się strategii i zaczynamy grę blefu, analizy ruchów rywala i przewidywania. Spór o bór jest zwyczajnie fantastyczną grą.


Spór o bór / 2 osób / od 8 lat / ok. 20 min. / Wydawca: Muduko

Spór o bór na Ceneo.pl

Small World of Warcraft
 

Small World od Warcraft

Nierzadko szukamy pomysłów, jak odciągnąć kogoś od komputera, albo po prostu zainteresować gracza komputerowego planszówkami. Rozwiązaniem mogą być gry na licencji popularnych pecetowych lub konsolowych hitów. Small World od Warcraft jest jedną z takich gier. Mamy tu do czynienia z połączeniem kultowej gry strategicznej dla początkujących, jaką jest Small World z licencją legendarnego MMORPG, World of Warcraft.


W grze mamy do czynienia z mechaniką area control, czyli zajmujemy tereny i staramy się je utrzymać. Za kontrolowane lokacje otrzymujemy złoto. Zabawa toczy się na przestrzeni kilku rund, podczas których będziemy wielokrotnie zmieniali prowadzoną rasę. Walka o dominację w Azeroth jest bardzo dynamiczna, przyjemna i w swoich zasadach nieskomplikowana. Dużą zaletą Small World od Warcraft jest oprawa graficzna wyciągnięta wprost z komputerowego WoW'a. Wykonanie również stoi na najwyższym poziomie.


Small World od Warcraft / 2-5 osób / od 8 lat / ok. 40-80 min. / Wydawca: Rebel  

Small World od Warcraft na Ceneo.pl

World of Warcraft: Wrath of the Lich King


World of Warcraft: Wrath of the Lich King

W swojej kolekcji mam jeszcze jedną pozycję na licencji WoW'a. World of Warcraft: Wrath of the Lich King jest z kolei mieszanką świata MMORPG z mechaniką rozgrywki znaną z serii Pandemic. Oznacza to grę kooperacyjną, w której gracze wspólnie próbują wygrać.

Rozgrywka z Pandemic została tu odpowiednio zmodyfikowana pod przygodę bohaterów szturmujących Lodową Cytadelę. Głównym celem jest pokonanie Króla Lisza, ale po drodze trzeba wykonać trzy misje i bronić się przed atakami plagi. Zadanie choć proste w zasadach nie jest w cale takie łatwe do wykonania. Chyba, że nauczymy się ze sobą współpracować i odpowiednio wykorzystywać umiejętności naszych bohaterów. World of Warcraft: Wrath of the Lich King uczy gier kooperacyjnych, a do tego zawiera masę pięknych figurek. 


World of Warcraft: Wrath of the Lich King / 1-5 osób / od 14 lat / ok. 45-60 min. / Wydawca: Rebel  

World of Warcraft: Wrath of the Lich King na Ceneo.pl

Jamajka


Jamajka

Lubicie pirackie klimaty? Jamajka zabiera nas na tytułową wyspę, gdzie wcielimy się w legendarnych kapitanów. Naszym celem jest okrążenie wyspy jak najszybciej, a przy okazji musimy zgarnąć trochę skarbów, odwiedzić kilka portów i przy okazji złupić okręty naszych rywali. Brzmi, jak niezła przygoda? 

Jamajka jest bardzo prostą grą rodzinną do zabawy z najmłodszymi graczami. Ten tytuł posiada idealnie skrojone zasady, aby pełnić rolę kolejnego kroku po prostych turlankach. Nauczymy się zarządzać ręką, planować ruchy oraz wykonywać ruch poprzez zagrywanie kart. Ta planszowa, piracka przygoda idealnie się spisze na rodzinne posiadówy przy stole. Całość cieszy oko świetnym wykonaniem.


Jamajka / 2-6 osób / od 8 lat / ok. 30-60 min. / Wydawca: Rebel  

Jamajka na Ceneo.pl

Draftozaur


Draftozaur

Dziecięca Gra Roku 2021, czyli bardzo lubiany Draftozaur. Prestiżowa nagroda powinna wystarczyć za rekomendację. Mamy tu małe kolorowe dinozaury, piękne plansze i prostą mechanikę rozgrywki. Zgodnie z nazwą tytuł ten opiera się o draft, czyli przekazywanie sobie dinozaurów i wybieranie spośród otrzymanych jednego. Wybranego gada dokładamy na naszą planszę tak, aby na koniec zdobyć jak najwięcej punktów.

Draftozaur jest bardzo przystępną grą, w której każdy bez problemu ogarnie zasady. Przy tym rozgrywka nie jest prostacka, a zgarnięcie dużej ilości punktów wymaga już niezłego pogłówkowania. Całość podlano sosem push your luck. No i tytuł nauczy nas draftu wykorzystywanego w wielu grach karcianych.


Draftozaur / 2-5 osób / od 8 lat / ok. 25 min. / Wydawca: Nasza Księgarnia

Draftozaur na Ceneo.pl

Recenzja gry Draftozaur

Sen


Smoki / Sen

Smoki i Sen są przedstawicielami jednej serii, a wybranie tej lepszej gry jest bardzo ciężkie. Szczególnie, że ich zasady są do siebie bardzo zbliżone. W obu grach budujemy z kart swoje sny, ale przez sporą część czasu nie mamy pojęcia, jakie karty znajdują się w naszych zestawach. Wygrywa osoba mająca najmniej kruków w śnie, czyli karty o najniższych nominałach. 

Obie gry dają zaskakująco dużo zabawy i przyjemności z rozgrywki. Zasady są przy tym niezwykle proste oraz łatwe do przyswojenia. Całość cieszy oko niesamowitymi ilustracjami. Obrany styl artystyczny może nie podpasować każdemu, ponieważ jest on dość mroczny. Jednak nie można obrazkom odmówić nieopisanego piękna.


Sen / 2-4 osób / od 10 lat / ok. 30-60 min. / Wydawca: Nasza Księgarnia

Sen na Ceneo.pl

Smoki na Ceneo.pl

Niepożądani goście


Niepożądani goście

Na koniec coś dla domorosłych detektywów. W ostatnim czasie gry detektywistyczne cieszą się bardzo dużą popularnością. Zauważyłem też, że często zasady tych tytułów odbiegają od klasycznych planszówek i opierają się głównie na dedukcji. Oznacza to, że dostajemy świetne pozycje do wprowadzania nowicjuszy w świat współczesnych planszówek. Niepożądani goście zdecydowanie spiszą się w tej roli.

Każdy gracz ma swoją mapę rezydencji, a za pomocą wymiany kart z innymi graczami zbieramy wskazówki dotyczące zbrodni. Jedyne co musimy zrobić to tak poskładać wszystkie wskazówki, aby odkryć zabójcę oraz jego motywy. Innowacyjny system scenariuszy oferuje ponad 1000 spraw do rozwiązania przy użyciu jednej bardzo rozbudowanej talii. Niepożądani goście stali się z miejsca wielkim hitem i szczerze, nie dziwię się, że tak się stało.


Niepożądani goście / 1-8 osób / od 12 lat / ok. 40-60 min. / Wydawca: Nasza Księgarnia

Niepożądani goście na Ceneo.pl