Recto Verso. Buduj Imprezowo! - recenzja gry

Kiedy mówimy o wydawnictwie Egmont i kolorowych klockach to natychmiast mamy przed oczyma serię Ubongo. Tymczasem w ten schemat wpisuje się inna gra tego wydawcy. Zapraszam na moją recenzję gry Recto Verso. Buduj Imprezowo!

Ten tytuł z pozoru wydaje się być kolejną układanką mającą wiele wspólnego z hitową serią Egmontu. Okazuje się jednak, że Recto Verso. Buduj Imprezowo! zaskakuje na wielu polach. Co ma do zaoferowania i jakie wrażenia budzi rozgrywka?

O co chodzi w Recto Verso?

Zacznijmy od tego czym jest Recto Verso? Kolorowe pudełko sugeruje nam grę familijną, ale w zasadzie dostajemy bardzo osobliwy tytuł imprezowy. Cała zabawa polega na układaniu kolorowych klocków zgodnie z zadaniami widniejącymi na kartach. Gracze rywalizują ze sobą o to kto zbierze najwięcej punktów. Jednak układanki wykonujemy w parach współpracując ze sobą.

W Recto Verso. Buduj Imprezowo! zastosowano bardzo ciekawy pomysł na zabawę. Jak wspomniałem gracze budują z klocków. Planszę do gry umieszczamy w pudełku, dzięki czemu uzyskujemy kieszeń na karty. Teraz dwie osoby zasiadają naprzeciw siebie, a trzecia losuje kartę zadania. Wkłada ją w kieszeń na planszy i odpala stoper. Licznik czasu musimy sobie zapewnić sami, więc przyda się smartfon lub zegarek ze stoperem. 

Gracze układają klocki na specjalnym polu planszy w taki sposób, aby ułożyć wzór widoczny na karcie. No i tu się zaczynają fajerwerki. Każdy gracz widzi inny układ kolorów, ale musimy wykorzystać wspólną pulę klocków. Co więcej trzeba ułożyć wzory z obu stron. Grający mogą się porozumiewać, ale nie mogą sobie pokazać swoich stron karty. Kiedy jedna z osób ułoży wzór mówi Recto, druga musi dokończyć układ ze swojej strony, ale pamiętać przy tym, żeby zachować to co widzi współgrający. Kiedy skończy woła Verso i zatrzymujemy stoper.

Jeżeli obie strony układanki się zgadzają to gracze zdobywają punkty. Dostaną ich tyle ile mówi tor punktów na bokach pudełka. W miarę upływu czasu otrzymamy coraz mniej żetonów z punktami. Powyżej 2 minut lub, gdy zadanie nie zostanie wypełnione poprawnie to dostaniemy okrągłe 0! 

Gramy tak, aby każdy zagrał z każdym dwa razy. W tym celu przed rozpoczęciem rozgrywki gracze dobierają duże żetony w swoim kolorze. Następnie dobierają małe żetony w kolorze rywali. Obracają je szarym kolorem do góry i mieszają. Gracz rozpoczynający odsłania jeden mały żeton i w ten sposób poznaje rywala. Tak gramy, aż wszystkie żetony zostaną odwrócone, czyli każdy rozegra dwa pojedynki z każdym. Na końcu sumujemy zdobyte punkty i osoba dzierżąca ich najwięcej wygrywa. 

Recto Verso. Buduj Imprezowo! - recenzja gry


Recto Verso. Buduj Imprezowo! dla dwóch osób

Warto zaznaczyć, że przewidziano również kooperacyjny wariant dwuosobowy w Recto Verso. Buduj Imprezowo! W tym wypadku planszę umieszczamy stroną z wyznaczonym torem na dachach budynków. Gracze działają wspólnie i pokonują siedem dachów, czyli wykonują tyle łamigłówek. Na każdą mają 2 minuty. Ponownie za poprawne ułożenie klocków otrzymają tyle punktów ile wskazuje tor punktacji. 

Pokonanie 7 dachów oznacza koniec wyzwania. Gracze podliczają zebrane punkty i sprawdzają w instrukcji czy udało im się zostać królem łamigłówek. 

Wrażenia z gry w Recto Verso. Buduj Imprezowo!

Powiem szczerze, że miałem pewne obawy przed grą Recto Verso. Buduj Imprezowo! Niby mamy tu zapowiedź gry imprezowej, ale takiej jakiejś kolorowej. Sprawia wrażenie mocno dziecięcej, a do tego polega na budowaniu klocków na czas. Osobiście nigdy nie lubiłem gier na czas, więc wszystko układało mi się w zaciekawienie, ale też obawy.

W końcu zasiedliśmy do grania i zaskoczenie było naprawdę spore. Po pierwsze wykonanie gry jest świetne. Recto Verso wita nas doskonałą wypraską, pod którą wkładamy tekturowe ramki z żetonów. Dzięki temu ułatwiamy sobie rozgrywkę na lepiej wypoziomowanej planszy. Planszę umieszczamy bowiem na wyprasce, aby otrzymać kieszeń do podtrzymywania kart zadań. Wszystkie elementy są wysokiej jakości, a duże drewniane klocki przywodzą mi na myśl czasy dzieciństwa. Wizualnie ta gra to sztos.

No ale nie samym wyglądem planszówki stoją. Niepotrzebnie bałem się upływającego czasu, ponieważ ten zwyczajnie dodaje pieprzyku zabawie. Same układanki nie są też tak trudne, aby zabić zabawę podczas imprezy. No i tu przechodzimy do najlepszego. W czasie zabawy nie tylko aktualnie układający angażują się do zabawy. Kolejny gracz kontroluje czas, wszyscy patrzą na zadania i mając pogląd na całość wręcz wyrywają się, aby podpowiadać. Okazuje się, że Recto Verso wywołuje masę emocji wokół stołu. Ta gra zwyczajnie generuje dobrą zabawę.

Recto Verso. Buduj Imprezowo! - recenzja gry

Komu polecam Recto Verso. Buduj Imprezowo!?

Recto Verso. Buduj Imprezowo! jest faktycznie grą imprezową. Mimo swojej kolorowej oprawy dorośli będą się bawili wyśmienicie. Przynajmniej większość z nich. W moim towarzystwie gra się spodobała żonie, która ma nienajlepszą wyobraźnię przestrzenną. Jednak po ograniu gry stwierdziła, że czuła się, jak w spa dla mózgu. Koleżanka Ola, która nie przepada za Ubongo bawiła się świetnie. Co ciekawe w moim towarzystwie tylko Michał, który był zachwycony Ubongo i Ubongo Lines nie był zadowolony z imprezowego charakteru Recto Verso.

Mam jednak wrażenie, że większość graczy znajdzie tu sporo radości z rozgrywki. Można się tu bawić imprezowo w gronie dorosłych oraz familijnie z najmłodszymi graczami. Jedynie osoby całkowicie stroniące od lekkich gier odbiją się od tego tytułu. Nie ma tu żadnej strategii i rozkminiania mechanik. Po prostu siadamy i sobie układamy klocki. 

Ja osobiście Recto Verso. Buduj Imprezowo! polubiłem bardzo i gra trafiła na moją topkę tytułów imprezowych. Zdecydowanie polecam spróbować, jeżeli tylko będziecie mieć okazję.


Dziękuję za przesłanie gry do recenzji wydawnictwu Egmont.

Grę znajdziecie na Ceneo.pl

Więcej gier imprezowych znajdziecie na www.gramywplanszowki.pl


Recto Verso. Buduj Imprezowo! - kilka suchych faktów

Wydawca polski: Egmont

Liczba graczy: 2-6

Wiek: +8

Czas gry: ok. 30 min.


Co znajdziemy w pudełku:

- dwustronna plansza

- żetony punktów (wartości od 1 do 20)

- 6 dużych żetonów graczy

- 30 małych żetonów graczy

- 11 kolorowych, drewnianych klocków

- 64 karty zadań (32 niebieskie i 32 fioletowe)

Recto Verso. Buduj Imprezowo! - recenzja gry

Recto Verso. Buduj Imprezowo! - recenzja gry

Recto Verso. Buduj Imprezowo! - recenzja gry

Recto Verso. Buduj Imprezowo! - recenzja gry