Gry planszowe pod choinkę


Coraz bliżej święta, coraz bliżej... kolejna Gwiazdka lada moment, a to oznacza, że poszukiwania prezentów czas rozpocząć! Oczywiście ja zawsze polecam pod choinkę planszówki, ale co roku powstaje pytanie, jakie tytuły wybrać? Właśnie dlatego spieszę z małym poradnikiem prezentowym i polecam Wam kilka gier, które powinny doskonale spisać się w roli prezentów. Zachęcam także na rzucenie okiem na poprzednie moje poradniki świąteczne, które znajdziesz w tym miejscu. Tymczasem lecimy z planszówkami pod choinkę 2022!

OKAZJE NIE TYLKO PLANSZOWE NA BLACK FRIDAY


Wild Space - od 90 zł - kliknij po przegląd ofert.


Eksploracja kosmosu potrafi pobudzać wyobraźnię i często jest tematem planszówek. Wild Space jest właśnie taką grą o badaniu nieznanego wszechświata. Jednak zamiast ludzi mamy tu zwierzęta i roboty, które przetrwały zagładę ludzkości i zbudowały własną cywilizację. Dodajmy do tego fantastyczną minimalistyczną oprawę graficzną oraz przyjemną zabawę w budowanie silniczków akcji. Może to nie jest gra idealna, ale ja ją naprawdę bardzo lubię i gorąco polecam na prezent pod choinkę.

wyd. Games Unplugged / 1-5 graczy / od 10 lat / ok. 15-40 min.

 

Sobek dla 2 graczy - od 70 zł - kliknij po przegląd ofert.


Ehhh te pytania o gry dla dwóch osób! Jeżeli szukasz czegoś do zabawy we dwoje to zdecydowanie dobrym pomysłem będzie Sobek dla 2 graczy. Mamy tu egipskie klimaty w stylu graficznym wyjętym z komiksów i animacji z Asterixem. Przynajmniej mi się tak kojarzą. Sama rozgrywka polega zaś na zbieraniu zestawów towarów. Natomiast mamy tu interesującą mechanikę dobierania kafli, którą wymuszamy konkretne ruchy na rywalu. Ciekawie prezentuje się także mechanika korupcji, która może ale nie musi popsuć nam punktowanie. Cała gra jest bardzo przyjemna i zwyczajnie dobrze się przy niej spędza czas. 

wyd. Hobbity.eu / 2 graczy / od 10 lat / ok. 20 min.

 

Wsiąść do Pociągu: San Francisco - od 67 zł - kliknij po przegląd ofert.


Wsiąść do Pociągu zna prawie każdy, ale już po małe odsłony serii sięgają nie wszyscy. Natomiast ja Wam mówię, że Wsiąść do Pociągu: San Francisco będzie idealnym prezentem pod choinkę. Ta gra opiera się o zasady rozgrywki pierwowzoru z małym dodatkiem w postaci żetonów turystyki. Całość dopełnia słodka do granic możliwości oprawa oraz niezwykle szybka rozgrywka. Tak! Jeżeli lubisz WdP, ale rozgrywki Ci się za bardzo ciągnęły to tutaj zabawa zamyka się w 10-15 min. Naprawdę warto spróbować!

wyd. Rebel / 2-4 graczy / od 8 lat / ok. 10-15 min.


Kohaku - od 81 zł - kliknij po przegląd ofert.


Gry kafelkowe zazwyczaj świetnie się spisują w roli prezentów, ponieważ cechują je proste zasady i ładne wykonanie. Tak jest w przypadku gry Kohaku, która nie odkrywa Ameryki pod kątem rozgrywki, ale za to buduje niesamowicie sielski klimat nad stołem. Ten tytuł zalicza się do grona pozycji relaksujących w czasie ogrywania. Spokojnie do Kohaku zasiądzie każdy, a sama gra może pełnić także ciekawe tło dla spotkań towarzyskich. Ot takie urozmaicenie rozmów o tym, co u kogo słychać!

wyd. Nasza Księgarnia / 1-4 graczy / od 10 lat / ok. 35-40 min.


Gry planszowe pod choinkę

Sprawdź gry pod choinkę do 50 zł.


Dobry Rok - od 99 zł - kliknij po przegląd ofert.


Często przy życzeniach świątecznych życzymy sobie także dobrego roku. W takiej sytuacji idealnym prezentem pod choinkę będzie gra Dobry Rok! Ta planszówka wykorzystuje w bardzo ciekawy sposób mechanikę worker placement i zarządzanie kośćmi. Fabularnie zaś wcielamy się w rodzinki różnych zwierząt, które przez osiem miesięcy przygotowują się powoli do nadchodzącej zimy. W czasie zabawy musimy zbierać surowce i wykonywać różne przyjemnostki. Rozgrywka jest niezwykle przyjemna, a oprawa słodka aż miło.

wyd. Lucrum Games / 1-5 graczy / od 8 lat / ok. 45 min.


Flamecraft - od 112 zł - kliknij po przegląd ofert.


Wyobraź sobie krainę, w której ludzie i smoki żyją w symbiozie. Ty zaś jesteś smokoustym, który w zasadzie niczym agencja pracy organizuje etaty smoczkom w sklepach. Flamecraft jest piękną grą, której wykonanie powoduje opad szczęki. W zasadzie ciężko uwierzyć, że tak wyglądający tytuł jest tak śmiesznie tani. Jednak o tym czy planszówka jest dobra nie świadczy jej piękno, ale rozgrywka. Strategiczno-ekonomiczna przygoda w smoczym miasteczku wciąga i daje sporo przyjemności. Sama gra jest zaskakująco prosta w swoich zasadach, co nie oznacza, że nie ma się tu nad czym zastanawiać w trakcie gry. Flamecraft na pewno zrobi wrażenie, jako prezent pod choinkę.

wyd. Lucky Duck Games / 1-5 graczy / od 10 lat / ok. 60 min.


Baśniowa Gospoda - od 101 zł - kliknij po przegląd ofert.


Pora na pozycję dziecięcą, która w zasadzie jest bardzo podrasowaną wersją gry logicznej Connect. Tylko zamiast wrzucania do pionowej planszy kolorowych żetonów, wrzucamy żetony z postaciami z bajek. Tutaj naszą gospodę może odwiedzić Zły Wilk, Pinokio, czy Czerwony Kapturek. Dzięki dużej planszy będącej w zasadzie gospodą majestatycznie stojącą na stole mamy wrażenie nie tyle grania co zabawy. Gra na pewno spodoba się dzieciakom, a jej logiczny charakter sprawia, że nawet rodzice się tu specjalnie nie wynudzą. Podkreślę tylko, że to gra dla dwóch osób, więc całą rodziną nie zagracie.

wyd. FoxGames / 2 graczy / od 8 lat / ok. 15-20 min. 

 

Park Smoków - od 56 zł - kliknij po przegląd ofert.


Kto by nie chciał mieć własnego rezerwatu dla smoków? Park Smoków jest planszówką dla od 2 do 5 graczy i pozwala stworzyć takie mistyczne zoo. Dzięki mechanice draftu i transparentnym kartom układamy i rozwijamy swój park. Znajdują się w nim tytułowe gady, a punkty zbieramy dzięki odwiedzającym nas turystów. No i jak nie zorganizujemy wystarczającej ilości jedzenia dla jaszczurów to mogą zjeść... tzn. przestraszyć turystów. Tak stracimy punkty. To zdecydowanie pozycja dla młodszych graczy. Jednak rodzice nie powinni się przesadnie nudzić podczas zabawy ze swoimi pociechami.

wyd. Nasza Księgarnia / 2-5 graczy / od 8 lat / ok. 25 min.

 

Gry planszowe pod choinkę

Sprawdź gry pod choinkę powyżej 150 zł.

 

Zamek - od 51 zł - kliknij po przegląd ofert.


Znasz i lubisz Carcassonne, ale szukasz czegoś dla dwóch graczy? No to Zamek będzie pozycją idealną, ponieważ to jest dwuosobowa wersja klasyka. Inny tytuł jest efektem tego iż obie gry są wydawane w Polsce przez dwa różne wydawnictwa. Zamek oferuje zbliżone zasady do Carcassonne, a główną zmianą oprócz rodzajów budynków jest ograniczony murami teren budowy. Dzięki temu gra nie rozrasta się przesadnie na stole. U nas to czołóweczka gier dwuosobowych, więc z czystym sumieniem polecam na prezent pod choinkę!

wyd. Nasza Księgarnia / 2 graczy / od 8 lat / ok. 45 min.


Neopolis - od 78 zł - kliknij po przegląd ofert.


W tym przedziale cenowym dobrze byłoby wspomnieć o jakimś abstrakcie logicznym, a jeżeli to jeszcze będzie gra kafelkowa to już mamy przepis na hit. Neopolis wydaje mi się grą nieco niedocenioną na naszym rynku, a szkoda, ponieważ to naprawdę interesująca gra planszowa. Budujemy tu nasze miasta przyszłości zagrywając przed siebie płytki z określonymi dzielnicami. Możemy na nich stawiać różne budynki, ale dostaniemy za nie punkty tylko jeżeli do końca gry zrealizujemy ich warunki punktowania. Mamy tu zarówno grę strategiczną, jak i push your luck i wyścig. Ta mieszanka daje naprawdę wciągającą rozgrywkę.

wyd. Lucky Duck Games / 2-4 graczy / od 10 lat / ok. 30-45 min.


Kingdomino: Prehistoria - od 93 zł - kliknij po przegląd ofert.


Kingdomino: Prehistoria jest najnowszą odsłoną serii gier bazujących na mechanice klasycznego domino. Tym razem tworzymy tereny łowieckie dla naszego plemienia jaskiniowców. W grze znajdują się trzy tryby rozgrywki dawkujące poziom trudności. Pod względem zasad gra jest naprawdę prosta, a przy tym satysfakcjonująca. Dodajmy jeszcze piękne wykonanie i wysoką jakość komponentów. Zdecydowanie Kingdomino: Prehistoria nadaje się na prezent pod choinkę! 

wyd. FoxGames / 2-4 graczy / od 8 lat / ok. 25 min.


Pędzące Żółwie: Wyścig do choinki - od 52 zł - kliknij po przegląd ofert.


Na koniec specjalna świąteczna wersja fantastycznej gry rodzinnej. Pędzące Żółwie: Wyścig do choinki to dobrze znany tytuł w nowych zimowych szatach. Zmieniła się oprawa graficzna, a poza tym to nadal świetna i bardzo zabawna gra wyścigowa. Wyścig jest jednak nietypowy, ponieważ gracze ruszają wszystkimi żółwiami, a nie tylko swoim, a do tego te małe stworzonka lubią jeździć na gapę na cudzych skorupach. Pędzące Żółwie dostarczają masę dobrej zabawy, a ich świąteczne wydanie będzie doskonałym prezentem pod choinkę!

Tak wyglądają moje propozycje gier planszowych pod choinkę 2022 w przedziale cenowym od 50 do 150 zł. Kwoty podane powyżej obowiązywały w momencie pisania tego artykułu, więc mogły ulec zmianie. Mam nadzieję, że na jeszcze bardziej atrakcyjne!

SPRAWDŹ POLECAJKĘ GIER PLANSZOWYCH POD CHOINKĘ W WERSJI WIDEO!