Czym jest draft kart?

Co to draft kart?
Kolejne pytanie, które może nękać początkującego planszówkowicza. Wiele gier karcianych wykorzystuje tę mechanikę polegającą na czymś, co możemy nazwać dryfowaniem dostępnych kart wokół stołu. Na czym to dokładnie polega?

Zapraszam do kolejnego wpisu z cyklu artykułów wyjaśniających szerzej mechaniki i pojęcia ze świata gier planszowych. Dziś opowiem Wam o drafcie kart. Jeżeli zaczynasz dopiero przygodę z grami planszowymi to tu znajdziesz odpowiedź na postawione wyżej pytanie, natomiast warto także zajrzeć do mojego słownika z planszówkowymi pojęciami. Wstęp mamy za sobą, więc lecimy z tematem.

Na czym polega mechanika draftu kart?

Draft kart jest mechaniką dotyczącą dobierania i zagrywania kart. Gracze w jej ramach otrzymują na rękę startowy zestaw kart. Następnie wybierają spośród nich jedną i zagrywają zakrytą przed siebie. Po wykonaniu tej czynności przez wszystkich grających odkrywamy zagraną kartę, a pozostałe przekazujemy rywalowi siedzącemu obok. W zależności od gry lub rundy w danej grze będzie to gracz po prawej lub lewej stronie. 

Z otrzymanych kart od rywala ponownie wybieramy kartę i zagrywamy ją przed siebie. W ten sposób postępujemy, aż zostaną zagrane wszystkie karty. Po zagraniu wszystkich kartoników przechodzimy do punktowania lub akcji, jakie oferuje konkretna gra. To w zasadzie tyle. Wiesz już na czym polega draft kart.

Mechanika draftu kart może być głównym trzonem rozgrywki, ale także może pełnić rolę dodatku do gry. W tej drugiej sytuacji draft zostaje wykorzystany do fazy doboru kart, zaś sama gra skupia się na innym wykorzystaniu tychże kart.


Czym jest draft kart?


Wady i zalety mechaniki draftu kart

Największą zaletą draftu kart, a w zasadzie gier bazujących na tej mechanice jest tempo rozgrywki. Takie tytuły są zazwyczaj bardzo szybkie. Wszystko dlatego, że gracze wykonują swoje akcje, czyli wybór kart, równocześnie. Oczywiście może się przytrafić osoba cierpiąca na paraliż decyzyjny, ale w tej sytuacji przestój będzie i tak mniejszy niż gdyby wszyscy robili swój ruch pojedynczo.

Gry karciane cierpią na dużą losowość. Natomiast draft kart jest jednym ze sposób na jej ograniczenie. Nie jest on w stanie wyeliminować losowości całkowicie, ale pozwala ją trochę okiełznać. W końcu, gdy dostajemy karty do wyboru to wybieramy z puli jedną, po czym otrzymujemy kolejny zestaw. Mamy więc dostęp do większej ilości kart niż przy zwykłym rozdaniu.

W tytułach bazujących na drafcie kart mamy często duży element strategiczny w postaci kontroli wydarzeń na stole. Dostając karty na rękę musimy podjąć decyzję, czy dokonać wyboru pod siebie, czy może takiego, który pokrzyżuje plany rywala. Element strategiczny wynikający z przeglądu stołu jest moim zdaniem również sporą zaletą draftu.

Ostatnią zaletą, choć taką małą jest określenie długości gry. Widząc ile kart trafia nam do ręki mamy od razu pogląd na to ile tur jest przed nami, co pomaga w opracowaniu strategii. Oczywiście znajdą się także pewne minusy, choć nie ma ich wiele. 

Wadą draftu kart w przypadku wykorzystania, jako mechaniki dodatkowej jest wydłużenie rozgrywki. Chwileczkę, ale jak skoro gry z draftem są szybkie. Tak! Jeżeli draft jest główną mechaniką to gramy szybko, ale gdy służy dobieraniu kart w rozbudowanej grze to wydłuża rozgrywkę. Klasyczne rozdanie jest szybsze. Nie w każdej grze jest to minus i zazwyczaj draft może mieć więcej korzyści niż klasyczne rozdanie.

Musicie też wiedzieć, że draft kart nie nadaje się do rozgrywki dwuosobowej. Oczywiście może on być wykorzystany w ten sposób, ale zazwyczaj oznacza to wprowadzenie wirtualnego gracza. To rozwiązanie jest zwyczajnie słabe i jeżeli jakaś gra bazuje na drafcie i jest na dwie osoby to raczej nie polecam rozgrywki w parze. Choć i od tego są pewne odstępstwa i kilka gier poradziło sobie dobrze z tematem.

Czym jest draft kart?


Jakie gry korzystają z mechaniki draftu kart?

Podobnie, jak w przypadku innych podobnych wpisów będę się tu posiłkował grami z mojej kolekcji. Moją pierwszą planszówką z draftem była mała karcianka Sushi Go. Ta niewielka gra w metalowej puszcze całkowicie skupia się na drafcie kart, który wykorzystujemy do kolekcjonowania zestawów tytułowego sushi. W grze otrzymujemy karty, wybieramy interesujące nas danie i wykładamy przed siebie. Zwycięzcą gry jest osoba, która zbierze najwyżej punktowany posiłek.

Prawdziwym klasykiem gatunku jest 7 Cudów Świata. Gra legenda, która również w całości bazuje na drafcie kart. Proste zasady sprawiają, że to świetny tytuł na początek. Co ważne po grze przeprowadzamy konflikty, a więc jest to świetna gra, aby poćwiczyć przegląd i kontrolę stołu w czasie draftu. 

Nieco zmian w konwencję wprowadza Nowy Wspaniały Świat. Mamy tu do czynienia z bardzo podobną grą do powyższej, o czym mogliście już przeczytać na moim blogu w porównaniu NWŚ oraz 7 Cudów Świata. W nowszym tytule nie prowadzimy działań wojennych i praktyczne interakcja między graczami została ograniczona do podstawowego draftu. Za to po dobraniu wszystkich kart gracze przechodzą do budowy odłożonych kartoników, co się odbywa za pomocą fizycznych surowców dostępnych z planszy. Osobiście wolę 7 Cudów Świata, ale w obie gry bawię się zawsze dobrze.

W swojej kolekcji posiadam jeszcze jedną grę korzystającą z draftu kart, ale w formie dodatku. Terraformacja Marsa to w głównej mierze gra karciana. Co pokolenie dobieramy karty projektów i ta faza może zostać rozegrana za pomocą standardowego rozdania lub właśnie w formie draftu. To tu dostajemy przykład tego, jak draft może wzbogacić grę, zmniejszyć element losowości oraz wydłużyć zabawę. Jak gramy to w zależności od humorów, albo korzystamy z draftu, albo nie.

To wszystkie gry z draftem kart, jakie posiadam. Inne ciekawe tytuły możecie znaleźć przeglądając bazę serwisu BGG oraz polski katalog gier planszowych gramywplanszowki.pl. Na pewno znajdziecie coś dla siebie.

Czym jest draft kart?

Czym jest draft kart?

Czym jest draft kart?