Gry planszowe o Japonii

Śmiało można powiedzieć, że jestem zakochany w Japonii, a przynajmniej bardzo chciałbym zobaczyć ten kraj na własne oczy. Póki co mi to nie grozi, ale na szczęście mogę dość często obcować z japońską kulturą dzięki planszówkom. Zapraszam na przegląd gier planszowych o Japonii.


Jakie gry planszowe o Japonii wybrać? W tym tekście postanowiłem zebrać planszówki poruszające na różne sposoby japoński temat. Część z gier bezpośrednio odnosi się do kultury i historii, a inne przedstawiają konkretne przykłady japońskiej sztuki, czy kuchni. Niemniej każda z planszówek, jakie tutaj zaprezentuję emanuje japońskim klimatem na stole i doskonale spisze się wśród graczy zakochanych w Kraju Kwitnącej Wiśni. Skupiłem się na grach, które posiadam w swojej kolekcji i faktycznie mogę je wam polecić. Natomiast na rynku planszówek istnieje naprawdę wiele pozycji inspirowanych kulturą Dalekiego Wschodu. Jeśli o jakiejś grze popełniłem recenzję lub inny materiał to wystarczy, że klikniecie jej nazwę w treści. No to bez przeciągania oto moje polecane gry planszowe o Japonii.

Gry planszowe o Japonii

Jedziemy do Japonii – planszowy przewodnik turystyczny


Jedziemy do Japonii
jest grą całkowicie pozbawioną interakcji między graczami, przez co może się dość szybko znudzić. Nie będę ukrywał, że ja właśnie wolę bardziej emocjonujące interakcje w grach. Niemniej nie zobaczycie planszówki bardziej japońskiej od tej. Założeniem omawianej gry jest tworzenie przez graczy planów podróży po Tokio i Kioto. Gra przedstawia współczesne atrakcje Kraju Kwitnącej Wiśni i robi to w sposób fenomenalny. Ilustracje na kartach wyglądają obłędnie i pokazują całą masę autentycznych miejsc, obiektów, rozrywek i dań. I żeby nie być gołosłownym to grałem w Jedziemy do Japonii z osobami, które były w tym kraju i potwierdziły, że z tą grą naprawdę można zaplanować wyjazd w rzeczywistości. Jeśli nie zależy wam na interakcji i lubicie budować silniczki to ta gra będzie czymś dla was.

Jedziemy do Japonii na Ceneo

Gry planszowe o Japonii


Nekojima – planszowa wizyta na Wyspie Kotów


Wiecie, że Nekojima, czyli Wyspa Kotów naprawdę istnieje? Planszówka o takim tytule zabiera nas właśnie na tę wyspę, gdzie naszym zadaniem będzie rozbudowa linii energetycznej. Polega to na umieszczaniu drewnianych słupów połączonych sznurkami na dzielnicach w taki sposób, aby cała konstrukcja się nie zawaliła. Przeszkadzać nam będą koty wieszane na rzeczonych sznurkach. Nekojima jest zręcznościową grą imprezową, której pod względem charakteru bardzo blisko do kultowej Jengi. Czy to dobra zabawa? Powiem tylko, że ze mnie straszna pierdoła w grach zręcznościowych, a w tej grze bawię się fenomenalnie. Zresztą moi współgracze też chętnie siadają do tej gry.

Nekojima na Ceneo

Gry planszowe o Japonii


Bonsai – sztuka uprawy ozdobnych drzewek


Gry kafelkowe doskonale nadają się do zaprezentowania japońskiej kultury. Pierwszym takim przykładem jest Bonsai. Mamy do czynienia z grą piękną, chociaż grubość kart to poważna rysa na wykonaniu. Niemniej skupmy się na pozytywach, bo te górują. Rozgrywka jest niezwykle przyjemna, relaksująca i wymagająca kombinowania nad swoimi ruchami. Gracze mogą rozbudowywać swoje warsztaty, co pozwala im w trakcie wzrostu drzewek dokładać więcej kafli. Najważniejsze jednak, że wszystkie cele przynoszące punkty bazują na autentycznych technikach uprawy drzewek bonsai. Nawet w instrukcji mamy opis poszczególnych technik i stylów. Bonsai fenomenalnie łączy w sobie temat z rozgrywką, a przy tym cieszy oko.

Bonsai na Ceneo

Gry planszowe o Japonii


Kohaku – planszowa aranżacja stawu z karpiami koi


Karpie koi są znanymi na całym świecie rybami ozdobnymi wywodzącymi się z Japonii. Te kolorowe rybki zostały bohaterkami gry kafelkowej Kohaku. Zadaniem graczy jest dobieranie kafli ryb i ozdób w taki sposób, aby ułożyć z nich swój staw. Ozdoby są równocześnie celami wskazującymi, w jaki sposób dokładać kolorowe rybki, aby zdobyć jak najwięcej punktów. Mamy więc do czynienia z rozgrywką bardzo prostą w swoich zasadach, ale równocześnie dającą pole do kombinowania. Praktycznie gracze sami sobie stawiają wyzwanie. Kohaku jest kolejną grą zachwycającą swoją urodą. Szkoda tylko, że na naszym rynku nie pojawiła się edycja ekskluzywna, w której kafle były wykonane nie z tektury, ale z transparentnych tworzyw symulujących taflę wody. Mimo to Kohaku cieszy oko i tworzy sielankowy klimat nad stołem.

Kohaku na Ceneo

Gry planszowe o Japonii


Takenoko – planszówka ociekająca słodyczą


Takenoko jest grą słodką do... no po prostu ultra słodką. Gra przenosi nas na dwór cesarski, gdzie obserwujemy zmagania ogrodnika z pandą. Figurka czarno-białego misia jest urocza. Natomiast czemu obserwujemy? Gracze mogą sterować zarówno pandą, jak i ogrodnikiem, a przy tym też w czasie rozgrywki rozbudowują ogród. Wszystko po to aby realizować różne cele, jak wzrost konkretnych bambusów, poziom najedzenia misia, czy odpowiedni układ kafli ogrodu. Takenoko nie należy do gier skomplikowanych, a przy tym uczy strategicznego myślenia. Co prawda gra rozgrywa się na japońskim dworze, ale ja przy niej mam często poczucie, że bije od niej bardziej chiński klimat niż japoński. Niemniej musiała się ona znaleźć w tym zestawieniu.

Takenoko na Ceneo

Gry planszowe o Japonii


Potwory w Tokio – jak Japonia to i wielkie Kaiju


Chyba każdy wie czym jest Godzilla. Wielkie potwory, gigantyczne roboty i kosmiczne zagrożenia kojarzą się bardzo mocno z japońską kulturą XX i XXI wieku. Właśnie dlatego, a nie ze względu na nazwę i miejsce akcji, proponuję wam Potwory w Tokio. Ja osobiście preferuję tzw. Mroczną Edycję, która została ubrana w bardziej stonowane barwy. Natomiast wielu osobom może bardziej przypaść do gustu standardowe wydanie pełne kolorów i uroczego kiczu. Bez względu na wersję Potwory w Tokio to przyjemna, familijna gra imprezowa o rzucaniu kostkami. Każdy gracz kontroluje jednego potwora, który akurat depcze po Tokio i za pomocą kości wymierza ciosy rywalom. Gra jest prosta, dynamiczna i oczywiście wredna, ponieważ ze sobą bezpośrednio walczymy. Jeśli lubicie japońską popkulturę to Potwory w Tokio doskonale się spiszą na waszym stole.

Potwory w Tokio Mroczna Edycja na Ceneo

Gry planszowe o Japonii


Sushi Go / Sushi Go Party – planszowa przekąska


Sushi Go było jedną z moich pierwszych gier i mimo jej prostoty naprawdę ją polubiłem. Mamy do czynienia z karcianką bazującą na drafcie, w której kompletujemy japońskie danie. W trakcie rozgrywki zbieramy zestawy różnych rolek sushi i innych dań występujących w azjatyckim menu. Gra wygląda uroczo z jedzonkami mającymi oczka i buźki. Te uśmiechające się rolki, czy pierożki wręcz poprawiają humor. Obecnie posiadam Sushi Go Party, które oferuje więcej rodzajów kart i pozwala na komponowanie menu przed rozgrywką. Czyli jest grą bardziej modułową. Natomiast obie wersje są aktualnie niedostępne w sprzedaży. Zamiast tego w sprzedaży pojawiła się specjalna rocznicowa wersja, która jest podstawowym Sushi Go, ale z kilkoma dodatkami i upiększaczami. Ze swojej strony mogę tę serię gorąco polecić i przestrzec, że lepiej nie siadać do niej bez jedzenia. Gwarantuję, że zrobicie się głodni.

Sushi Go 10. Rocznica na Ceneo

Gry planszowe o Japonii


Gejsze i Gejsze 2: Herbaciarnie – piękne i wymagające karcianki


Gejsze są jedną z najpiękniejszych gier w mojej kolekcji. Ilustracje przedstawiające tytułowe panie mogłyby być materiałem do stworzenia wielkich plakatów. Sama gra zaś jest imponująca pod względem swojej konstrukcji. Gracze mają zaledwie 4 akcje do wykonania i za ich pomocą muszą zdobyć przychylność większej liczby gejsz niż rywal. Zasady są proste, akcji mało, a tymczasem mówimy o jednej z najbardziej wymagających gier, jakie posiadam. Wyzwanie intelektualne w tej małej karciance stoi na bardzo wysokim poziomie. O ile naprzeciw siebie siądzie dwóch strategów na podobnym poziomie umiejętności. Gejsze 2: Herbaciarnie z kolei rozszerza pomysł o kilka nowych mechanik i rozwój samych gejsz, o przychylność których walczymy. Gra stałą się większa i może mniej unikatowa jeśli chodzi o rozgrywkę. Niemniej nadal jest naprawdę świetną planszówką dla dwóch graczy i japoński klimat dosłownie wylewa się z komponentów.

Gejsze na Ceneo
Gejsze 2: Herbaciarnie na Ceneo

Gry planszowe o Japonii


Biały Zamek – legendarna budowla na planszy


Biały Zamek jest grą, której poświęciłem póki co za mało czasu, aby stworzyć recenzję. Niemniej o tej grze musiałem tu napisać. Jej tytuł odnosi się bowiem do wyjątkowego zamku Himeji u podnóża góry Fuji. Charakterystyczna budowla jest jednym z symboli Japonii. Sama planszówka przenosi nas na dwór gdzie jako urzędnicy rozdysponowujemy Dworzan, Ogrodników i Wojowników w celu pozyskania wpływów na zamku. Biały Zamek jest wymagającą i sprytną grą euro z worker placement o nie tak skomplikowanych zasadach i z tzw. krótką kołderką. Oznacza to, że zawsze mamy do zrobienia więcej rzeczy niż dostępnych podwładnych. Zdecydowanie jest tot tytuł wart uwagi, choć niestety na ten moment nie jest dostępny w sprzedaży.


Gry planszowe o Japonii


Osadnicy: Narodziny Imperium – klasyczna gra planszowa z frakcją Japończyków


Na koniec mojego przeglądu gier planszowych o Japonii tytuł polski, który swoją stylistyką ma nawiązywać do serii gier komputerowych The Settlers. Zresztą z tego powodu po prostu musiałem do swojej kolekcji dołączyć grę Osadnicy: Narodziny Imperium. Ta strategiczna karcianka o rozwoju swoich państw posiada frakcję Japończyków. I została ona świetnie opracowana z uwzględnieniem mechaniki niszczenia frakcyjnych budynków, które przecież są wykonywane z drewna, a nie kamienia. Oprócz tego mamy obrońców samurajów i ilustracje ukazujące w dość uroczy, taki „Settlersowy” sposób architekturę i kulturę Japonii. O tym, że Osadnicy: Narodziny Imperium to świetna gra pisałem nie raz, a do tego dodatkowo dostajemy szczyptę japońskiego klimatu.

Osadnicy: Narodziny Imperium na Ceneo


Tak się prezentują moje gry planszowe o Japonii. Może i nie zastąpią one wyprawy do Kraju Kwitnącej Wiśni, ale za to pozwolą poczuć ten unikatowy klimat na stole. A część z nich nawet pozwoli lepiej poznać kulturę, kuchnię i historię Japonii.